ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – WRZESIEŃ 2022R.

Dnia 23 września rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Uczniowie wykonali prace plastyczne pt. “Witraże – liście”. Powstały bardzo piękne, barwne prace, które ozdobiły dolną świetlicę.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 22 i 23 września podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy na temat jesieni.
Świetliczaki wykonały prace plastyczne pt. “Jesienne baletnice”. Powstały piękne, kreatywne prace, które stały się ozdobą w gablocie szkolnej.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W bieżącym roku szkolnym świetlica przystąpiła do międzynarodowego projektu “Kreatywne Prace Plastyczne”. Nasze Świetliczaki na świetlicowych zajęciach plastycznych szlifują swoje talenty. Na zdjęciach – jesienne drzewa malowane patyczkami kosmetycznymi.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

….Parasolki rozłożone, nad głowami roztańczone. Wciąż kołyszą się na wietrze, co im zagra dziś powietrze? Kolorowe, purpurowe, żółto- białe i czerwone. Tyle wzorów mają też ile barw w naturze jest. Parasolka wielka rzecz, gdy deszcz pada chcesz ją mieć. Deszczyk pada kap, kap, parasolko ty go złap.
Dnia 19 i 20 września uczniowie wykonali prace plastyczną pt. “Kolorowe parasolki”, które wyklejali kolorową bibułą. Na początku zajęć odbyła się rozmowa na temat zmieniającej się pogody oraz zabawa spacer z parasolką. To były udane zajęcia!

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Namaluję tu obrazek
w bardzo grubej ramie.
Kropka, kropka i kreseczka
to początek obrazeczka.
Dodaj koło oraz fale ,
idzie nam to doskonale !
Na  zajęciach w dniu 16 września  pierwszoklasiści świętowali  Dzień Kropki. Wyszukiwaliśmy w naszym otoczeniu koliste kształty, bawiliśmy się piłeczkami oraz tworzyliśmy okrągłe prace plastyczne.

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora, Agnieszka Sojka

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 15 września w świetlicy szkolnej obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie mogli się wspólnie pobawić, pobudzać wyobraźnię oraz zaprezentować swoje talenty. Wykonali także pracę plastyczną- wesołe sowy.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dzień 9 września br. upłynął Świetliczakom na rozmowach o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły. Dzieci obejrzały film edukacyjny o poruszaniu się pieszych oraz wykonały starannie znaki drogowe, zachowując odpowiednią kolorystykę.
To były udane, bezpieczne zajęcia.

 


Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

8 września w świetlicy obchodziliśmy Dzień Dobrych Wiadomości, bo jak wiadomo dobrych wiadomości nigdy za wiele. Zajęcia zaczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia dobro i piękno. Po zakończonej rozmowie Świetliczaki wykonali plakaty z dobrymi wiadomościami.
Wszystkim uczniom i ich Rodzicom życzymy samych miłych wiadomości
( nie tylko 8 września!)

Zajęcia prowadziła:
M.Szojda, A. Wrońska

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Z przyjemnością informujemy, iż szkolna świetlica przystąpiła do całorocznego Międzynarodowego Projektu – Kreatywne Prace Plastyczne.
Celem tego projektu jest wyzwalanie wyobraźni i twórczej ekspresji oraz promowanie oryginalnej , autentycznej twórczości dziecięcej. Z każdym zadaniem będziemy się rozwijać ,poznawać nowe techniki plastyczne a dziecięce, samodzielne , niepowtarzalne prace publikować na stronie organizatora.


Iwona Sikora ,Anna Dolina,Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 6 września na zajęciach plastycznych w dolnej świetlicy wspominaliśmy minione wakacje. Dzieci chętnie podzieliły się wspomnieniami oraz namalowały piękne prace.


Zajęcia prowadziły I.Sikora i A.Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Chociaż rok szkolny trwa, my chętnie wracamy wspomnieniami do wakacji. W tym tygodniu każdy opowiadał o przygodach i pamiątkach przywiezionych z różnych stron kraju i świata. Oprócz tego uczniowie wykonali piękne, wakacyjne prace plastyczne.

 

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W dolnej świetlicy nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od powitania pierwszoklasistów . Dzieci zostały zapoznane z wychowawcami i rówieśnikami. Poznały zasady panujące w świetlicy oraz regulaminy świetlicy i jadalni. Życzymy wszystkim samych sukcesów szkolnych i nawiązania długotrwałych przyjaźni.

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora, Anna Dolina

Zajęcia świetlicowe – czerwiec 2022r.

Świetlica szkolna SP 35 Tychy solidarna z Ukrainą!

#polskiedziecipamiętająoukraińskichrówieśnikach

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mój Tatusiu ukochany,
jakie masz na dzisiaj plany?
O Dniu Ojca pamiętamy-
prezent tu dla Ciebie mamy.
Wszystkim Tatusiom życzymy zdrowia i sukcesów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 21 czerwca odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla uczniów za wzorową postawę oraz zaangażowanie w świetlicy szkolnej.
Nagrody otrzymali następujący uczniowie:
– Iryna Veremchuk kl.2c
– Adam Trojanowski kl.3a
– Julia Rapacz kl.3c
– Wiktoria Senik kl.3c
– Artur Paszek kl.3c
– Mikołaj Woś kl.4a


Serdeczne Gratulacje!

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 9 czerwca zostały przeprowadzone zajęcia kreatywne w świetlicy szkolnej. Tym razem uczniowie stworzyli piękne, kolorowe zakładki do książek z origami.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………….

Motylek lekki fruwa nad łąką,
w dole są kwiaty, w górze jest słonko.
Motylek lekki fruwa nad światem,
myśli, że słońce jest dużym kwiatem.

