ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – kwiecień 2024r.

Dnia 4 kwietnia w ramach innowacji pedagogicznej “Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń” dzieci miały okazję aktywnie uczestniczyć w eksperymencie pt. “Lampa lawa”. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego olej unosi się na wodzie. Do eksperymentu dodaliśmy musujące tabletki z witaminą C, które wprawiły barwnikowe bąbelki w taniec w oleju. Dla wzmocnienia efektów wizualnych przeszliśmy do ciemnego pomieszczenia, aby podświetlić eksperyment latarką. To były udane zajęcia, które dostarczyły dzieciom nowych wrażeń oraz pozytywnych emocji.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Beata Pajest

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – marzec 2024r.

………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Gramy zmysłami dnia 26 marca na zajęciach świetlicowych zrealizowaliśmy kolejne zadanie pt. “Sensoryczna pisanka”. W tym celu wykorzystaliśmy papier kolorowy, kreatywne pompony, kolorowe piórka oraz różnorodne cekiny. Podczas tego zadania ćwiczyliśmy zmysł wzroku i dotyku. To były udane zajęcia.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 18 marca odbyły się trzecie z kolei warsztaty “Cztery pory roku w rytmie Vivaldiego – Marzec Czarodziej”. Uczniowie klas II-IV wykonali prace plastyczne przedstawiające budzącą się wiosnę. Zajęciom jak zawsze, towarzyszyła muzyka A. Vivaldiego.

A. Dolina
A. Kuglarz- Bieczyńska
S. Tomczyk

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 13 marca podczas zajęć świetlicowych uczniowie starannie odkodowali obrazki o tematyce wiosennej. Tego typu zajęcia rozwijają kreatywne i logiczne myślenie, uczą samodzielności i cierpliwości oraz są doskonałym sposobem na integrację grupy.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nasze Świetliczaki chętnie pomagają innym. Włączyliśmy się do akcji Pieluszka dla Chorego Maluszka 2024. To inicjatywa, której celem jest zebranie produktów najbardziej potrzebnych podopiecznym fundacji – Śląskie Hospicjum dla dzieci Świetlikowo.


A. Dolina, I.Sikora, M.Majerczyk

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Świetlica uczestniczy w międzynarodowym projekcie Kreatywne Prace Plastyczne. Co miesiąc otrzymujemy zadania do wykonania. W marcu suchymi pastelami malowaliśmy portrety zwierząt domowych. Powstały prawdziwe arcydzieła!


I.Sikora, A.Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – Luty 2024r.

“Ogon, tułów, szyja, głowa…
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli…
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy”.

Dnia 26 lutego w kalendarzu świąt nietypowych przypada Dzień Dinozaura. Na poniedziałkowych zajęciach uczniowie oglądali film edukacyjny “Poznajemy dinozaury” oraz “Jak wyginęły dinozaury”? Na ich podstawie powstały piękne portrety tych zwierząt.


Zajęcia prowadziła: A.Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

23 lutego to w kalendarzu Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym .
Na piątkowych zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o tym ,czym jest wolontariat i w jaki sposób my możemy pomóc potrzebującym. Przypomnieliśmy także o tym, że nie tylko uczymy się pomagać innym, ale też tego by poprosić o pomoc, gdy jesteśmy w potrzebie.
Dzieci wykonały wg własnej inwencji plakaty z hasłem POMAGAJMY !


Zajęcia prowadziły:  I. Sikora , M. Majerczyk

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W ramach innowacji pedagogicznej pt. “Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń” zrealizowaliśmy kolejną tematykę zajęć pt. “Grające szklanki”. Gra na naczyniach z cienkiego szkła pozwala na uzyskanie nietypowego, melodyjnego dźwięku. Dzięki temu szklane naczynia wypełnione wodą zastępują instrumenty muzyczne. Ze szklanek o różnej objętości wody podopieczni stworzyli instrument perkusyjny – ksylofon. Każdy wcielił się w rolę kompozytora i ułożył własną melodię, a następnie zaprezentował ją jako solista lub w grupie w zespole kameralnym.

 


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Kamila Pyrkosz, Beata Pajest

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

17 lutego obchodzimy Dzień Kota, który ma na celu uwrażliwienie dzieci na znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka. Podczas zajęć świetlicowych dzieci zobaczyły film edukacyjny pt.”Ciekawostki na temat kotów”, dowiedziały się różnych informacji na temat zwyczajów tych pupili. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczno-techniczne z wizerunkiem pięknych kotków.

 

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 14 lutego świetlica szkolna zaangażowała podopiecznych w różnorodne działania mające na celu uczczenie bardzo miłego święta, jakim są Walentynki. Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani z genezą święta oraz postacią św. Walentego – patrona Dnia Zakochanych. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie serduszek walentynkowych stosując różnorodne techniki plastyczne.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – STYCZEŃ 2024r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 19 stycznia podczas zajęć świetlicowych uczniowie chętnie opowiadali o tym, za co kochają swoje babcie i dziadków. Mówili, że niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc i zaufanie. Aby sprawić radość najbliższym osobom, dzieci zrobiły prezenty. Były to laurki oraz bukiety kwiatów, które wręczą swoim drogim Babciom i Dziadkom w najbliższych dniach.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 16 stycznia odbyły się kolejne zajęcia plastyczno-techniczne o tematyce zimowej. Tym razem dzieci stworzyły zimowy krajobraz używając waty bawełniano-wiskozowej, płatków kosmetycznych, patyczków higienicznych i kolorowego papieru. Powstały piękne prace, które ozdobiły naszą górną świetlicę.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 10 stycznia w świetlicy górnej odbył się bal karnawałowy. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy Panią Matyldę Szojdę. Dekoracja sali, różnorodność propozycji tańców, zabaw i utworów muzycznych sprawiła, że udało nam się stworzyć wspaniałą, karnawałową atmosferę. Wszyscy świetnie się bawiliśmy w rytmie znanych przebojów!


Zajęcia prowadziły: Matylda Szojda, Anna Dolina

…………………………………………………………….

Karnawał jest to czas zimowych zabaw, a przede wszystkim balów, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Dnia 8 stycznia na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o piosenkach jakie lubią słuchać uczniowie, wykonaliśmy maski karnawałowe oraz kolorowe klauny. Świetliczaki po raz kolejny wykazały się ogromną kreatywnością i oryginalnością.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Kamila Pyrkosz

……………………………………………………

Z Nowym Rokiem szedł Karnawał.
W instrumenty przebrał drzewa,wiatr w gałęziach pieśni śpiewał.
W karnawale ,w karnawale dookoła wielkie bale.
Gdy orkiestra pięknie gra – dobry humor każdy ma!

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 4 stycznia podczas  zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o aktualnej porze roku oraz wykonaliśmy prace plastyczne pt. ” Zimowa chatka”.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – GRUDZIEŃ 2023r.

 

Wesołych Świąt !
A w Święta niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe niech Wam pachną na zdrowie!
Świetliczaki składają Wszystkim ciepłe życzenia.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 21 grudnia na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy na temat tradycji i zwyczajów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Wykonaliśmy również prace plastyczno-techniczne z wizerunkiem reniferów. Powstałe prace pięknie ozdobiły świetlicę górną.


Zajęcia prowadziła:
Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

20 grudnia w dolnej świetlicy odbył się konkurs na najpiękniejszą bożonarodzeniową choinkę. Zadaniem dzieci było wykorzystanie ścinków kolorowych papierów prezentowych. Każda choinka jest piękna i niepowtarzalna . Zwycięzcami konkursu zostali : Bartek Karlik i Zuzanna Jarosik 2a , Mikołaj Adamczuk 1a oraz Anna Lyzhova 1c. Gratulujemy !

Zajęcia prowadziły I.Sikora i A.Wrońska

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Świetliczaki zawsze chętnie i starannie odkodowują zakodowane obrazki, tym razem o tematyce świątecznej. Podczas zajęć towarzyszyły nam świąteczne piosenki, które wprowadziły nas w magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W ramach ogólnopolskiego projektu pt. “Gramy zmysłami” dnia 15 grudnia na zajęciach świetlicowych zrealizowaliśmy zadanie pt. “Choinka sensoryczna”. W tym celu wykorzystaliśmy papier kolorowy, śnieżynki, kreatywne pompony i druciki oraz watę bawełniano-wiskozową. Powstała niezwykle kolorowa choinka z miękkimi i zimowymi ozdobami.


Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina
Agnieszka Kuglarz-Bieczyńska

Dnia 12 i 13 grudnia realizowaliśmy innowację pedagogiczną  “Świetlica pełna eksperymentów                    i doświadczeń”. Pierwszy eksperyment jaki wykonaliśmy to “Pływające jajko”. W tym celu zanurzyliśmy jajko w wodzie, do wody wsypaliśmy stopniowo sól i delikatnie mieszaliśmy. Gołym okiem było widać, że jajko pod wpływem soli zaczęło lekko się unosić do górnej granicy wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko waży mniej od słonej wody, stąd wynurza się i wypływa ku powierzchni. Przyczyną jest większa gęstość wody słonej. Następny eksperyment polegał na zanurzeniu jajka w occie, które odstawiliśmy na 24 godziny. Reakcja jaka zaszła w tym doświadczeniu to rozpuszczenie wapnia, z którego jest zbudowana skorupka jajka. Pod wpływem światła mogliśmy dostrzec żółtko. Uczniowie mogli przekonać się, że gdy upuścimy delikatnie takie jajko na stolik, odbije się od niego jak miękka piłeczka. Zdecydowanie tego typu zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród dzieci.

Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina, Beata Pajest

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Kreatywne warsztaty plastyczne “Cztery pory roku w rytmie Vivaldiego- Płatkiem śniegu malowane”.
Dnia 7 i 8 grudnia na świetlicy szkolnej, odbyły się drugie warsztaty z cyklu “Cztery pory roku w rytmie Vivaldiego pt.Płatkiem śniegu malowane”. Uczniowie klas II-VI wykonali kartki świąteczne dla pacjentów tyskich hospicjów. Przy pracy towarzyszyła im muzyka Vivaldiego część Zima.

A.Dolina
A.Kuglarz- Bieczyńska
S.Tomczyk

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 6 grudnia nasze Świetliczaki otrzymały od zaprzyjaźnionych świetlic SP nr 37 z OI oraz SP nr 67          w Katowicach miłą niespodziankę w postaci pięknych plakatów wraz z serdecznymi życzeniami od rówieśników.


