innowacja pedagogiczna pt. „Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń”

Pod koniec miesiąca lutego grupa dzieci w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń” uczestniczyła w zajęciach ogrodniczo-poznawczych podczas sadzenia żyworódki pierzastej łac. Bryophyllum pinnatum. W Polsce to roślina mało znana. Pochodzi Z Madagaskaru i Azji, występuje także na wyspach Oceanu Spokojnego. Jej łodyga może osiągać nawet do 2 metrów.  Liście są grube, soczyste i pierzasto podzielone.

Uczniowie usłyszeli o wspaniałych właściwościach swojej malutkiej roślinki, która posiada cechy lecznicze. Działa kojąco na skórę, leczy blizny, trądzik, ukąszenia komarów i inne zmiany skórne. Wytwarza się z jej wyciągów maści i syropy lecznicze. Wzmacnia także odporność, skraca czas infekcji górnych dróg  oddechowych. Posiada wiele witamin np. bor, witaminę c inne witaminy, jest porównywana do działania aloesu.

Podczas zajęć dzieci wsypały ziemię do kubeczków i po prostu położyły swoje ziarenka oraz podpisały swoje dzieło. Posmarowały także skórę maścią z żyworódki. Od tamtej pory przychodzą podziwiać do biblioteki jej rozwój oraz podlać roślinę odrobiną wody.  Znacznie już urosła i obfituje przy zakończeniach liści w małe kuleczki-dzieci – kolejne żyworódki. Przyjdź i weź do domu razem z książką z biblioteki:) Przed nami kolejne zabawy oraz  cuda natury w doniczkach.

Anna Dolina, Beata Pajest