W dniach 7 i 8 czerwca dzieci z dolnej świetlicy uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, związanych z aktualną porą roku. Czytaliśmy wierszyki, poznawaliśmy owady ogrodowe, łąkowe i leśne. Przeglądaliśmy albumy przyrodnicze wypożyczone ze szkolnej biblioteki. Zwieńczeniem cyklu zajęć były piękne prace plastyczno-technicze – wspólnie wykonana makieta wiosennej łąki oraz przestrzenne figurki owadów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 2 czerwca obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W tym dniu dzieci wysłuchały wiele ciekawostek o tych ptakach, sposobie ich życia, odżywiania, wędrówkach itp. Dla sprawdzenia wiedzy uczniowie rozwiązali quizy tematyczne oraz wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające bociany.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE MAJ 2022 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wszystkie dzieci
na całym świecie
śpiewają wesołe piosenki
i byle kamyk,
i byle szkiełko
biorą jak skarb do ręki.
Danuta Gellnerowa

W naszej świetlicy dni 30 i 31 maja pełne były wesołej zabawy, rywalizacji i gier zespołowych. Obchodziliśmy Dzień Dziecka i przygotowywaliśmy się do Szkolnego Dnia Sportu. Dzieci otrzymały słodkości, drobne nagrody i dyplomy.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora, Matylda Szojda.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 23 maja tematyka zajęć świetlicowych związana była ze zbliżającym się Dniem Matki. Podopieczni uczestniczyli w rozmowach na temat nieocenionej roli mamy w życiu każdego człowieka. Tworzyli opisy Mam uzupełniając tekst z lukami oraz starannie wykonali piękne laurki. To były wyjątkowe zajęcia.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach projektu “Świetliczaki na tropie zagadek…” od 18 do 20 maja zrealizowaliśmy temat: “Piła czy młot? Po co rybom narzędzia?” Dzieci zaznajomiły się z najdziwniejszymi rybami występującymi w wodach całego świata. Świetliczaki wykazały się wielką kreatywnością, wykonując pracę plastyczną “Podwodny świat”. Ponadto świetlica realizuje Narodowy Program Rozwoju czytelnictwa 2.0.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniach 17-19 maja Świetliczaki zrealizowały następny punkt projektu edukacyjnego pt. “Nie wszystko gwiazda, co się świeci…”
Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani z historią kosmosu, planetami układu słonecznego oraz narzędziami służącymi do obserwacji kosmosu. Ponadto odpowiedzieli na zagadki oraz zabawy prawda czy fałsz. Na zakończenie dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach projektu edukacyjnego “Świetliczaki na tropie… zagadek”, zrealizowaliśmy kolejne zadanie pt. “Co się dzieje, gdy wiatr wieje?” Uczniowie zobaczyli film edukacyjny pt. “Jak powstaje wiatr?”, poznali różne ciekawostki związane z wiatrem oraz wykonali kolorowe latawce. To były udane zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

W ramach projektu ” Świetliczaki na tropie zagadek” od 9 do 13  maja   zrealizowaliśmy moduł
“Co się mieści w mieście?”
Dzieci pięknie wypowiedziały się na temat najbliższego otoczenia oraz naszego miasta.
Projektowaliśmy osiedla,ulice i parki rozrywki. Świetliczaki wykazały się wielką kreatywnością.


Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jest na świecie zawód niezwykle wyjątkowy,
poświęcić swoje życie strażak jest gotowy.
Gdy wokół bucha ogień i wszystko się pali,
pędzi strażak dzielnie by życie ocalić!
4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentu książki pt.” Jak Wojtek został strażakiem”, wypowiedziały się na temat trudnej pracy strażaka oraz wykonały piękne wozy strażackie z opakowań po jajkach. Po dzisiejszych zajęciach zapamiętamy numery alarmowe, kto jest patronem strażaków i jak nazywa się ich wyposażenie.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ten tydzień jest wyjątkowy. Zbliżają się święta ważne dla Polaków: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – Święto Konstytucji.
To dobry czas, w którym utrwaliliśmy sobie podczas zajęć świetlicowych rolę i znaczenie takich słów jak: ojczyzna, patriotyzm. Dzieci poznały krótką historię Polski, symbole narodowe oraz oglądały ilustracje najstarszych zabytków naszego kraju. Ponadto bardzo dobrze odpowiedziały na zabawy prawda czy fałsz oraz rozwiązały quizy tematyczne. Na zakończenie uczniowie malowali, wyklejali, starannie kodowali oraz wykonali flagi na drewnianych patyczkach.
W świetlicy zapanował uroczysty nastrój.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE KWIECIEŃ 2022 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 29 kwietnia uczennice klasy ósmej pod okiem Pani Matyldy przeprowadziły zajęcia kreatywne w świetlicy szkolnej. Opowiedziały o sztuce origami oraz pokazały jak wykonać ryby, zające oraz słonie z papieru. To były bardzo ciekawe zajęcia!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W ramach projektu “Świetliczaki na tropie zagadek.. “w tym tygodniu uczniowie poznali zjawisko mimikry. Dowiedzieli się, dlaczego niektóre zwierzęta występujące w przyrodzie upodobniają się wyglądem do otoczenia lub innych osobników. Na koniec uczniowie wykonali pracę plastyczną “Kameleon”.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 25 kwietnia podczas zajęć świetlicowych uczniowie zobaczyli film edukacyjny pt. Rozwój żaby. Następnie wykonali prace plastyczno-techniczne przedstawiające tematyczne płazy. Naszym Świetliczakom powstały piękne zielone żabki