A.Dolina, M.Majerczyk, I.Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Mikołajki tuż, tuż. 5 grudnia na zajęciach świetlicowych wspólnie wykonaliśmy prezenty dla zaprzyjaźnionych świetlic – SP 10 Tychy , SP 37 i SP 67 z OI w Katowicach . Prezenty z pewnością umilą dzieciom jutrzejszy dzień.

 


A.Dolina, M.Majerczyk, I.Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – LISTOPAD 2023r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 30 listopada dzieci zostały zapoznane z polskimi tradycjami i zwyczajami związanymi                            z obchodzeniem Andrzejek. Z tej okazji odbyły się najpopularniejsze wróżby i zabawy, takie jak: wyścig butów, andrzejkowe kubeczki, wróżba niespodzianka ukryta w balonie, serca z imionami – poznaj przyszłego męża/żonę oraz kim będę w przyszłości? Dzień ten miał wyjątkowo magiczny klimat.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Obie świetlice włączyły się do zbiórki na rzecz Domu Dziecka. W tym celu uczniowie przygotowali plakaty, aby zachęcić innych do udziału w zbiórce darów dla potrzebujących dzieci.


A.Dolina, I.Sikora, M.Majerczyk

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Miś na smutki i radości, miś gdy coś Cię bardzo złości, miś gdy czasem jest Ci źle, miś gdy gorzej czujesz się….

Dnia 27 listopada w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dla uczczenia tego święta, uczniowie dowiedzieli się jaka jest historia pluszowego misia oraz opowiadali o swoich ulubionych pluszowych przyjaciołach. Dzieci poznały także kilka faktów z życia prawdziwych niedźwiadków oraz wykonały misiowe prace plastyczne, które ozdobiły górną świetlicę.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

“Jest taka piękna kraina, gdzie dzień się uśmiechem zaczyna.
Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie, Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie”.

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy               o dobrych manierach, zachowaniu się w szkole i miejscach publicznych. Oczywiście oprócz rozmów, był też czas na kolorowe prace plastyczne. Uczniowie wykonali drzewka życzliwości i uśmiechnięte buźki. Zajęcia upłynęły nam w przyjaznej atmosferze.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

16 listopada to w kalendarzu Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Świetliczaki wspólnie, starannie wypełniły ogromną kolorowankę z hasłem i życzą wszystkim, by każdy dzień był tak radosny, jak dzisiejsze święto.


I.Sikora ,M.Majerczyk

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach ogólnopolskiego projektu pt. Gramy zmysłami dnia 13 listopada na zajęciach świetlicowych, uczniowie wykonali sensoryczną masę plastyczną – piasek magnetyczny. Zajęcia te przyniosły dzieciom wiele zabawy i uśmiechu na twarzy.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Agnieszka Kuglarz-Bieczyńska

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 10 listopada z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w świetlicy górnej odbył się cykl zajęć o tematyce patriotycznej. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciami: niepodległość, ojczyzna, utrwaliliśmy symbole narodowe oraz słowa dwóch zwrotek hymnu państwowego. Ponadto dzieci wykonały biało-czerwone flagi na patyczku, rozkodowały zaszyfrowane godło i kotyliony oraz rozwiązały patriotyczne labirynty.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 7 listopada odbyły się kolejne zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej “Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń”. Tym razem, przeprowadziliśmy doświadczenie pt. Tornado w butelce. Do tego celu użyliśmy szklanych butelek, wodę, płyn do naczyń oraz kolorowe brokaty. W trakcie zajęć uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenie, odczuwać satysfakcję z pozytywnych efektów własnych działań.


Zajęcia prowadziły: A.Dolina, B.Pajest

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Na każdym poziomie nauczania realizowane są w naszej szkole treści z Doradztwa Zawodowego, odpowiednie do wieku i wiedzy dzieci. W dolnej świetlicy zabawy tematyczne – w szkołę , biuro , bank , restaurację cieszą się dużym powodzeniem. Aktualnie działa u nas kawiarnia . Dzieci zadbały o najdrobniejsze szczegóły. W przyjemnej atmosferze upływają nam listopadowe popołudnia.


I.Sikora ,M.Majerczyk

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – PAŹDZIERNIK 2023r.

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

30 października odbyły się w naszej świetlicy zawody sportowe. Rywalizowały klasy 1b i 1c. Dzieci pięknie współpracowały ze sobą i przestrzegały zasad fair play. Zwyciężyła klasa 1b. Gratulujemy!


Zajęcia prowadziły panie I.Sikora i M.Majerczyk

………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dynia to niesamowity dar jesieni – może być wykorzystywana w kuchni do gotowania zup czy pieczenia ciast, służy za ozdobę naszych domów i ogrodów, jest też pożywieniem dla wielu zwierząt.
Dnia 30 października z okazji Dnia Dyni uczniowie naszej świetlicy, poznali wiele informacji i ciekawostek związanych z tym warzywem, rozwiązali zagadki, krzyżówki, labirynty oraz wykonali dynie różnymi technikami.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………….
25 października obchodzimy corocznie Światowy Dzień Kundelka. Termin ten został ustalony na dzień uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt. Z tej okazji na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o naszych czworonożnych przyjaciołach. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób troszczyć się o zwierzęta, wspólnie wymienialiśmy się opowieściami o swoich pupilach. Na koniec zostały wykonane portrety kundelków, którymi udekorowaliśmy świetlicę górną.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

“Gdy był mały to znalazłem go w ogródku i wyglądał jak czterdzieści dziewięć smutków. Taki mały ,taki chudy ,nie miał domu nie miał budy ,więc go wziąłem,przygarnąłem no i jest !”

Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych, obchodzone jest corocznie 25 października. Nasi pierwszoklasiści obejrzeli film edukacyjny o wyjątkowej przyjaźni dziecka z psem.Następnie starannie wypełnili kolorowanki z wizerunkami piesków. Każdy piesek jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Zajęcia prowadziły M.Majerczyk, I.Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach innowacji pedagogicznej pt. Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń, dnia 24 października na zajęciach świetlicowych, uczniowie mieli okazję przekonać się czego nie lubią balony, jak można napompować balony za pomocą octu i sody oraz jak przebić balon wykałaczką, tak aby pozostał w całości. Te proste eksperymenty są niezastąpionym sposobem rozwijania kreatywności u dzieci w każdym wieku, rozbudzają ciekawość oraz uczą trafnego wyciągania wniosków z obserwacji zajęć.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Beata Pajest

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Obie świetlice włączyły się do zbiórki na rzecz schroniska dla zwierząt w Tychach. W tym celu dzieci przygotowały plakaty pt.” Paka dla zwierzaka”, aby zachęcić wszystkich uczniów do zbierania darów dla porzuconych psów i kotów. Pamiętajmy, że schroniska potrzebują naszego wsparcia przez cały rok i są wdzięczne za najmniejszą nawet pomoc.

Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 17 października na świetlicy górnej odbyły się zajęcia plastyczne. Uczniowie tworzyli różne fryzury Pani Jesień korzystając z barwnych liści. Powstały piękne, kreatywne prace, które stały się ozdobą w świetlicy górnej.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Budowanie zabawek – lalek,pojazdów, domków  z dostępnych w świetlicy materiałów – to jedno z najbardziej ulubionych zajęć naszych młodszych Świetliczaków . Dzieci wykazują się niezwykłą pomysłowością i bardzo cieszą się z efektów swojej pracy.

I.Sikora, M.Majerczyk

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach ogólnopolskiego projektu pt. “Gramy zmysłami” dnia 16 października na zajęciach świetlicowych, korzystając z darów jesieni stworzyliśmy ścieżkę sensoryczną – tor przeszkód. Dzieci przechodziły przez liście, kasztany, folię bąbelkową, szyszki, żołędzie, patyki oraz korę drzew. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla stóp dzieci: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenie dotykowe i stymuluje receptory, a przede wszystkim jest okazją do poznawania świata przez wspaniałą zabawę.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Agnieszka Kuglarz-Bieczyńska.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w dniach 9 i 10 października na zajęciach świetlicowych łamaliśmy szyfry w dwóch wariantach. Pierwszy oparty był na starannym odkodowaniu zaszyfrowanych obrazków. Z kolei drugi polegał na sprawnym zgromadzeniu wszystkich jesiennych symboli, które zostały umieszczone na kartach do kodowania, a zadaniem uczniów było ułożenie obrazków według wyznaczonego kierunku. Tego typu zajęcia doskonalą percepcję wzrokową, wyobraźnię, spostrzegawczość, logiczne myślenie, koncentrację, a przy okazji budzą w dzieciach kreatywność oraz uczą cierpliwości.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Kamila Pyrkosz

 

 

 

 

Budowanie zabawek – lalek ,pojazdów ,domków , z dostępnych w świetlicy materiałów – to jedno z najbardziej ulubionych zajęć naszych młodszych Świetliczaków . Dzieci wykazują się niezwykłą pomysłowością i bardzo cieszą się z efektów swojej pracy.


I.Sikora, M.Majerczyk

…………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach całorocznego , ogólnopolskiego projektu “Gramy zmysłami “na środowych zajęciach świetlicowych urządziliśmy jesienny tor przeszkód. Najwięcej precyzji wymagało ominięcie kasztanów. Na końcu toru czekał na dzieci koszyk z jesiennymi plonami. Z zamkniętymi oczami odgadywaliśmy nazwy owoców i warzyw po kształcie oraz fakturze.


Zajęcia prowadziły I.Sikora ,M.Majerczyk

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

9 października uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania czyli CodeWeek2023. Zadaniem uczniów było zbudowanie modeli wg podanych schematów. Wykorzystaliśmy grę dydaktyczną – Kubeczkowe kodowanie.Naszą aktywność odznaczyliśmy na mapie organizatora , a w nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowy certyfikat


I.Sikora M.Majerczyk.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 4 października w świetlicy górnej obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Jest to jedno z najważniejszych nietypowych świąt w roku. Pozwala na uczczenie wszystkich zwierząt zamieszkujących naszą Ziemię – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb, a nawet bezkręgowców. W tym dniu Świetliczaki obejrzały album z ilustracjami zwierząt, chętnie opowiadały o swoich ulubionych pupilach oraz wykonały zwierzątka za pomocą plasteliny i darów jesieni.


