Wolontariat i akcje charytatywne

 

SZKOLNE KOLO WOLONTARIATU ” SERCE NA DŁONI

           ABC WOLONTARIATU

Wolontariat – dobrowolna, bezpłatna praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusz – osoba dobrowolnie angażująca się w pracę, bez wynagrodzenia, w celu niesienia pomocy innym.  Wolontariuszy można spotkać w różnych dziedzinach życia społecznego, a sam wolontariat może mieć różnoraki wymiar. Wolontariat może dotyczyć zbiórek pieniędzy, żywności lub określonych przedmiotów. Może mieć on jednak zupełnie inny charakter, jak spędzanie czasu i towarzyszenie osobom potrzebującym. Pamiętajmy, że pomoc ta nie dotyczy tylko ludzi, ale również zwierząt – są nimi przykładowo podopieczni schronisk dla zwierząt.

Celem wolontariatu jest kształtowanie postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, życzliwości oraz bezinteresowności oraz rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych.

Poradnik wolontariusza

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/men_uczniowie/index.html

Plan działań
Szkolnego Koła Wolontariatu “Serce na dłoni”
w roku szkolnym 2020/2021

1. Nabór członków Szkolnego Koła Wolontariatu -październik 2020
2. Pierwsze spotkanie – wybór Szkolnej Rady Wolontariatu -październik 2020
3. Współpraca z Tyskim Centrum Wolontariatu- październik – maj 2020/2021
4. Światowy Dzień Zwierząt – Zbiórka na rzecz tyskiego schroniska dla zwierząt -październik 2020
5. Bohateron w Twojej Szkole – akcja pisania kartek oraz listów do żyjących uczestników Powstania  Warszawskiego- listopad 2020
6. Pluszowe Bajeczki- czytanie z Miśkiem Zdziśkiem (czytanie bajek przedszkolakom online) -listopad 2020
7. Paczuszka dla Chorego Maluszka- zbiórka darów na rzecz tyskiego Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo -listopad 2020
8. Światowy Dzień Wolontariusza – obchody szkolne (spotkanie z psychologiem online)- grudzień 2020
9. Świąteczna zbiórka czekolad na rzecz dzieci ze świetlicy środowiskowej BENEDYKT- grudzień 2020
10. Kolędowanie na ekranie – życzenia online dla podopiecznych świetlicy środowiskowej -grudzień 2020
11. WOŚP- styczeń 2020
12. Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki -marzec 2020
13. Marzycielska poczta – pisanie listów do wybranych dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych -kwiecień 2020
14. Pomaganie przez ubranie- zbiórka ubrań na rzecz Fundacji Akogo Ewy Błaszczyk- kwiecień 2020
15. Dzień Dobrych Uczynków- maj 2020
16. Szkolne korepetycje – uczniowie klas 7 i 8 pomagają w odrabianiu prac domowych dzieciom w świetlicy szkolnej przy zachowaniu reżimu sanitarnego -od października do maja 2020/2021

 

W SZKOLE PODJĘTO NASTĘPUJĄCE AKCJE:

Finał Szlachetnej Paczki   2020r.

“Jest na świecie jeden zawód, jedno jedyne powołanie – być dobrym dla drugiego człowieka”
Maria Dąbrowska

Szanowni: Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!

Dwa tygodnie temu Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu “Serce na Dłoni” z opiekunami ruszyli z pomocą – akcją “Szlachetna Paczka” dla Pani Izy z Częstochowy.
W ten weekend 21 zapakowanych prezentów zostanie dostarczonych rodzinie. Wszystko dzięki Wam Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice i Wspaniali Nauczyciele. Za Państwa dobre serce, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, chęć pomocy, dobroć DZIĘKUJEMY!

 

Dziękujemy
Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu “Serce na Dłoni” z Opiekunami

 

 

 

 

11.01.2020 r.  Kolędowanie Misyjne z uczniami naszej szkoły po domach parafii św. Benedykta (zebrane środki przekazano na dzieci w Amazonii)

 

Zbiórka żywności dla podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości     w Katowicach – 2019 r. zbiórka darów, dostarczenie ich  do Katowic

Zbiórka rzeczy  dla zwierząt z Miejskiego Schroniska  dla Zwierząt w Tychach – październik 2020r.

 

Kochani Uczniowie! 👦🏼🧒🏻👧🏽
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt🐖🐈🦮🐀, który przypada 4 października, zapraszamy do włączenia się do szkolnej akcji zorganizowanej dla tyskiego schroniska dla zwierząt.
Od poniedziałku będziemy zbierać najpotrzebniejsze rzeczy:
-rękawiczki gumowe i silikonowe(rozmiar s, m),
-kocyki i ręczniki,
-karmę mokrą dla kotów i psów (puszki),
-żwirek silikonowy dla kotów.
Ofiarowane rzeczy prosimy składać w specjalnym pudle przy woźniówce pamiętając o procedurach bezpieczeństwa związanych z COVID-19 😷😷😷🧴🧼
Szkolne Koło Wolontariatu „Serce na dłoni”❤️🤲🏻

 

 Czary Mary Okulary   Zbiórka okularów na Misje w krajach Środkowoafrykańskich

 

Paczuszka dla chorego maluszka 2019

 

Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice!
Dziękujemy za wsparcie akcji „Paczuszka dla chorego maluszka 2019”. Zebrane dary przekazaliśmy opiekunom podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.
Koordynatorki SKW „Serce na dłoni”

 Serce za Odwagę

Przygotowaliśmy kartki świąteczne dla kombatantów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób złożyliśmy podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny. Oddaliśmy  hołd osobom, dzięki którym na co dzień możemy bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę – bez przeszkód.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia  2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym dniu gościem specjalnym w naszej szkole był pan Paweł Zioło, psycholog w Śląskim Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”. Wolontariusze klas 4-8 aktywnie uczestniczyli w wykładzie i warsztatach poświęconych pracy wolontariusza. Na zakończenie spotkania na ręce pana Pawła zostały przekazane świąteczne kartki dla podopiecznych hospicjum.
SKW „Serce na dłoni”.

 

 Góra Grosza– zbiórka pieniędzy, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

 

 Zbiórka żywności dla podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości     w Katowicach – 2019 r. zbiórka darów, dostarczenie ich  do Katowic

 

29 listopada 2019 r. zwycięzcy konkursu wiedzy o Matce Teresie z Kalkuty zawieźli do Katowic, do domu Sióstr Misjonarek Miłości dary, które zebrane zostały wcześniej przez uczniów naszej szkoły. Siostry Misjonarki bardzo ciepło przyjęły uczniów. Odpowiadały na liczne pytania  na temat  codziennej służby Sióstr , obowiązków wypełnianych z miłości i potrzeby serca. Zaprezentowały również niełatwy sposób zakładania sari. Podziękowały serdecznie za przywiezione produkty spożywcze i środki czystości. Na koniec spotkania pomodliły się z nami w swojej prywatnej kaplicy.

 

Adopcja serca -zbiórka pieniędzy dla Francie Andy Yanga                w Kamerunie

 

 

Kolędnicy Misyjni

5.01.2019 r. – Kolędowanie Misyjne w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci (zebrane środki przekazano dla dzieci w Rwandzie i Burundi)

 

Zbiórka żywności dla podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości  

w Katowicach rok 2018zbiórka darów, dostarczenie do Katowic