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

11 kwietnia po Mszy św rekolekcyjnej Świetliczaki pięknie przystroiły dolną świetlicę wielkanocnymi ozdobami, które samodzielnie wykonały. Całej społeczności szkolnej życzymy zdrowej i radosnej Wielkanocy!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Dnia 7 i 8 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich w świetlicy przygotowali dekoracje wielkanocne. Zajęcia zaczęły się od krótkiego filmu edukacyjnego pt. Tradycje świąteczne. Następnie zaczęły się zajęcia plastyczno-techniczne. Największym powodzeniem cieszyły się króliki z filcu, które każdy udekorował wg własnego uznania. Dzieci również dekorowały jajka oraz kolorowały obrazki o tematyce świątecznej. Po zakończonych zajęciach, w świątecznych nastrojach dzieci wróciły zadowolone do domów.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W ramach projektu “Świetliczaki na tropie”…zagadek 6 kwietnia w Naszej Świetlicy odbyły się zajęcia, których tematem były warzywa i owoce. W tym dniu rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Stworzyliśmy piękne kompozycje w postaci sałatki oraz szaszłyków owocowo-warzywnych. Oczywiście nie zapomnieliśmy o higienie- umyciu rąk oraz owoców i warzyw. Zastanawialiśmy się także nad tym, czy pomidor jest owocem czy warzywem? Mimo, iż wygląda podobne jak  owoc, świetliczaki jednogłośnie stwierdziły, że jednak jest to warzywo. To były pyszne zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

6 kwietnia na zajęciach w dolnej świetlicy opisywaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną. Wszyscy z utęsknieniem czekamy na zachwycający widok kwitnących drzew. Metodą wyklejania powstały barwne, owocowe drzewka , które zawisły na świetlicowej gazetce.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Minecraft to kraina, w której ogromną liczbą dzieci spędza mnóstwo czasu. Ta gra wyróżnia się spośród innych.
Dnia 4 kwietnia w górnej świetlicy uczniowie mogli wykazać się wiedzą na ten temat, rozwiązując quiz. Oprócz tego zbudowali z klocków postaci z Minecraft. Na zakończenie dnia kodowali oraz starannie wypełniali kolorowanki. To były wyjątkowe zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………

Wyskoczyła z ogródeczka cudna pani marcheweczka.
Obereczka zatańczyła, do talerza mi wskoczyła.
Witam ją na moim stole, jem w surówce i rosole.
4 kwietnia obchodzimy Dzień Marchewki, która jest bardzo popularnym i bogatym w witaminy warzywem. Młodsze Świetliczaki wykonały wesołe marchewki z woreczka oraz bibuły, pamiętając o kształcie i kolorze tego warzywa.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE MARZEC 2022 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………

W dniach 30 i 31 marca w ramach II Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. “Świetliczaki na tropie… zagadek”, został zrealizowany kolejny temat pt. “Ile jaskółek wiosnę zwiastuje ?”  Z tej okazji uczniowie zostali zapoznani z wiosennymi przysłowiami oraz poznali różne gatunki ptaków. Na podsumowanie zadania dzieci chętnie wykonały ciekawe, barwne ptaszki wykorzystując m.in. talerzyki tekturowe oraz kolorowe piórka. Przez całe zajęcia panowała miła, wiosenna atmosfera.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Nie każdy wie, że wpływ kolorów na nasz humor jest ogromny. Niezależnie czy będą to barwy ciepłe czy barwy zimne – każdy kolor, którym się otaczamy ma swoją moc.
Z tej okazji dnia 30 marca ze Świetliczakami wykonano kolorowe, wiosenne drzewka.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W każdy wtorek odbywają się w świetlicy zajęcia matematyczne dla klas drugich- Uczymy się i bawimy matematyką. Dziś uczniowie klasy 2a bawili się w kubeczkowe kodowanie. Układali wieże wg szablonów.To było doskonałe ćwiczenie ręki i spostrzegawczości.

Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………..

Na skrzydełkach barwny pyłek,
Jaki piękny jest motylek,
Fruwający kwiatuszek,
Pląsa po łące jak duszek.
Chcesz go złapać,
Spróbuj gibko,
Nim drgniesz ręką,
Zniknie szybko.

Ach, motylku,
Jak ty fruwasz,
Skrzydełkami cudnie mrugasz,
Taniec w słońcu twój swawolny,
Pokazuje jakiś wolny.

W dniu 28 marca uczniowie klas drugich i trzecich wykonali piękną pracę plastyczną pt. Tęczowe motyle.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 28 i 29 marca w czasie zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonały postać Pani Wiosny, która została ubrana w kolorowe kwiaty oraz motyle. Powstałe prace pięknie się prezentują w świetlicy oraz jadalni.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

Mam niespokojny charakterek
kiedy wiosenny czuję wiaterek,
wtedy nie bacząc, że jeszcze śnieg
już rozpoczynam ku słońcu bieg.
23 marca na zajęciach przyrodniczych Świetliczaki wymieniały charakterystyczne oznaki wiosny, wśród których królowały bociany i przebiśniegi. Te drugie-piękne, drobne, białe ozdobią naszą świetlicę.

Zajęcia prowadziły:
Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

21 marca obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek nie do pary. W tym dniu uczniowie wykonali piękne, kolorowe skarpetki okazując dużo radości, tolerancji oraz solidarności z osobami z zespołem Downa.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Matylda Szojda

17 marca w świetlicy królował kolor zielony. Z tym kolorem jest kojarzony dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
Tego dnia w świetlicy każdy uczeń wykonał pracę plastyczną.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

17 marca obchodzony jest Dzień św. Patryka. To najbardziej znany patron Irlandii. Legenda głosi, że sprowadził on chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. Koniczyna i kolor zielony stały się symbolami narodowymi Irlandii. 17 marca na zajęciach świetlicowych dzieci poznały legendę o św. Patryku i wykonały czterolistne koniczyny na szczęście. Kolegom Patrykom składamy najlepsze życzenia imieninowe.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pierwszymi zwiastunami wiosny są przebiśniegi, które potrafią kwitnąć nawet pod cienką śniegową pierzynką.Nie da się ukryć – wiosna tuż tuż!
Dnia 15 marca uczniowie klas drugich i trzecich wykonali prace plastyczne-
przebiśniegi. Piękne efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