Zajęcia prowadziły: A.Dolina, K.Pyrkosz

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W świetlicy szkolnej realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. “Świetlica pełna eksperymentów i doświadczeń”. Dnia 3 października obyły się pierwsze zajęcia o następującej tematyce: “Jak oddzielić sól od pieprzu”? oraz “Ucieka, gdzie pieprz rośnie”. Zgodnie z instrukcją p. Anny Doliny oraz p. Beaty Pajest, uczniowie mogli przeprowadzić proste doświadczenia w grupach. Dzięki udziałowi w tych zajęciach dzieci miały możliwość rozwijania zainteresowań oraz rozbudzania ciekawości poznawczej. Zajęcia sprawiły Świetliczakom dużo radości i zachwytu nad efektem końcowym wspólnej pracy.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

3 października przypada Dzień Kasztana. Dzieci z dolnej świetlicy na zajęciach przyrodniczo – plastycznych dowiedziały się dziś, że kasztan to roślina z rodzaju bukowatych. Popularny w Polsce jest kasztanowiec pospolity ,którego owoce są jadalne tylko dla zwierząt.
Dzieci nazbierały i przyniosły do świetlicy kasztany. Posłużyły im one do wykonania plastelinowych figurek.


Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szumi las – jesienna paleta barw.
Dnia 2.10.23r. odbyły się pierwsze kreatywne warsztaty z cyklu pt. “Cztery Pory Roku w rytmie Vivaldiego”. Uczniowie klas 1-5 wykonali prace plastyczne przedstawiające jesienne drzewa, za pomocą patyczków higienicznych i farb. Przy pracy towarzyszyła im muzyka Vivaldiego – część Jesień. W trakcie warsztatów uczniowie kształtowali swoją wyobraźnię, sposób postrzegania, zmysł estetyki i wrażliwość.


Warsztaty prowadziły: Anna Dolina, Agnieszka Kuglarz-Bieczyńska, Sylwia Tomczyk.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – WRZESIEŃ 2023r.

 

Dnia 29 września  obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Chłopaka. Z tej okazji złożyliśmy małym mężczyznom serdeczne życzenia, chłopcy otrzymali medaliony oraz słodki poczęstunek. To był radosny dzień.


A. Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to inicjatywa Polskiej Izby Książki, która ma na celu promowanie czytelnictwa i wspólnego spędzania czasu przy książkach. W tym dniu zachęcamy do głośnego czytania w przedszkolach, szkołach i domach.
Nasze Świetliczaki wysłuchały bajki pt. “Przygoda myszek” , a następnie wykonały piękne prace plastyczne, ilustrujące wysłuchaną bajkę.

B.Markiewicz ,I. Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 28 września obchodzimy Dzień Jabłka. W tym dniu szczególną uwagę poświęcamy tym owocom, które są bardzo smaczne i zdrowe. Poznaliśmy najpopularniejsze odmiany jabłek, rozwiązaliśmy zagadki oraz zabawy prawda czy fałsz. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej w postaci jesiennych jabłek.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W roku   szkolnym 2023/24 obie świetlice przystąpiły do 4 edycji międzynarodowego projektu Kreatywne Prace Plastyczne. Pierwszym zadaniem uczestników była praca techniką mokre na mokrym – akwarele i mokra kartka. Powstały prawdziwe abstrakcyjne obrazy.

 


I.Sikora A.Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 21 września na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią. Kolorami jesieni wykonaliśmy pracę plastyczną pt. “Liście”. Powstały barwne prace, które pięknie ozdobiły świetlicę szkolną.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 19 września odbyła się poranna gimnastyka buzi i języka. Ćwiczenia te, pozytywnie wpłynęły na integrację grupy świetlicowej, okazały się wspaniałą zabawą dla dzieci. Bardzo miło spędziliśmy dzień.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………….

15 września obchodziliśmy w obu świetlicach
Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i zabawy.
Historia Dnia Kropki sięga roku 2003, kiedy to ukazała się książka P. Reynoldsa pt.”Kropka”. Jest to bardzo inspirująca i optymistyczna opowieść o dziewczynce, która na lekcji plastyki nie wiedziała jak zacząć malować swój rysunek.
Świetliczaki obejrzały animowany film edukacyjny, wykonały prace plastyczne i wyszukiwały kropki w swoim otoczeniu. To był bardzo kreatywny dzień!


Zajęcia prowadziły:
A.Dolina, M.Majerczyk, I.Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Bezpieczeństwo to podstawa! Wiedzą o tym wszyscy uczniowie, którzy podczas zajęć świetlicowych poznali najważniejsze zasady przechodzenia przez jezdnię oraz przypomnieli sobie znaczenie podstawowych znaków drogowych. Podsumowaniem zajęć było staranne wykonanie prac plastycznych o powyższej tematyce. To były udane, bezpieczne zajęcia.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

W świetlicy szkolnej powitaliśmy naszych najmłodszych kolegów. U nas każde dziecko znajdzie ciekawe zajęcie. Życzymy by pierwszy rok nauki przyniósł Wam dużo sukcesów i radości !

I.Sikora M.Majerczyk A.Dolina

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………..

Przez cały tydzień panował w naszej świetlicy radosny nastrój i dobra zabawa, a to za sprawą wspomnień z wakacji. Rozmawialiśmy o podróżach tych bliskich i dalekich oraz wykonaliśmy kolorowe prace plastyczne.


Zajęcia prowadziły: A.Dolina, A.Wrońska

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – CZERWIEC 2023r.

 

21 czerwca na zajęciach w świetlicy, podsumowujących miniony rok szkolny, najbardziej aktywne i najchętniej pracujące Świetliczaki otrzymały pamiątkowe dyplomy. Z okazji pierwszego dnia lata wykonaliśmy także pracę plastyczną, przedstawiającą łakocie, na które w pełni zasłużyliśmy.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Gorące, złote słońce na ciemno nas opali, w srebrzystej, bystrej rzece będziemy się kąpali. Niech żyją wakacje, niech żyje pole i las, i niebo, i słońce, wolny, swobodny czas.

Dnia 19 czerwca Świetliczaki wykonały piękną pracę plastyczną
pt. “Wakacje marzeń”. Powstałe prace ozdobiły naszą górną świetlicę oraz gablotkę szkolną.
Wszystkim dzieciom i ich Rodzicom życzymy wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Już za parę dni ,za dni parę, wezmę plecak swój i gitarę…
15 czerwca na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o naszych planach wakacyjnych.
Nasze Świetliczaki oczami wyobraźni są już na słonecznej plaży.


Zajęcia prowadziły:
I.Sikora ,A.Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach cotygodniowych zajęć “Kreatywność to podstawa” uczniowie w dniu 14.06.2023r. wykonali wakacyjną pracę plastyczną Wodne zwierzęta. Oto efekty dziecięcych prac.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe nie mogą narzekać na nudę. Wykonują wiele ciekawych prac plastycznych, układają budowle z klocków, odrabiają zadania domowe, uczestniczą w zajęciach muzyczno-ruchowych, oglądają bajki oraz aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, które wpływa na ich zdrowie i kondycję fizyczną.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda, A. Wrońska, O. Płoskonka

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka Świetliczaki z klas 1a i 1b odbyły swoją pierwszą wideokonferencję. Za pomocą popularnego komunikatora przesłaliśmy życzenia i serdeczności naszym rówieśnikom z zaprzyjaźnionej świetlicy przy SP – 10 w Tychach. To było bardzo radosne doświadczenie.


I.Sikora A Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dla wszystkich dzieci słońce świeci,
jak kolorowe kwiaty rosną wszystkie dzieci.
Na łąkach świata rosną dziś, by dużym być i mądrym być.

Naszym Świetliczakom życzymy uśmiechu na buzi każdego dnia. Realizujcie swoje marzenia!
I.Sikora A.Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – MAJ 2023r.

 

Dnia 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. Ma na celu popularyzację wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w tradycji, kulturze i krajobrazie, a także zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony tych ptaków. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych zaprezentowali piękno bocianów poprzez precyzyjne wykonanie prac plastycznych.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………….

Namaluję na laurce czerwone serduszko, ptaka co ma złote piórko i kwiaty w dzbanuszku.
Żyj mamusiu moja miła sto lat albo dłużej!
Bądź wesoła i szczęśliwa, zdrowie niech Ci służy!
Świetliczaki życzą wszystkim Drogim Mamom wszystkiego najpiękniejszego !


Zajęcia prowadziły: I.Sikora A.Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Moje serduszko dla mamy bije,
niech moja mama 100 lat mi żyje!
Dla ciebie mamusiu na Dzień Matki,
z serduszka mam życzenia i te piękne kwiatki!

Dnia 26 maja z okazji Dnia Mamy Świetliczaki wykonały piękne laurki. Efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła: M. Szojda

 

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Proszę Państwa przedstawiamy Wam małych projektantów mody.
W dniu 22 maja uczniowie wykonali piękne torby, które są przyjazne środowisku i przyrodzie.

Zajęcia prowadziła: A. Wrońska, M. Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 22 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Kosmosu. Uczniowie zostali zapoznani z historią kosmosu oraz planetami Układu Słonecznego. Wzorowo odpowiedzieli na zagadki i zabawy prawda czy fałsz. Ponadto wykonali prace plastyczno-techniczne o powyższej tematyce.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają.
Wszyscy Maję znają i kochają.
Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam.

W dniach 18-19.05.2023r. w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły, choć ich rozmiary są niewielkie, należą do najbardziej pożytecznych owadów na ziemi. Uczniowie podczas zajęć poznali rolę pszczół w przyrodzie, zobaczyli też ciekawy filmik edukacyjny pt. Kazio ratuje pszczoły. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie prac plastycznych z motywem pszczół w roli głównej.

Zajęcia prowadziły: A.Dolina, I.Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Świetliczaki biorą udział w całorocznym projekcie “Kreatywne Prace Plastyczne”. Oto prace dziewczynek   z klasy 1a i 1b – Tulipany malowane farbami na klejowym podłożu. Prawdziwe dzieła sztuki!

Zajęcia prowadziły: I.Sikora, A.Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………….