16 marca przypada Dzień Pandy. Zwierzę to widnieje w logo organizacji WWF – Światowego Funduszu na rzecz Przyrody. Panda jest zagrożona wyginięciem, Dzień Pandy ma na celu pomóc jej w świecie zdominowanym przez cywilizację. Dzieci z dolnej świetlicy wyszukiwały dziś informacje o pandzie w Wikipedii oraz wykonały portrety tego sympatycznego zwierzęcia.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

12 marca 2022 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Matematyki. Tego dnia, począwszy od 2014 roku uczniowie zostają zapraszani do matematycznych gier i zabaw. Matematyka wymaga wysiłku umysłowego,rozwija logiczne myślenie i pamięć. Uczniowie w dolnej świetlicy podczas piątkowych zajęć bardzo chętnie rozwiązywali matematyczne zadania za pomocą gier,szyfrów,łamigłówek i zagadek logicznych. Największą atrakcją okazało się układanie kostki Rubika na czas. Nauka matematyki nie musi być nudna ani stresująca!

Iwona Sikora Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

8 marca to szczególnie miły dzień dla kobiet młodszych i trochę starszych. W świetlicy także świętowaliśmy. Chłopcy złożyli Paniom Wychowawczyniom i Koleżankom serdeczne życzenia.
Uczniowie wykonali piękne laurki.

Wszystkim kobietom tym małym i dużym Świetliczaki życzą wszystkiego najlepszego 🙂

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek!

Dzień Kobiet obfitował w dolnej świetlicy w prezenty. Chłopcy wykonali papierowe bukiety i koszyczki pełne kwiatów a dziewczynki torebki z pudełek po mleku. To był prawdziwie świąteczny dzień!

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 4 marca Świetliczaki z tęsknoty za wiosną wykonały  piękne krokusy oraz żonkile z bibuły. Dzięki temu  sala świetlicy kolorowo zakwitła 🙂

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

5 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dentysty. Święto to ustanowiono, aby propagować higienę jamy ustnej i częste wizyty u stomatologa. Nasi uczniowie z chęcią brali udział w zajęciach odbywających się 3 marca w dolnej świetlicy. Rozmawialiśmy o tym co szkodzi a co sprzyja naszym zębom, poznaliśmy grę edukacyjną – Akademia Szkolnego Czyściocha a w ramach Doradztwa Zawodowego dzieciom przybliżony został zawód stomatologa. Od teraz dentysta już nam nie straszny!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE LUTY 2022r.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

28 lutego powróciliśmy do szkoły po feriach zimowych. Świetliczaki chętnie dzieliły się wrażeniami z wyjazdów. Dziś rozmawialiśmy także o sytuacji dzieci w Ukrainie. Uczniowie wsparli rówieśników dobrym słowem oraz wykonali dla nich ciepłe, puszyste, wełniane skarpetki. Oby nigdy żadnemu dziecku tego ciepła nie zabrakło!


Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nasze Świetliczaki przygotowują się do ferii, do spacerów i zabaw na śniegu. Pod kierunkiem pań wykonywały w poniedziałek i wtorek kolorowe czapki i rękawiczki z użyciem bibuły. Teraz zima nam nie straszna!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

W świetlicy szkolnej tydzień pod hasłem Walentynki. O miłości i przyjaźni upłynął w atmosferze pełnej ciepła i miłości.
Dnia 7 oraz 8 lutego uczniowie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem okazywali swoje uczucia poprzez wykonanie tęczowych kartek walentynkowych. Tworzyli również kolorowe bransoletki, naszyjniki oraz przyozdabiali ciasteczka korzenne kolorowymi pisakami. Efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………….

4 lutego po Balu Przebierańców, w  dolnej świetlicy uroczyście podsumowaliśmy pierwsze półrocze. Oglądaliśmy fotografie, wspominaliśmy najważniejsze wydarzenia. Piętnaścioro  uczniów otrzymało dyplomy za wzorowe zachowanie w świetlicy szkolnej.

Dziękujemy za to, że jesteście tacy wspaniali !


zajęcia prowadziły: Iwona Sikora i AnnaDolina

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

 

Dnia 4 lutego w świetlicy odbył się długo oczekiwany przez wszystkie dzieci bal karnawałowy. Termin został ustalony, dekoracje przygotowane. Dzieci wykonały różnokolorowe maski karnawałowe.
Śpiewom i tańcom nie było końca. Hitem zabawy została piosenka zespołu Ekipa oraz taniec z krzesełkami. Oprócz tego dużą frajdę dzieciom sprawiła zabawa z balonami. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach stolikowych.
Niespodzianką dla dzieci okazała się przygotowana foto budka.
Okres karnawału sprawia dzieciom ogromną radość, przeżywają go bardzo intensywnie i świadomie. Dlatego też dobra zabawa została uwieńczona poniższymi zdjęciami.
Zabawa dobiegła końca, bo niestety co dobre, szybko się kończy. Nie należy się jednak martwić, za rok znowu się widzimy na balu karnawałowym.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda, Anna Dolina, Iwona Sikora.

Czy już dzieci wiecie? Czy już poznajcie? Kto to taki kolorowy do zabawy już gotowy? Tak to Klaun jest moi mili. Z nim się dzisiaj pobawimy!

W dniach 2 i 3 lutego Świetliczaki zainspirowane tematem Balu Przebierańców wykonały barwne, papierowe postacie, dbając o charakterystyczne dla klauna szczegóły.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

Karnawał to okres zabawy i radości, a przede wszystkim balów i przyjęć, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Dnia 2 lutego uczniowie klas trzecich i czwartych tworzyli maski karnawałowe w świetlicy szkolnej. Taka praca plastyczna to wspólna zabawa i doskonały pomysł na spędzenie popołudnia w kreatywny sposób. Gdy maski będą już gotowe, można urządzić mini zabawę z ulubionymi przebojami dzieci. Poza tym wspólne tworzenie masek to pretekst do rozmowy na temat karnawału, rodzajów masek, teatru, hucznej zabawy karnawałowej w innych krajach itd.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE STYCZEŃ 2022 r.