W ramach całorocznego projektu Świetliczaki na tropie…kolorów opracowaliśmy temat z modułu V: “Zielony- Australia i Oceania”.
Dnia 11 maja Świetliczaki oglądały film edukacyjny Podwodny świat zwierząt, w późniejszym etapie wykonały pracę plastyczną w/w tematu. Efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 11 maja uczniowie starannie odkodowali zaszyfrowane obrazki o tematyce wiosennej. W trakcie zajęć dzieci koncentracją się na wyszukiwaniu rozwiązań, przez co wzrasta ich poczucie wartości. Zajęcia te są również świetnym sposobem na integrację grupy świetlicowej.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 9 maja podczas zajęć świetlicowych uczniowie zobaczyli film edukacyjny pt. “Rozwój żaby”. Następnie wykonali prace plastyczno-techniczne przedstawiające tematyczne płazy. Powstałe prace pięknie ozdobiły dolną świetlicę.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Podczas całego roku szkolnego Świetliczaki bawią się w inżynierów budownictwa. Z klocków stawiają różne budowle, co powoduje wiele śmiechu i zabawy.

 

Zajęcia prowadziła: M. Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Malowanie farbami to nie tylko miła forma spędzania czasu, ale przede wszystkim jest to barwna aktywność. Rozwija kreatywność, wyobraźnie, zdolności manualne oraz motorykę małą.
Dnia 8 maja wychowankowie świetlicy malowali na wielkich kartkach z kartonu farbami. Powstały ładne, wielobarwne prace ukazujące piękno wiosennej przyrody.

Zajęcia prowadziły:
M. Szojda, A. Wrońska

……………………………………………………………………………………………………

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Wszystkim pracownikom Bibliotek składamy wyrazy podziękowania za ogromny wkład w życie naszej społeczności.

Życzymy zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy .

Oby drzwi bibliotek stały zawsze otworem dla wszystkich, pragnących poszerzać swoje horyzonty, a Wam nigdy nie zabrakło energii i pomysłów w pracy nad promowaniem czytelnictwa.


Zajęcia prowadziły G.Brzoskowska ,I.Sikora, A.Dolina

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – Kwiecień 2023r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dzień Ziemi sprzątaj kolego, sprawisz tym dla Ziemi coś dobrego. Matka natura cieszy się z tego, że nie zanieczyszczasz środowiska naszego. Pamiętaj koleżanko, pamiętaj kolego – sprzątając Ziemię robisz coś wspaniałego!
Dnia 21 kwietnia odbyły się w świetlicy zajęcia o tematyce ekologicznej. Przypomnieliśmy zasady segregacji odpadów, oszczędzania wody i energii elektrycznej. Dzieci wykonały prace plastyczne pod hasłem Szczęśliwa Ziemia – szczęśliwe dzieci.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Dzieci wykonały prace plastyczne: wielkanocne jajko oraz zajączki.Wykonaliśmy także piękną kartkę z życzeniami dla zaprzyjaźnionej świetlicy przy SP nr 10.
Wszystkim z okazji zbliżających się Świąt życzymy dużo zdrowia i radości. Niech te Święta upłyną w ciepłej, wiosennej i rodzinnej atmosferze. Wychowawcy i podopieczni świetlicy szkolnej.

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – MARZEC 2023r.

Wiosna, wiosna już na łące!
Powitalny będzie koncert.
Świerszcz ma skrzypce, skrzat bębenek, w nutkach pięknych sto piosenek.

Na zajęciach muzyczno- plastycznych 27 marca przy akompaniamencie wiosennych piosenek powstał, dzięki naszej pracy zespołowej, piękny wizerunek Pani Wiosny.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem obchodzonym corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, wiąże się ona z trisomią 21 chromosomu.
Wszystkim, którzy dzisiaj świętują życzymy, aby byli otoczeni miłością i życzliwością każdego dnia!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zza śniegowej chmury słońce ledwie błyśnie,
a już się spod śniegu przebija przebiśnieg.

20 marca na świetlicowych zajęciach przyrodniczo-plastycznych rozmawialiśmy o pierwszych oznakach wiosny.
Papierowe talerzyki i wata posłużyły dzieciom do stworzenia białych, delikatnych przebiśniegów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

17 marca obchodzony jest dzień Świętego Patryka. Św. Patryk jest opiekunem wiosennych siewów oraz zwierząt domowych. Zwracają się do niego osoby lękające się węży. Legenda głosi, że św. Patryk wypędził wszystkie węże z terenu Irlandii. Symbolem tego święta jest kolor zielony, trójlistna koniczyna i skrzat.
Na zajęciach świetlicowych 17 marca poznaliśmy legendy związane ze św. Patrykiem i wyklejaliśmy koniczyny na szczęście.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

16 marca w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pandy. Z tej okazji dzieci poznały charakterystykę i zwyczaje pand. Na zakończenie wykonały prace plastyczno-techniczne, które zostały uwiecznione w galerii.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Bycie piekarzem, to trudna sprawa.
Pieczenie chleba, to nie zabawa.
W piekarni wszystko bywa gorące,
gorące są piece, jak w ciągu dnia słońce;

15 marca w środę obchodzimy Dzień Piekarza i Cukiernika. Na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o pracy ludzi,dzięki którym codziennie rano zjadamy świeże pieczywo i słodkości.Dzieci opowiadały o swoich ulubionych wypiekach a w rywalizacji chleb czy bułki wygrała świeża bułeczka. W tym dniu życzymy sukcesów zawodowych mamie Wojtusia z klasy 1d ,która jest cukiernikiem i piecze pyszne torty.


Iwona Sikora, Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 14 marca w świetlicy dolnej obchodziliśmy Dzień Motyla. Dzieci poznały budowę oraz zwyczaje tych delikatnych owadów, obejrzały filmik edukacyjny pt. “Od gąsienicy do motyla”. Wykonały też piękne, barwne motylki, które wprowadziły nas w wiosenny nastrój.


Zajęcia prowadziły: A. Dolina, I. Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wszystkiego co najlepsze dla Pań nauczycielek, Pań pracujących w naszej szkole, dziewcząt z naszych klas.
Aby każdy dzień roku był dla Was Dniem Kobiet.

W dniu 8 marca uczniowie przygotowali piękne laurki z okazji Dnia Kobiet.

Zajęcia prowadziła:
M.Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet!
Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek!
8 marca z okazji pięknego, marcowego święta dzieci wykonały prezenty w postaci laurek dla mam               i ulubionych koleżanek. Dzisiejszy dzień w świetlicy pełen był życzeń, słodyczy i radości.

Zajęcia prowadziły: A. Dolina, I. Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach całorocznego projektu Świetliczaki na tropie..kolorów świata opracowaliśmy temat z modułu III: czarny-Afryka.
Świetliczaki zapoznały się z przygodami Stasia i Nel, poznały ciekawostki dotyczące słonia afrykańskiego. Na zakończenie dnia dzieci wykonały pracę plastyczną pt. “Słoń”, którą wyklejały z szarych gazet.

Zajęcia prowadziła: M. Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pasta Kasi nie smakuje a próchnica nie próżnuje!
Ząbki brudne, zaniedbane – nie przystoi młodej damie!
Niech ten wierszyk Was przekona – mycie zębów to ochrona!

5 marca przypada Dzień Dentysty.
6 marca na zajęciach świetlicowych realizowaliśmy wybrane treści z Doradztwa Zawodowego. Rozmawialiśmy o pracy stomatologa i pomocy dentystycznej. Dzieci grały w grę pt. Czyściochowa Akademia w Szkole, wydanej pod patronatem drogerii Rossmann. Odbył się także turniej wiedzy o czystości, uczniowie wykonali również pracę plastyczną na wskazany temat.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – LUTY 2023r.

Niedźwiedź polarny to niedźwiedź biały.
Do drapieżników jest zaliczany.
Z przezroczystego futra jest cały.
I wszystkim dzieciom dobrze jest znany…

Co roku 27 lutego bohaterem naszych zajęć jest niedźwiedź polarny. Jest to doskonała okazja do poznania tych wspaniałych zwierząt i zwrócenia uwagi na zmiany klimatyczne, które przyczyniają się do tego, że niedźwiedzi polarnych jest coraz mniej.
Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pięknych prac plastycznych z wizerunkiem białego misia.

Zajęcia prowadziły: A. Dolina, I. Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dinozaury to takie stworzenia,
których od dawna na świecie nie ma
Niektóre były duże, wielkości wieżowca,
a inne małe jak pies czy owca.
26 lutego w kalendarzu świąt nietypowych przypadnie Dzień Dinozaura.
Na czwartkowych zajęciach Świetliczaki obejrzały filmy edukacyjne dla dzieci pt.,,Rodzaje dinozaurów” oraz “Jak wyginęły dinozaury”. Na ich podstawie powstały bardzo realistyczne portrety tych stworzeń.

Zajęcia prowadziły: A.Dolina, I.Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W świetlicy szkolnej realizowana jest innowacja muzyczno-ruchowa pt. “Muzyka źródłem radości                 i inspiracją do aktywności”.
Dnia 23 lutego na zajęciach uczniowie aktywnie słuchali muzyki, odbyła się instrumentacja na pudełkach, przy pomocy dwóch kredek do melodii Batti Strauss. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 22 lutego w świetlicy szkolnej uczniowie wyklejali ulubione zwierzęta. Dzięki temu Świetliczaki rozwijały swoją sprawność motoryczną ( motoryka duża i mała). Piękne efekty prac widać poniżej.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

W ramach całorocznego projektu “Świetliczaki na tropie.. kolorów świata” 20 lutego opracowaliśmy temat z modułu I- Igrzyska Olimpijskie. Świetliczaki zapoznały się z historią igrzysk olimpijskich, wykonały pracę plastyczną. Na zakończenie dnia odbyła się w świetlicy miniolimpiada.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Świetlica aktywnie pracuje w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. “Świetliczaki na tropie… kolorów świata”. Dnia 20 lutego zrealizowaliśmy czwarte zadanie z modułu V Australia i Oceania – Australijskie endemity. W tym celu obejrzeliśmy prezentację albumów i zdjęć oraz wykonaliśmy galerię prac plastycznych techniką pasteli. Zajęcia były świetne.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Nawet kiedy strasznie psoci, my kochamy ten wdzięk koci i dajemy czego żąda – życie z kotem tak wygląda.
17 lutego przypada Dzień Kota. Zgodnie z tematyką zajęć uczniowie zostali zapoznani z historią udomowienia kota oraz z ciekawostkami i przesądami dotyczącymi życia tych zwierzaków. Na zakończenie Świetliczaki wykonały prace plastyczną różnorodnymi technikami. Nasze kotki prezentują się doskonale.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zorganizowane zajęcia z okazji Dnia Kota (17 luty) w świetlicy, miały głównie na celu rozwijanie u dzieci wrażliwości, empatii i szacunku do zwierząt, rozwijanie aktywności twórczej dzieci i integrację grupy świetlicowej.
Uczniowie zapoznali się ciekawostkami dotyczącymi życia kotów dzikich i domowych, dowiedzieli się, czym należy prawidłowo karmić zwierzęta, usłyszeli także o kocich rekordach.
Na koniec zajęć powstały piękne prace pt. ” Mozaikowe kotki”.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
z jakiej okazji list ten wysłany,
przypomnij sobie, że Walentynki,
jest to Światowy Dzień Zakochanych.

14 lutego na zajęciach plastyczno-technicznych Świetliczaki zaczarowały swoje uczucia sympatii i miłości w barwne laurki oraz serca.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Dnia 14 lutego w świetlicy szkolnej dzień upłynął w atmosferze pełnej ciepła i miłości. Uczniowie                 z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem okazywali swoje uczucia poprzez wykonywanie pięknych ramek walentynkowych. Efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła: M. Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W świetlicy szkolnej realizowana jest innowacja muzyczno- ruchowa pt. ,, Muzyka źródłem radości             i inspiracją do aktywności.
13 lutego na zajęciach poznawaliśmy muzykę wiatru i deszczu. Za pomocą gazety naśladowaliśmy szum wiatru, a przy delikatnych dźwiękach dzwonków chowaliśmy się pod papierowe parasole.                     Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach.


Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Karnawał to okres zabawy i radości, a przede wszystkim balów i przyjęć, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Dnia 10 lutego uczniowie tworzyli maski karnawałowe w świetlicy szkolnej. Taka praca plastyczna to wspólna zabawa i doskonały pomysł na spędzenie popołudnia              w kreatywny sposób. Gdy maski będą już gotowe, można urządzić mini zabawę z ulubionymi przebojami dzieci. Poza tym wspólne tworzenie masek to pretekst do rozmowy na temat karnawału, rodzajów masek, teatru, hucznej zabawy karnawałowej w innych krajach itd.

Zajęcia prowadziła: M. Szojda, I. Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Przyleciała chuda wrona i stado wróbelków.
Mamo, mamo daj mi kaszy, okruszków, słoninki.
Zrobię zaraz stołóweczkę dla ptasiej rodzinki.
9 lutego na zajęciach plastyczno- przyrodniczych Świetliczaki poznawały sposoby pomagania ptakom         w okresie zimowym.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

7 lutego we wtorek obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchody DBI zainicjowała w roku 2004 Komisja Europejska.
Na zajęciach w świetlicy przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z zasobów internetu w sposób rozważny.Zaznajomiliśmy się ze szkolną pozycją książkową pt.,,Dzieci w sieci dobrych manier”. Świetliczaki wysłuchały opowiadania pt. ,, Z komputerem uczę się bawię”. Wyjaśniliśmy pojęcia hejt           i cyberprzemoc. Uczniowie bardzo aktywnie i rozsądnie wypowiadali się na temat swojej aktywności         w sieci.


Zajęcia prowadziły Iwona Sikora i Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W ramach zadań międzynarodowego projektu Kreatywne Prace Plastyczne, 6 lutego poznawaliśmy technikę barwienia papieru bibułą. Powstały różnobarwne, abstrakcyjne obrazy, które zostały zamieszczone na stronie organizatora.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 1 lutego w świetlicy odbył się długo oczekiwany przez wszystkie dzieci bal karnawałowy. Termin został ustalony, dekoracje przygotowane. Dzieci wykonały różnokolorowe maski karnawałowe, wykonały prace plastyczne pt. kolorowe pajace.
Śpiewom i tańcom nie było końca. Hitem zabawy została piosenka zespołu Ekipa oraz taniec z krzesełkami. Oprócz tego dużą frajdę dzieciom sprawiła zabawa z balonami. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach stolikowych.
Niespodzianką dla dzieci okazała się przygotowana foto budka.
Okres karnawału sprawia dzieciom ogromną radość, przeżywają go bardzo intensywnie i świadomie. Dlatego też dobra zabawa została uwieńczona poniższymi zdjęciami.
Zabawa dobiegła końca, bo niestety co dobre, szybko się kończy. Nie należy się jednak martwić, za rok znowu się widzimy na balu karnawałowym.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda, A. Dolina

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – STYCZEŃ 2023r.

Dnia 30 stycznia uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. “Zima nocą.” Zadaniem Świetliczaków było pomalowanie kartki czarnej pędzlem lub paluszkiem – pejzaż zimowy. Świetliczaki uwielbiają prace plastyczne z użyciem farb, dodatkowo malowanie pędzelkiem lub palcami świetnie rozwija motorykę małą.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Flagi świata to kolejne zadanie zrealizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Świetliczaki na tropie… kolorów świata. Uczniowie korzystając z atlasu geograficznego, wykonali grę pamięciową memmory z wybranymi flagami ze wszystkich kontynentów. W ten sposób zyskaliśmy nową grę w świetlicy, która rozwija koncentrację, spostrzegawczość oraz pamięć.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wszyscy doskonale znają daty 21 i 22 stycznia, ponieważ w te dni swoje święto mają kochane Babcie          i wspaniali Dziadkowie.
Dnia 9 i 10 stycznia uczniowie chętnie opowiadali, za co kochają te ważne dla nich osoby. Niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc, zaufanie i przekazywanie tradycji rodzinnych. Świetliczaki przygotowały dla swoich Babć i Dziadków piękne, kolorowe kalendarze na rok 2023 oraz laurki.

Zajęcia prowadziła: M. Szojda, A. Wrońska

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Zanim w śnieżnym puchu zawiruje świat, przyjmij uwagi i tych kilka rad :
by radości uśmiechy i wszelkie szaleństwa nie skończyły się bólem z braku bezpieczeństwa!

W tygodniu poprzedzającym ferie zimowe dzieci z dolnej świetlicy poznały najpopularniejsze sporty zimowe oraz zasady bezpiecznego ich uprawiania. Wszystkim życzymy radosnego, aktywnego wypoczynku.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 4 stycznia rozmawialiśmy o aktualnej porze roku. Oglądaliśmy pocztówki, ilustracje i albumy z zimowymi krajobrazami, odgadując przy okazji quizy tematyczne. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczno-techniczną pt. Zimowy pejzaż. Powstałe prace ozdobiły naszą dolną świetlicę.

 


Zajęcia prowadziły: A. Dolina, I. Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – GRUDZIEŃ 2022R.

 

Aniołowie w niebie głoszą wieść radosną:
Bożego Narodzenia nadszedł czas!
To czas ludzkiej miłości i życzliwości,
niech nie zabraknie Wam także radości.
Kolędujcie z uśmiechem na twarzach,
a sylwestrową noc spędźcie
na wesołych zabawach!

Dnia 20 i 21 grudnia w świetlicy szkolnej uczniowie poczuli prawdziwą Magię Świąt. Przygotowali piękne choinki wykonane z papieru. W czasie pracy Świetliczaki integrowali się ze sobą, śpiewając wspólnie kolędy. Następnego dnia wszyscy zabrali się za dekorowanie wcześniej upieczonych pierników.

Zajęcia prowadziła: M.Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Nasze Świetliczaki są bardzo uzdolnione plastycznie i zawsze chętne do działania. Dnia 21 grudnia uczniowie z klasy 1a i 1b wykonali przestrzenne gwiazdki metodą origami. Zajęcia te rozwijały spostrzegawczość, percepcję wzrokową oraz doskonaliły koncentrację.

Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W mroźną noc grudniową
wśród świeżej zamieci,
para reniferów z nieba do nas leci.

20 grudnia Świetliczaki własnoręcznie wykonały ozdobne torebki na prezenty. Wizerunkiem świątecznego renifera ozdobiliśmy także szkolne teczki na artykuły plastyczne.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ogłoszenie konkursu świetlicowego na najładniejszą kartkę Bożonarodzeniową:
I miejsce Anna Cierpka kl. 1d
II miejsce Alicja Szudyga kl.3a
III miejsce Laura Ochojska kl. 4b
Wyróżnienie:
Kevin Szojda kl. 1c
Hanna Pisarzowska kl.2a

Serdecznie gratulujemy!
Wszystkie kartki wykonane przez uczniów zostaną przekazane do Hospicjum.

M. Szojda, A. Dolina, I. Sikora, K. Kotuła

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 19 grudnia Świetliczaki wykonały pracę plastyczną pt. “Zimowe drzewko”. Efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 14 grudnia odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne z wizerunkiem bałwanka. Każdy uczeń ozdobił swoją pracę według własnej inwencji. Powstałe prace pięknie ozdobiły świetlicę dolną.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

13 grudnia dziewczynki z klasy 2 a wraz z wychowawczyniami świetlicy szkolnej zrealizowały kolejny moduł projektu Świetliczaki na tropie kolorów świata. Temat : Azja-tradycja parzenia herbaty zrealizowałyśmy w dobrze wyposażonej, dzięki programowi Laboratoria Przyszłości ,kuchni .Nauczyłyśmy się jak parzyć i podać herbatę a znajome sprzęty sprawiły, że poczułyśmy się jak w domu.


Iwona Sikora, Anna Dolina

Dnia 12 grudnia uczniowie z kartki papieru wykonali piękne aniołki, które ozdobiły gablotę w świetlicy szkolnej.

Zajęcia prowadziła: M. Szojda, A. Wrońska

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wiecie już może o kim ten wierszyk?
Kto odpowiedzieć raczy mi pierwszy?
Tak dzieci to renifery, co nienaganne mają maniery.