Dnia 31 stycznia br. w świetlicy szkolnej dzieci wykonały piękne, zimowe prace plastyczne przedstawiające Eskimosy. W tym celu wykorzystały foremki papierowe do babeczek, watę bawełnianą, białą bibułę oraz plastelinę. Powstałe prace świetnie się prezentują, czego dowodem są poniższe galerie zdjęć.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniach 25 i 26 stycznia w świetlicy szkolnej został realizowany II Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. “Świetliczaki na tropie… zagadek”. Z tej okazji dzieci zostały zapoznane z nurtem sztuki współczesnej op-art, zobaczyły prezentację pt. “Sztuka dla oka” oraz stworzyły pracę plastyczną. Efekty działań były imponujące i sprawiły wszystkim Świetliczakom ogromną satysfakcję.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………
W Naszej świetlicy dało poczuć się zimową aurę.Dnia 24 i 25 stycznia dzieci bliżej przyjrzały się panującej zimie i poznały wszystkie jej walory. Świetlicę ozdobiły prace plastyczne pt. Zimowy pejzaż oraz wesołe pingwinki, które zostały wykonane różnymi technikami, zarówno kredkami, kolorową bibułą, jak i farbą plakatową.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………..

Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy.
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim….
W karnawale,
w karnawale ,
Dzieci bawią się wspaniale!
24 stycznia dzieci z klasy 1a pod kierunkiem pań Iwony Sikory i Anny Doliny wykonały piękne maski karnawałowe, które założą na balu.

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Wszyscy doskonale znają daty 21 i 22 stycznia, ponieważ w te dni swoje święto mają kochane Babcie i wspaniali Dziadkowie.
Dnia 19 oraz 20 stycznia uczniowie chętnie opowiadali, za co kochają te ważne dla nich osoby. Niezwykle cenią sobie ich przyjaźń, pomoc, zaufanie i przekazywanie tradycji rodzinnych. Świetliczaki przygotowały dla swoich Babć i Dziadków piękne, kolorowe kalendarze na rok 2022.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………..

20.01.2022r.

Kochana Babciu w dniu Twego święta wnuk o Tobie pamięta i składa życzenia – zdrowia i zadowolenia.
Kochany Dziadku dzisiaj za wszystko chce podziękować i tę laurkę Ci podarować.
Z okazji miłych styczniowych świąt dzieci wykonały okolicznościowe laurki i wpisały w nie piękne życzenia.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniach 17 i 18 stycznia w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji dzieci poznały historię powstania książki o Kubusiu Puchatku oraz mieszkańców Stumilowego Lasu, czyli : wiecznie głodnego Kubusia, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygryska, wszystkowiedzącej Sowy czy Kłapouchego, który nieustannie gubi swój ogon. Panie przeczytały głośno fragmenty książki, a uczniowie rozwiązali quiz tematyczny, ułożyli puzzle, wykleili za pomocą kolorowej bibuły plakat z Kubusiem Puchatkiem w formacie XL, rozkodowali zaszyfrowane obrazki z bohaterami Stumilowego Lasu oraz starannie wypełnili kolorowanki. To były kreatywne zajęcia.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 17 stycznia odbyły się zajęcia, podczas których Świetliczaki robiły bałwanki, pingwiny oraz inne zwierzątka zimowe z rolek po papierze toaletowym. Twórczość z recyklingu niezwykle pobudza dziecięca wyobraźnię i daje dużo możliwości tworzenia.
To były wyjątkowe zajęcia!


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dni 12 i 13 stycznia upłynęły w dolnej świetlicy pod hasłem – Zima da się lubić! Oglądaliśmy pocztówki, ilustracje i albumy z zimowymi krajobrazami. Uczyliśmy się słów i melodii piosenki Anny Jurksztowicz “Zima lubi dzieci”. Wykonaliśmy także prace plastyczno-techniczne z wykorzystaniem płatków i patyczków kosmetycznych. To były udane dwa dni!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Po zimie u Nas ani śladu, dlatego też próbujemy choć odrobinę ją przywołać. W dniu 12 stycznia w świetlicy górnej odbyła się zabawa w zimowym klimacie. Uczniowie stworzyli sami czapkę i rękawiczki.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mimo, że za oknami brak zimy to postanowiliśmy wprowadzić Naszych Świetliczaków w jej klimat.
Wspólnie wykonaliśmy zimowe drzewka dowolną techniką.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………….

10 stycznia dzieci samodzielnie, według własnej inwencji wykonały makietę zimowego miasta. Wykorzystały dostępne materiały, z których powstały mikroskopijne, ośnieżone Tychy.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE grudzień 2021 r.

 

Dnia 21 oraz 22 grudnia podczas zajęć świetlicowych uczniowie zobaczyli film edukacyjny pt. “Tradycje świąteczne “oraz wykonali pracę plastyczną pt.” Wesoły skrzat”. Zajęciom towarzyszyły świąteczne piosenki. To był magiczny dzień.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 16 grudnia w dolnej świetlicy odbyły się kolejne zajęcia plastyczne. Tym razem dzieci wykonały świąteczne reniferki, które pięknie ozdobiły naszą tablicę magnetyczną.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Wożą Mikołaja po całym świecie

W tę noc jedyną wypatrujcie dzieci

Poznać je po tym, że mają rogi

i cztery kopytka a nie dwie nogi

Wiecie już może o kim ten wierszyk?

Kto odpowiedzieć raczy mi pierwszy?