12 grudzień upłynął w świetlicy przy klimatycznej, zimowej tematyce. Królowały renifery, bałwanki             i   pingwinki wykonane różnymi technikami plastycznymi.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Uczniowie klas 1 , biorący udział w międzynarodowym projekcie Kreatywne Prace Plastyczne, wykonali zadania grudniowe.Prace na temat- Zamek z folii aluminiowej na tle pozyskanym z recyklingu oraz obraz malowany nitką – zostały opublikowane na stronie organizatora. Z przyjemnością informujemy, że zachwyt pomysłodawcy wzbudziły prace Hani Ferdyn z kl.1 b. Gratulujemy zmysłu artystycznego!

Iwona Sikora, Anna Dolina

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Szóstego grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.

W tym dniu na zajęciach świetlicowych dzieci pogłębiły wiedzę o św. Mikołaju, napisały do niego list oraz wykonały tematyczną pracę plastyczną metodą origami.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Klaudia Kotuła

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,
Gruby brzuszek i płaszczyk czerwony.

W dniu 6 grudnia dzieci pogłębiły swoją wiedzę o św. Mikołaju, rozwiązały mnóstwo zagadek tematycznych. Świetliczaki wykonały pracę plastyczną pt. “Czapka Mikołaja”.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ta czapka górnicza
ma górnicze piórka.
Pamięta tę czapkę niejedna Barbórka.

Z okazji Dnia Górnika Świetliczaki składają górnikom serdeczne życzenia.

A. Dolina, I. Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – LISTOPAD 2022R.

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 29 listopada w ramach całorocznego projektu pt. “Świetliczaki na tropie… kolorów”, dzieci zostały zapoznane z kulturą i zwyczajami Aborygenów. Obejrzały filmik edukacyjny o historii rdzennej ludności oraz wykonały bumerangi, które zostały pomalowane techniką kropkowaną z nawiązaniem do symboli aborygeńskich.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Z zaprzyjaźnionej świetlicy przy SP nr 10 przybył do nas Pluszowy Miś oraz serdeczne pozdrowienia           od naszych rówieśników.

Dziękujemy!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 24 i 25 listopada w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani z historią i rolą pluszaka w życiu każdego dziecka, zobaczyli bajkę pt. “Miś Uszatek” oraz wysłuchali misiowych piosenek. Poznali także kilka faktów z życia prawdziwych niedźwiadków i chętnie odpowiedzieli na quizy tematyczne. Oczywiście nie zabrakło prac plastyczno-technicznych, które pięknie ozdobiły dolną świetlicę.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia odbył się cykl zajęć o tematyce misiowej. W trakcie zajęć uczniowie poznali historie pluszowego misia. Uczniowie bez problemu odgadywali zagadki dopasowując odpowiedniego misia do opisu i zdjęcia. Uczniowie chętnie podzielili się również opowieściami na temat swoich ulubionych przytulanek. Zwieńczeniem tego wyjątkowego cyklu zajęć były piękne, kolorowe wystawy prac plastycznych.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W piątek 25 listopada przypadnie Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Świetliczaki przygotowały prezent dla dzieci z zaprzyjaźnionej świetlicy przy SP – 10 w Tychach. Własnoręcznie wykonany Miś oraz życzenia na okolicznościowej kartce z pewnością ucieszą rówieśników.


I.Sikora ,A.Dolina ,M.Szojda

21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień- niezwykle wartościowe święto. W tym dniu uczniowie mieli okazję podnieść Naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom- stworzyli duże, piękne jesienne drzewo z dobrym słowem na liściach.

Zajęcia prowadziła:
M. Szojda, A. Wrońska

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jesienne drzewa

W dniu 21.11 w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne pt. Jesienne drzewa. Podczas zajęć uczniowie klas 2 i 3 wykonali farbami drzewa za pomocą stemplowania patyczkami higienicznymi. W czasie pracy uczestnicy integrowali się ze sobą i relaksowali malując i słuchając muzyki Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień”.

Warsztaty prowadziły Magdalena Ruda i Sylwia Tomczyk

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………
W dniu 9 i 10 listopada w świetlicy (górnej ) szkolnej rozmawiano na temat dnia 11 listopada- Święta Niepodległości. Zapoznano dzieci z pojęciem Ojczyzna, kraj oraz utrwalono symbole narodowe. Po pogadance odbył się quiz oraz uczniowie z wielką starannością i uwagą wykonali piękne, duże kotyliony.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 9 i 10 listopada z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości uczniowie zostali zapoznani z pojęciami: niepodległość, ojczyzna, symbole narodowe oraz utrwalili słowa hymnu państwowego. Na zakończenie dzieci wykonały biało-czerwone flagi na patyczku, rozkodowały zaszyfrowane godło i kotyliony oraz rozwiązały patriotyczne labirynty.


Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

7 listopada dziewczynki z klas 1b i 1d -Hania, Lena Ania i Olga wykonały prace plastyczne w ramach całorocznego , międzynarodowego projektu Kreatywne Prace Plastyczne. Tematem przewodnim były jesienne liście.
Zadaniem dziewcząt było wykorzystanie naturalnych liści,tła z recyklingu(stare prace plastyczne) oraz confetti. Powstały niepowtarzalne dzieła.


Zajęcia prowadziły Iwona Sikora i Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Chcę dziś spotkać kota w butach.
lub Kopciuszka bucik znaleźć.
Chcę zamieszkać w cudnej bajce,
zamków wielkich zwiedzać sale.

 

Z okazji Dnia Postaci z Bajek 7 października w świetlicy odbyły się zajęcia o tematyce bajkowej. Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych postaci. Starannie wypełnialiśmy kolorowanki, układaliśmy puzzle oraz odkodowywaliśmy zaszyfrowane postacie bajkowe.

Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina, Iwona Sikora

Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem niezapomnianych przeżyć , wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. W tym dniu (4.11 ) Świetliczaki wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek(kalambury) . Wykonały ulubioną postać bajkową z rolki po papierze toaletowym. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 4 listopada świetlica szkolna dołączyła do zabawy Leśny Tydzień. Świetliczaki wykonały prace plastyczne liście tęczowe z zdrapywanki, które mają na celu poprawienie sprawności manualnej. Powstały piękne, kolorowe prace, które stały się ozdobą w gablocie szkolnej.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda, Anna Wrońska

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Idzie jeż, idzie jeż,
Może Ciebie pokłuć też!
Pyta wróbel – panie jeżu co to pan ma na kołnierzu?

3 listopada w ramach szkolnego Leśnego Tygodnia, Świetliczaki wykorzystały dary lasu, wykonując imponujące jeże.

Zajęcia prowadziły. Anna Dolina, Iwona Sikora

Październik 2022R.

Dnia 28 października w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Dyni. Gry, zabawy, zgadywanki, piosenki, tańce oraz praca plastyczna…To wszystko było! Dodatkową atrakcją w górnej świetlicy była dyniowa fotobudka, w której dzieci mogły sobie zrobić zdjęcia.
To były wyjątkowe zajęcia.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach całorocznego projektu ,,Świetliczaki na tropie kolorów świata” 26 października opracowywaliśmy moduł – największe aglomeracje Ameryki. Poznaliśmy znaczenie słowa aglomeracja, a świetlica zamieniła się w wielki plac budowy różnorodnych budynków .


Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

24 października przypadają obchody Światowego Dnia Origami.
Górna świetlica odkrywała tajemnice tej ciekawej techniki plastycznej. Dzięki poznanej sztuce Świetliczaki miały możliwość rozwijania koordynacji wzrokowo- ruchowej, sprawności manualnej oraz swojej kreatywności. Z wielkim zainteresowaniem oglądały etapy składania papieru i efekty powstawania dyni.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda, Anna Wrońska

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

“Razem ze mną kundel bury penetruje wszystkie dziury .
Kundel bury, kundel bury, kundel bury fajny pies!”

W 2022 roku Dzień Kundelka przypada na 25 października. Dzień Kundelka jest nieformalnym polskim świętem społecznym. Data nie jest przypadkowa – to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Październik jest także miesiącem dobroci dla zwierząt.
24 i 25 października na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o naszych czworonożnych przyjaciołach. Opowiadaliśmy o obowiązkach właścicieli psów, o tym co musimy im zapewnić do godnego życia, po co powstały schroniska dla bezdomnych zwierząt. Przeczytaliśmy rozdział książki Bezpiecznie przez cały rok pt. “Kontakt z psem”. Temat piesków jest bliski dzieciom – chętnie wykonały portrety swoich ulubieńców różnorodnymi technikami plastycznymi.

Zajęcia prowadziły: A. Dolina, I. Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Co zrobić, aby zdrowym być?
Na przykład dużo wody pić.
Jeść owoce i warzywa,
Gdyż to na cerę dobrze wpływa.
Dużo biegać, dużo ćwiczyć,
Aby więcej już nie przytyć.
Zjadać jabłko i marchewkę
Żeby ładną mieć sylwetkę.
Unikać produktów z konserwantami,
A na deser zajadać się owocami.
Każdy człowiek to samo ci powie,
Że najważniejsze w życiu jest przecież zdrowie.

Dnia 21 października w świetlicy świętowaliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto jeść owoce i warzywa.
Świetliczaki poznały słowa i melodię piosenki pt. “Witaminki, witaminki”.  Zwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej: warzywa i owoce 3d.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda, Anna Wrońska

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 18 i 20 października w trakcie zajęć świetlicowych dzieci zostały zapoznane z historią Poczty Polskiej, rozmawialiśmy o znaczeniu tej instytucji, a także roli osób tam pracujących. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, co dzieje się z listem od momentu wrzucenia go do skrzynki pocztowej. Pomyślnie odpowiedzieli na zagadki i zabawy prawda czy fałsz oraz wykonali prace plastyczne związane z tematem zajęć.

Zajęcia prowadziła:
Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 17 października w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy na temat roli witamin w naszym życiu oraz o ulubionych warzywach i owocach. Uczniowie starannie wypełnili kolorowanki o tematyce prozdrowotnej oraz wykonali pracę plastyczno-techniczną pt. “Moc witamin na talerzu”. To były miłe i kreatywne zajęcia.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Moja nauczycielka to czarodziejka,
wiedzę posiada na każdy temat.
Z nią trudne zadania to żadna rozterka,
pomaga rozwikłać każdy dylemat.

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto całej społeczności szkolnej. Z tej okazji Świetliczaki życzą wszystkim samych sukcesów !

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniu 13 października świetlica szkolna brała udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Uczniowie mieli zakodowane postaci znanych gier. Na kartach znajdowały się tabele oraz współrzędne określające kolor poszczególnych pól. Świetliczaki miały za zadanie uzupełnić tabelę, kolorując wskazane kratki we właściwym kolorze.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 12 października 2022 r. w trakcie zajęć świetlicowych dzieci obejrzały krótką prezentację pt. “Sztuka Op-art, animacja i obraz” oraz starannie wykonały pracę plastyczną na ww. temat. Uczniowie przekonali się, że dzięki odpowiednio ułożonym liniom można stworzyć dzieła dające wrażenia optyczne.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 11 października, w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie sprawnie odkodowali zaszyfrowane obrazki. Następnie za pomocą jesiennych symboli, które zostały umieszczone na kartkach do kodowania łamali szyfry, tzn. ułożyli obrazki według wyznaczonego kierunku. Zajęcia te wywołały zaciekawienie wśród dzieci, okazały się także doskonałym sposobem na integrację grupy.


Zajęcia prowadziła:
Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
8 października rozpoczął się kolejny Europejski CodeWeek. Z tej okazji uczniowie dolnej świetlicy dnia 10.10. 2022r. uczestniczyli w zajęciach rozwijających umiejętności logicznego myślenia ,pracy w zespole i spostrzegawczości. Zajęcia z kodowania pozwalają nawet małym dzieciom odnaleźć się w świecie współczesnych technologii. Dziś na zajęciach pracowaliśmy z telefonami starszej generacji. Pisaliśmy wyrazy i teksty, zamieniając cyfry na litery .Korzystaliśmy z tzw. kodu telefonicznego. Dzięki zgłoszeniu zajęć do mapy wydarzeń – otrzymaliśmy pamiątkowy certyfikat

Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 5 października podczas zajęć plastycznych dzieci stworzyły z skarbów jesieni piękne suknie i fryzury dla Pani Jesień. Powstałe prace posłużyły do wykonania gazetek w dolnej świetlicy.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 4 października w górnej świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Rozmawialiśmy o zwierzętach, które kojarzą Nam się z jesienią. Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczno-techniczną pt. “Jesienne zwierzątka”.

Zajęcia prowadziła:

Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

“Choć to kundel, jakich dużo,
To niezwykły z niego pies.
Nie opuści mnie na chwilę,
Przyjacielem moim jest.”

Dni 3 i 4 października upłynęły w dolnej świetlicy na obchodach Dnia Zwierząt. Pracy mieliśmy co niemiara! Rozpoczęliśmy od podziału zwierząt na dzikie i domowe. Dzieci opowiedziały, z którymi z nich miały już styczność. Czytaliśmy fragmenty książki Król Lew, lepiliśmy figurki z plasteliny, starannie wypełnialiśmy kolorowanki. Dużą atrakcją okazała się gra edukacyjna Zwierzęta – dzieci na ekranie komputera rozwiązały wiele zagadek, szarad i zadań. Tematyka zajęć bardzo podobała się naszym uczniom.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – WRZESIEŃ 2022R.
W dniu 29 i 30 września Świetliczaki miały okazję wykorzystać podczas zabawy kasztany. Układały poznane figury geometryczne, cyfry, literki itd. Z wielkim zapałem uczniowie wykonali piękne figurki i zwierzęta z kasztanów oraz plasteliny. To były dwa wyjątkowe dni w świetlicy.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

30 września przypada Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta pierwszoklasiści otrzymali od koleżanek laurki w postaci krawatu, natomiast panie obdarowały chłopaków słodkościami i medalionami. To był bardzo miły dzień.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Z przyjemnością informujemy, iż szkolna świetlica przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Projektu Świetliczaki na tropie zagadek… Celem tego projektu jest wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą oraz uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata oraz potrzebę ochrony przyrody.

Matylda Szojda, Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Świetlica realizuje już trzecią edycję ogólnopolskiego projektu Świetliczaki na tropie. W tym roku poznajemy kontynenty. 28 września wykonywaliśmy zadania z modułu niebieskiego- Europa.To były bardzo interesujące zajęcia, które pokazały, jak dużą wiedzę mają Świetliczaki o naszym kontynencie. Pracowaliśmy z mapą, czytaliśmy baśnie, malowaliśmy słynne Słoneczniki oraz budowaliśmy z klocków LEGO.


Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jesień to magiczny czas pełen kolorów.  Nas zainspirował do tworzenia pięknych prac plastycznych. W dniu 26 września uczniowie wykonali zwierzęta z liści. Efekty prac widać poniżej.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony – jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Dzień Jabłka.
26 września na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o najbardziej znanym i powszechnym owocu w Polsce. Poznaliśmy jego wartości zdrowotne i  korzyści ze spożywania. Zwieńczeniem dnia były bardzo kreatywne prace plastyczne.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 23 września rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Uczniowie wykonali prace plastyczne pt. “Witraże – liście”. Powstały bardzo piękne, barwne prace, które ozdobiły dolną świetlicę.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 22 i 23 września podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy na temat jesieni.
Świetliczaki wykonały prace plastyczne pt. “Jesienne baletnice”. Powstały piękne, kreatywne prace, które stały się ozdobą w gablocie szkolnej.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W bieżącym roku szkolnym świetlica przystąpiła do międzynarodowego projektu “Kreatywne Prace Plastyczne”. Nasze Świetliczaki na świetlicowych zajęciach plastycznych szlifują swoje talenty. Na zdjęciach – jesienne drzewa malowane patyczkami kosmetycznymi.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

….Parasolki rozłożone, nad głowami roztańczone. Wciąż kołyszą się na wietrze, co im zagra dziś powietrze? Kolorowe, purpurowe, żółto- białe i czerwone. Tyle wzorów mają też ile barw w naturze jest. Parasolka wielka rzecz, gdy deszcz pada chcesz ją mieć. Deszczyk pada kap, kap, parasolko ty go złap.
Dnia 19 i 20 września uczniowie wykonali prace plastyczną pt. “Kolorowe parasolki”, które wyklejali kolorową bibułą. Na początku zajęć odbyła się rozmowa na temat zmieniającej się pogody oraz zabawa spacer z parasolką. To były udane zajęcia!

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Namaluję tu obrazek
w bardzo grubej ramie.
Kropka, kropka i kreseczka
to początek obrazeczka.
Dodaj koło oraz fale ,
idzie nam to doskonale !
Na  zajęciach w dniu 16 września  pierwszoklasiści świętowali  Dzień Kropki. Wyszukiwaliśmy w naszym otoczeniu koliste kształty, bawiliśmy się piłeczkami oraz tworzyliśmy okrągłe prace plastyczne.

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora, Agnieszka Sojka

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 15 września w świetlicy szkolnej obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie mogli się wspólnie pobawić, pobudzać wyobraźnię oraz zaprezentować swoje talenty. Wykonali także pracę plastyczną- wesołe sowy.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dzień 9 września br. upłynął Świetliczakom na rozmowach o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły. Dzieci obejrzały film edukacyjny o poruszaniu się pieszych oraz wykonały starannie znaki drogowe, zachowując odpowiednią kolorystykę.
To były udane, bezpieczne zajęcia.

 


Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

8 września w świetlicy obchodziliśmy Dzień Dobrych Wiadomości, bo jak wiadomo dobrych wiadomości nigdy za wiele. Zajęcia zaczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia dobro i piękno. Po zakończonej rozmowie Świetliczaki wykonali plakaty z dobrymi wiadomościami.
Wszystkim uczniom i ich Rodzicom życzymy samych miłych wiadomości
( nie tylko 8 września!)

Zajęcia prowadziła:
M.Szojda, A. Wrońska

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Z przyjemnością informujemy, iż szkolna świetlica przystąpiła do całorocznego Międzynarodowego Projektu – Kreatywne Prace Plastyczne.
Celem tego projektu jest wyzwalanie wyobraźni i twórczej ekspresji oraz promowanie oryginalnej , autentycznej twórczości dziecięcej. Z każdym zadaniem będziemy się rozwijać ,poznawać nowe techniki plastyczne a dziecięce, samodzielne , niepowtarzalne prace publikować na stronie organizatora.


Iwona Sikora ,Anna Dolina,Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 6 września na zajęciach plastycznych w dolnej świetlicy wspominaliśmy minione wakacje. Dzieci chętnie podzieliły się wspomnieniami oraz namalowały piękne prace.


Zajęcia prowadziły I.Sikora i A.Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Chociaż rok szkolny trwa, my chętnie wracamy wspomnieniami do wakacji. W tym tygodniu każdy opowiadał o przygodach i pamiątkach przywiezionych z różnych stron kraju i świata. Oprócz tego uczniowie wykonali piękne, wakacyjne prace plastyczne.

 

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W dolnej świetlicy nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od powitania pierwszoklasistów . Dzieci zostały zapoznane z wychowawcami i rówieśnikami. Poznały zasady panujące w świetlicy oraz regulaminy świetlicy i jadalni. Życzymy wszystkim samych sukcesów szkolnych i nawiązania długotrwałych przyjaźni.

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora, Anna Dolina

Zajęcia świetlicowe – czerwiec 2022r.

Świetlica szkolna SP 35 Tychy solidarna z Ukrainą!

#polskiedziecipamiętająoukraińskichrówieśnikach

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mój Tatusiu ukochany,
jakie masz na dzisiaj plany?
O Dniu Ojca pamiętamy-
prezent tu dla Ciebie mamy.
Wszystkim Tatusiom życzymy zdrowia i sukcesów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 21 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla uczniów za wzorową postawę oraz zaangażowanie w świetlicy szkolnej.
Nagrody otrzymali następujący uczniowie:
– Iryna Veremchuk kl.2c
– Adam Trojanowski kl.3a
– Julia Rapacz kl.3c
– Wiktoria Senik kl.3c
– Artur Paszek kl.3c
– Mikołaj Woś kl.4a


Serdeczne Gratulacje!

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 9 czerwca zostały przeprowadzone zajęcia kreatywne w świetlicy szkolnej. Tym razem uczniowie stworzyli piękne, kolorowe zakładki do książek z origami.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………….

Motylek lekki fruwa nad łąką,
w dole są kwiaty, w górze jest słonko.
Motylek lekki fruwa nad światem,
myśli, że słońce jest dużym kwiatem.