Tak, dobrze dzieci to renifery

Co nienaganne mają maniery.

Dnia 13 grudnia w świetlicy uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. radosne renifery. To była świetna zabawa!

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Czapka z garnka, nos z marchewki
Już bałwanek jest niekiepski
Jeszcze oczy i guziki
Bałwan wyszedł znakomity

13 grudnia dzieci z dolnej świetlicy wykonały bałwanki z tekturowych talerzyków. Każdy uczeń ozdobił swoją pracę według własnej inwencji. Wszystkie bałwanki są piękne i niepowtarzalne.

Ty bałwanka także zrób
Nawet, gdy nie sypie puch!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 10 grudnia wraz z uczniami klasy trzeciej i czwartej  korzystaliśmy
z białego szaleństwa. Odpowiednie ubranie oraz stosowanie się do zasad bezpiecznej zabawy umożliwiły Nam wesołą i pełną radości rozrywkę.
Lepienie bałwana,budowanie figur, wojna na śnieżki urozmaiciły świetlicowe zajęcia.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………

10 grudnia dzieci z dolnej świetlicy wykonały choinki z paseczków różnokolorowych papierów. Uczyliśmy się oszczędzać i wykorzystywać każdy skrawek papieru. Każda praca jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

……………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 9 grudnia podczas zajęć świetlicowych dzieci starannie odkodowały zakodowane obrazki o tematyce świątecznej. Podczas wykonywanych prac Świetliczakom towarzyszyły świąteczne piosenki, które wprowadziły nas w magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 8 grudnia w górnej świetlicy wykonaliśmy pracę plastyczną pt. ” Wesoły bałwan”. Jest to jedno    z wielu wspomnień z dzieciństwa, które łączy wszystkie pokolenia. Budowanie bałwana było i ciągle jest, niezwykłą zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych, którzy z budowania bałwana są w stanie zrobić nawet sztukę. Poniżej piękne prace uczniów klasy 3 oraz 4.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………

6 grudnia, czyli tradycyjne Mikołajki to bardzo wesoły dzień w naszej świetlicy. Dzieci były grzeczne i pracowite, więc już z rana odwiedził je Mikołaj. Przystrojeni w czerwone czapki tworzyliśmy portrety Mikołaja różnymi technikami. Były słodkości i rozmowy o wymarzonych prezentach. Bardzo miło wspólnie spędziliśmy dzień.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………….

“Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,
Gruby brzuszek i płaszczyk czerwony.”

W dniu 6 grudnia Świetliczaki pogłębiły wiedzę o świętym Mikołaju. Na zakończenie dnia uczniowie wykonali pracę plastyczną- czapki mikołajowe. Efekty widać poniżej.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 3 grudnia w świetlicy dolnej uczciliśmy święto popularnie zwane Barbórką. Dzieci zostały zapoznane z zawodem górnika, legendą o św. Barbarze, symbolami górniczymi, godłem górniczym oraz strojem górnika zarówno galowym jak i roboczym. W tym dniu uczniowie wykonali również prace plastyczno-techniczne przedstawiające postać górnika, czapkę czako oraz starannie uzupełnili karty pracy na w/w temat.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………

Dnia 2 grudnia odbyły się kolejne zajęcia plastyczne o tematyce związanej z pogodą.Tym razem dzieci bawiły się kolorami, tworzyły własne tła za pomocą farbek plakatowych, z folii spożywczej wykonały padający deszczyk oraz przygotowały dziewczynkę z parasolem według określonego szablonu. Na zakończenie deszczowej tematyki wykonaliśmy eksperyment pt. “Deszczowa chmurka”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………..

Z okazji zbliżających się Mikołajek dzieci z górnej świetlicy 1 grudnia  układały i zapisywały piękne listy do Świętego Mikołaja. Mamy nadzieję, że wszystkie tegoroczne marzenia się spełnią.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE listopad 2021 r.

 

Dnia 30 listopada górna świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

29 listopada w dolnej świetlicy urządziliśmy Andrzejki. Dzieci dowiedziały się o starych polskich tradycjach związanych z Andrzejkami i Katarzynkami. Były wróżby z butami i balonikami, przepowiednie z ręki, lanie wosku przez klucz i losowanie kim będę w przyszłości? W zabawie towarzyszyła nam dziecięca muzyka. To był bardzo radosny dzień!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 24 i 25 listopada w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci poznały historię pluszowego misia, opowiadały o swoich ulubionych pluszowych misiach oraz o bajkach, w których głównymi bohaterami są misie. Świetliczaki odpowiedziały również na zagadki i zabawy prawda czy fałsz. Oczywiście nie zabrakło misiowych prac plastycznych, które pięknie ozdobiły naszą świetlicę.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia odbył się cykl zajęć o tematyce misiowej. W trakcie zajęć uczniowie poznali historie pluszowego misia. Uczniowie bez problemu odgadywali zagadki dopasowując odpowiedniego misia do opisu i zdjęcia. Uczniowie chętnie podzielili się również opowieściami na temat swoich ulubionych przytulanek. Zwieńczeniem tego wyjątkowego cyklu zajęć były piękne, kolorowe wystawy prac plastycznych.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodziliśmy w świetlicy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie poznali pojęcie – konwencja. Wspólnie oglądaliśmy i czytaliśmy fragmenty ilustrowanej Deklaracji Praw Człowieka dla dzieci. Dla uczczenia tego święta dzieci ubrane były na niebiesko. Aby dzień był wesoły i radosny urządziliśmy zawody sportowe z wieloma konkurencjami. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Tydzień Tolerancji i Życzliwości upłynął w świetlicy pod hasłem Każdy z nas jest wyjątkowy. Świetliczaki obejrzały film Jesteśmy różni – jesteśmy równi, wysłuchały piosenki Arki Noego pt. “Nieidealni “oraz czytały opowiadania pt. “Cudaczek – Cytryniaczek” i  “Upiorek i dziewczynka”. Wykonały również wiele prac plastycznych: Drzewko życzliwości, wydzierankę Podaruj uśmiech, starannie wypełniały kolorowanki oraz różne kodowanki z hasłem Tolerancja. Tydzień upłynął nam w bardzo życzliwej atmosferze.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora
…………………………………………………………………..