W dniach 7 i 8 czerwca dzieci z dolnej świetlicy uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, związanych z aktualną porą roku. Czytaliśmy wierszyki, poznawaliśmy owady ogrodowe, łąkowe i leśne. Przeglądaliśmy albumy przyrodnicze wypożyczone ze szkolnej biblioteki. Zwieńczeniem cyklu zajęć były piękne prace plastyczno-technicze – wspólnie wykonana makieta wiosennej łąki oraz przestrzenne figurki owadów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 2 czerwca obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W tym dniu dzieci wysłuchały wiele ciekawostek o tych ptakach, sposobie ich życia, odżywiania, wędrówkach itp. Dla sprawdzenia wiedzy uczniowie rozwiązali quizy tematyczne oraz wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające bociany.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE MAJ 2022 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wszystkie dzieci
na całym świecie
śpiewają wesołe piosenki
i byle kamyk,
i byle szkiełko
biorą jak skarb do ręki.
Danuta Gellnerowa

W naszej świetlicy dni 30 i 31 maja pełne były wesołej zabawy, rywalizacji i gier zespołowych. Obchodziliśmy Dzień Dziecka i przygotowywaliśmy się do Szkolnego Dnia Sportu. Dzieci otrzymały słodkości, drobne nagrody i dyplomy.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora, Matylda Szojda.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 23 maja tematyka zajęć świetlicowych związana była ze zbliżającym się Dniem Matki. Podopieczni uczestniczyli w rozmowach na temat nieocenionej roli mamy w życiu każdego człowieka. Tworzyli opisy Mam uzupełniając tekst z lukami oraz starannie wykonali piękne laurki. To były wyjątkowe zajęcia.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach projektu “Świetliczaki na tropie zagadek…” od 18 do 20 maja zrealizowaliśmy temat: “Piła czy młot? Po co rybom narzędzia?” Dzieci zaznajomiły się z najdziwniejszymi rybami występującymi w wodach całego świata. Świetliczaki wykazały się wielką kreatywnością, wykonując pracę plastyczną “Podwodny świat”. Ponadto świetlica realizuje Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa 2.0.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniach 17-19 maja Świetliczaki zrealizowały następny punkt projektu edukacyjnego pt. “Nie wszystko gwiazda, co się świeci…”
Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani z historią kosmosu, planetami układu słonecznego oraz narzędziami służącymi do obserwacji kosmosu. Ponadto odpowiedzieli na zagadki oraz zabawy prawda czy fałsz. Na zakończenie dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach projektu edukacyjnego “Świetliczaki na tropie… zagadek”, zrealizowaliśmy kolejne zadanie pt. “Co się dzieje, gdy wiatr wieje?” Uczniowie zobaczyli film edukacyjny pt. “Jak powstaje wiatr?”, poznali różne ciekawostki związane z wiatrem oraz wykonali kolorowe latawce. To były udane zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W ramach projektu ” Świetliczaki na tropie zagadek” od 9 do 13  maja   zrealizowaliśmy moduł
“Co się mieści w mieście?”
Dzieci pięknie wypowiedziały się na temat najbliższego otoczenia oraz naszego miasta.
Projektowaliśmy osiedla,ulice i parki rozrywki. Świetliczaki wykazały się wielką kreatywnością.


Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jest na świecie zawód niezwykle wyjątkowy,
poświęcić swoje życie strażak jest gotowy.
Gdy wokół bucha ogień i wszystko się pali,
pędzi strażak dzielnie by życie ocalić!
4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki pt.” Jak Wojtek został strażakiem”, wypowiedziały się na temat trudnej pracy strażaka oraz wykonały piękne wozy strażackie z opakowań po jajkach. Po dzisiejszych zajęciach zapamiętamy numery alarmowe, kto jest patronem strażaków i jak nazywa się ich wyposażenie.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ten tydzień jest wyjątkowy. Zbliżają się święta ważne dla Polaków: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – Święto Konstytucji.
To dobry czas, w którym utrwaliliśmy sobie podczas zajęć świetlicowych rolę i znaczenie takich słów jak: ojczyzna, patriotyzm. Dzieci poznały krótką historię Polski, symbole narodowe oraz oglądały ilustracje najstarszych zabytków naszego kraju. Ponadto bardzo dobrze odpowiedziały na zabawy prawda czy fałsz oraz rozwiązały quizy tematyczne. Na zakończenie uczniowie malowali, wyklejali, starannie kodowali oraz wykonali flagi na drewnianych patyczkach.
W świetlicy zapanował uroczysty nastrój.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE KWIECIEŃ 2022 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 29 kwietnia uczennice klasy ósmej pod okiem Pani Matyldy przeprowadziły zajęcia kreatywne w świetlicy szkolnej. Opowiedziały o sztuce origami oraz pokazały jak wykonać ryby, zające oraz słonie z papieru. To były bardzo ciekawe zajęcia!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach projektu “Świetliczaki na tropie zagadek.. “w tym tygodniu uczniowie poznali zjawisko mimikry. Dowiedzieli się, dlaczego niektóre zwierzęta występujące w przyrodzie upodobniają się wyglądem do otoczenia lub innych osobników. Na koniec uczniowie wykonali pracę plastyczną “Kameleon”.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 25 kwietnia podczas zajęć świetlicowych uczniowie zobaczyli film edukacyjny pt. Rozwój żaby. Następnie wykonali prace plastyczno-techniczne przedstawiające tematyczne płazy. Naszym Świetliczakom powstały piękne zielone żabki

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

11 kwietnia po Mszy św rekolekcyjnej Świetliczaki pięknie przystroiły dolną świetlicę wielkanocnymi ozdobami, które samodzielnie wykonały. Całej społeczności szkolnej życzymy zdrowej i radosnej Wielkanocy!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Dnia 7 i 8 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich w świetlicy przygotowali dekoracje wielkanocne. Zajęcia zaczęły się od krótkiego filmu edukacyjnego pt. Tradycje świąteczne. Następnie zaczęły się zajęcia plastyczno-techniczne. Największym powodzeniem cieszyły się króliki z filcu, które każdy udekorował wg własnego uznania. Dzieci również dekorowały jajka oraz kolorowały obrazki o tematyce świątecznej. Po zakończonych zajęciach, w świątecznych nastrojach dzieci wróciły zadowolone do domów.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach projektu “Świetliczaki na tropie”…zagadek 6 kwietnia w Naszej Świetlicy odbyły się zajęcia, których tematem były warzywa i owoce. W tym dniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Stworzyliśmy piękne kompozycje w postaci sałatki oraz szaszłyków owocowo-warzywnych. Oczywiście nie zapomnieliśmy o higienie- umyciu rąk oraz owoców i warzyw. Zastanawialiśmy się także nad tym, czy pomidor jest owocem czy warzywem? Mimo, iż wygląda podobne jak  owoc, świetliczaki jednogłośnie stwierdziły, że jednak jest to warzywo. To były pyszne zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

6 kwietnia na zajęciach w dolnej świetlicy opisywaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na zachwycający widok kwitnących drzew. Metodą wyklejania powstały barwne, owocowe drzewka , które zawisły na świetlicowej gazetce.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Minecraft to kraina, w której ogromną liczbą dzieci spędza mnóstwo czasu. Ta gra wyróżnia się spośród innych.
Dnia 4 kwietnia w górnej świetlicy uczniowie mogli wykazać się wiedzą na ten temat, rozwiązując quiz. Oprócz tego zbudowali z klocków postaci z Minecraft. Na zakończenie dnia kodowali oraz starannie wypełniali kolorowanki. To były wyjątkowe zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………

Wyskoczyła z ogródeczka cudna pani marcheweczka.
Obereczka zatańczyła, do talerza mi wskoczyła.
Witam ją na moim stole, jem w surówce i rosole.
4 kwietnia obchodzimy Dzień Marchewki, która jest bardzo popularnym i bogatym w witaminy warzywem. Młodsze Świetliczaki wykonały wesołe marchewki z woreczka oraz bibuły, pamiętając o kształcie i kolorze tego warzywa.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE MARZEC 2022 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………

W dniach 30 i 31 marca w ramach II Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. “Świetliczaki na tropie… zagadek”, został zrealizowany kolejny temat pt. “Ile jaskółek wiosnę zwiastuje ?”  Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani z wiosennymi przysłowiami oraz poznali różne gatunki ptaków. Na podsumowanie zadania dzieci chętnie wykonały ciekawe, barwne ptaszki wykorzystując m.in. talerzyki tekturowe oraz kolorowe piórka. Przez całe zajęcia panowała miła, wiosenna atmosfera.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Nie każdy wie, że wpływ kolorów na nasz humor jest ogromny. Niezależnie czy będą to barwy ciepłe czy barwy zimne – każdy kolor, którym się otaczamy ma swoją moc.
Z tej okazji dnia 30 marca ze Świetliczakami wykonano kolorowe, wiosenne drzewka.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W każdy wtorek odbywają się w świetlicy zajęcia matematyczne dla klas drugich- Uczymy się i bawimy matematyką. Dziś uczniowie klasy 2a bawili się w kubeczkowe kodowanie. Układali wieże wg szablonów.To było doskonałe ćwiczenie ręki i spostrzegawczości.

Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………..

Na skrzydełkach barwny pyłek,
Jaki piękny jest motylek,
Fruwający kwiatuszek,
Pląsa po łące jak duszek.
Chcesz go złapać,
Spróbuj gibko,
Nim drgniesz ręką,
Zniknie szybko.

Ach, motylku,
Jak ty fruwasz,
Skrzydełkami cudnie mrugasz,
Taniec w słońcu twój swawolny,
Pokazuje jakiś wolny.

W dniu 28 marca uczniowie klas drugich i trzecich wykonali piękną pracę plastyczną pt. Tęczowe motyle.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 28 i 29 marca w czasie zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonały postać Pani Wiosny, która została ubrana w kolorowe kwiaty oraz motyle. Powstałe prace pięknie się prezentują w świetlicy oraz jadalni.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

Mam niespokojny charakterek
kiedy wiosenny czuję wiaterek,
wtedy nie bacząc, że jeszcze śnieg
już rozpoczynam ku słońcu bieg.
23 marca na zajęciach przyrodniczych Świetliczaki wymieniały charakterystyczne oznaki wiosny, wśród których królowały bociany i przebiśniegi. Te drugie-piękne, drobne, białe ozdobią naszą świetlicę.