15 listopada w dolnej świetlicy odbyły się zajęcia o charakterze relaksującym. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń tworzyły własne, niepowtarzalne butelki sensoryczne. Obserwacja mieszanki oleju i wody oraz zatopionych w nich skarbów to świetne ćwiczenie dla wzroku, a leniwie przepływająca mikstura działa odprężająco i relaksująco na nasz mózg.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

Z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości w dolnej świetlicy odbył się cykl zajęć o tematyce patriotycznej. Poznaliśmy symbole narodowe i utrwaliliśmy dwie zwrotki hymnu państwowego. Dzieci malowały, wyklejały, rozwiązywały krzyżówki i szarady oraz wykonały chorągiewki na patyczkach. W świetlicy zapanował uroczysty nastrój.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Z okazji zbliżającego się dnia Narodowego Święta Niepodległości w górnej świetlicy dnia 8 oraz 9 listopada Świetliczaki wykonały kotyliony, które przypną do ubrań dnia 10 listopada.


Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Świetlica włączyła się w kampanię “19 dni bez przemocy i krzywdzenia dzieci”.  Uczniowie  klas pierwszych wysłuchali  czytanego przez nauczyciela opowiadania Elizabeth Zöller pt. “Dzielna Emilka”. Wspólnie wykonaliśmy plakat pt. “Stop Przemocy”, który ozdobi korytarz naszej szkoły.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………

Z okazji zbliżającego się Dnia Postaci z Bajek w dolnej świetlicy 3 listopada czytaliśmy bajki europejskie . To sympatyczne święto obchodzone jest w listopadzie w rocznicę urodzin Walta Disneya. Dzieciom najbardziej podobała się bajka francuska pt. “Królewicz i jego nos”. Zwróciliśmy uwagę na walory wychowawcze bajek. Uczniowie poznali także znaczenie słowa morał. Zwieńczeniem dnia było wykonanie bajkowych postaci z różnorodnych materiałów.

 

 


Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

W każdy wtorek, więc i dzisiaj- 2 listopada w świetlicy szkolnej odbywają się zabawy kreatywne, które mają na celu poprawienie sprawności manualnej. Zabawa polega na zdrapaniu wierzchniej czarnej warstwy, aby powstał ciekawy obrazek. Pod czarną warstwą jest kolorowe i tęczowe tło. Świetliczaki wykonały piękne obrazki.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

Dnia 2 listopada w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o właściwościach prozdrowotnych dyni. Dzieci opisały wygląd dyni oraz poznały jej cechy i odmiany. Odpowiedziały również na zagadki i zabawy prawda czy fałsz. Następnie Świetliczaki z zapałem zabrały się do pracy plastycznej na w/w temat. To był dobry dzień.

 


Zajęcia prowadziła Anna Dolina

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE październik 2021 r.

Dnia 29 października w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Dyni. Gry, zabawy, zgadywanki, piosenki, tańce oraz praca plastyczna…To wszystko było! Dodatkową atrakcją w górnej świetlicy była dyniowa fotobudka, w której dzieci mogły sobie zrobić zdjęcia.
To były wyjątkowe zajęcia.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
W dniach 27 i 28 października w świetlicy dolnej dzieci poznawały polskie tradycje związane z Dniem Wszystkimi Świętymi. Uczniowie wysłuchali wiersza Władysława Broniewskiego “Zaduszki”. Rozmawialiśmy o konieczności dbania o pamięć i groby bliskich. Wspomnieliśmy o pięknych zwyczajach strojenia grobów oraz stawiania zniczy na opuszczonych mogiłach. Świetliczaki wykonały również prace plastyczno-techniczne przedstawiające znicze, świece i nastrojowy płomień.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina.

……………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 25 października 2021 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące jeży i ich ochrony. Dzieci poznały budowę jeża, dowiedziały się czym żywią się jeże oraz poznały zwyczaje tych zwierząt. Rozwiązały quiz tematyczny związany z tym kolczastym zwierzątkiem oraz wykonały przestrzenne jeże, które świetnie się prezentują w świetlicy dolnej.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

24 października przypadają obchody Światowego Dnia Origami.
Dzień później- 25 października górna świetlica odkrywała tajemnice tej ciekawej techniki plastycznej. Dzięki poznanej sztuce Świetliczaki miały możliwość rozwijania koordynacji wzrokowo- ruchowej, sprawności manualnej oraz swojej kreatywności. Z wielkim zainteresowaniem oglądały etapy składania papieru i efekty powstawania lisków.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

Dni 20 i 21 października upłynęły w świetlicy pod znakiem warzyw i owoców. Dzieci poznały słowa i melodię piosenki pt.”Owocowo-warzywne ABC”, rozmawialiśmy na temat roli witamin w naszym życiu oraz ulubionych warzyw i owoców. Świetliczaki wykonały także pracę plastyczno-techniczną pt. “Zdrowie na talerzu”,która pięknie ozdobiła tablicę w jadalni szkolnej.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W dniu 19 października w górnej świetlicy odbyły się zajęcia plastyczne nt. ” Jesieni wokół nas”. Wychowankowie świetlicy wykonywali prace plastyczne przedstawiające jesienne drzewa przy użyciu pasteli. Istotą zajęć było ukazanie bogactwa oraz piękna tej wyjątkowej pory roku.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 18 października, w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, nasze Świetliczaki wykonały kolorowe dyktando graficzne. Sprawnie odkodowały zaszyfrowane obrazki. Następnie łamały szyfry, układając jesienne symbole według wyznaczonego kierunku. Dzięki zabawom z kodowaniem uczniowie rozwijali kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczyli samodzielność oraz uczyli się cierpliwości. Zabawa wywołała wiele radości wśród dzieci, okazała się również doskonałym sposobem na integrację grupy.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W tym tygodniu Świetliczaki brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela. Zapoznały się z historią powstania Komisji Edukacji Narodowej. Podczas zajęć powstały portrety ulubionych nauczycieli. Piękne efekty pracy widać na zdjęciach.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

W dniu 11 października świetlica szkolna brała udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Uczniowie mieli zakodowane nazwy zwierzątek kojarzących się z jesienią. Na kartach znajdowały się tabele oraz współrzędne określające kolor poszczególnych pól. Świetliczaki miały za zadanie uzupełnić tabelę, kolorując wskazane kratki we właściwym kolorze.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

11 października przypada International Day od the Girl Child czyli Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Święto zostało ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W świetlicy dziewczynki otrzymały upominki i cukierki. Wspólnie obejrzeliśmy film animowany dla dzieci o życiu i zwyczajach lisków. Dzieci chętnie i pomysłowo wykonały także postacie lisków według różnorodnych szablonów. W świetlicy gości już prawdziwa jesień.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 8 października rozmawialiśmy w świetlicy na temat malarstwa. Dzieci poznały słowo mural . Wypowiedziały się na temat wizerunku Zofii Nałkowskiej ,powstałego nieopodal naszej szkoły. Następnie Świetliczaki wspólnie stworzyły jesienny ,świetlicowy mural. To był pracowity dzień,który pokazał jak dzieci pięknie pracują w grupie nad wspólnym projektem.

Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W każdy czwartek, więc i dzisiaj- 7 pazdziernika  w świetlicy odbywają się zabawy konstrukcyjne, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Wspierają logiczne myślenie i kreatywność, pozwalają zarówno na naukę czytania i postępowania zgodnie z instrukcjami, jak i projektowanie własnych budowli. Dziecko budujące wg wzoru (czyli zgodnie z instrukcją) – uczy się uważności w odtwarzaniu oraz różnych możliwości zastosowania poszczególnych elementów, a dziecko budujące bez wzoru (wg własnego pomysłu) – uruchamia wyobraźnię i uczy się planowania. Zabawa patyczkami to zabawa stwarzająca mnóstwo rozwojowych możliwości: kształtowania myślenia twórczego i produktywnego, rozwoju mowy, procesów zapamiętywania i procesu rozumowania. Ponadto zabawy konstrukcyjne to doskonały wstęp do nauki matematyki, fizyki i mechaniki.

Zajęcia prowadziła   Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 5 i 6 października podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Świetliczaki wykonały prace plastyczne pt. Witraże – liście. W pracę zaangażowało się wielu uczniów. Powstały piękne, barwne prace, które stały się ozdobą dolnej świetlicy.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Oto  fotorelacja z zabaw świetlicowych dzieci na szkolnym placu zabaw. Dziś- 6 października  w tym słonecznym, letnim dniu integrowały się na placu zabaw dzieci ze świetlicy górnej i dolnej.

zajęcia prowadziła Beta Pajest

Dnia 4 października w górnej świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.
Świetliczaki obejrzały film edukacyjny: zwierzęta domowe oraz zwierzęta dzikie. Dzieci opowiadały o swoich zwierzętach, które posiadają w domu. Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczną- stworzyli piękne, kolorowe papugi z plasteliny i bibuły.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 4 października w świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Jest to święto na cześć św. Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Świetliczaki obejrzały album z ilustracjami oraz wypowiedziały się o swoich ulubionych zwierzątkach. Zwieńczeniem dnia było wykonanie zwierzątek z plasteliny i kasztanów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………

1 października w świetlicy górnej świętowaliśmy Dzień Uśmiechu. Uczniowie z kasztanów układali piękne, uśmiechnięte buźki oraz wykonały pracę plastyczną.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE  WRZESIEŃ 2021 r.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ostatniego dnia września przypada Dzień Chłopaka. Pierwszoklasiści z dolnej świetlicy otrzymali od Pań i koleżanek życzenia, okolicznościowe laurki, medaliony Super Chłopaka i lizaki. Wszystkie buzie chłopców były szeroko uśmiechnięte!


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

W dniu 28 i 29 września Świetliczaki miały okazję wykorzystać podczas zabawy kasztany. Układały poznane figury geometryczne,swoje imiona. Z wielkim zapałem uczniowie wykonali piękne figurki i zwierzęta z kasztanów oraz plasteliny.To były dwa wyjątkowe dni w świetlicy.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Dnia 27 września z okazji zbliżającego się Dnia Jabłka podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o wyglądzie, kolorach, najpopularniejszych odmianach jabłek i ich właściwościach prozdrowotnych. Oczywiście dla utrwalenia wiadomości uczniowie wzorowo rozwiązali quiz tematyczny prawda czy fałsz. Następnie w ramach zajęć plastycznych wykonali jabłka, które wspaniale ozdobiły naszą jesienną gazetkę.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

 

Dnia 22 i 23 września rozmawialiśmy na temat pory roku – jesień. Wraz z p. Matyldą uczniowie klas 2 i 3 spacerowali na świeżym powietrzu wokół szkoły i uzbierali piękne, kolorowe liście. Uczniowie tworzyli różne fryzury i efektem  są ładne, jesienne stylizacje, jak widać na zdjęciach.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

22 astronomiczna a 23 września kalendarzowa, nadeszła do nas jesień. Świetliczaki wraz z p. Iwoną stworzyły z kolorowych liści piękną postać Pani Jesieni z kolorowym wiankiem, bukietem i barwną suknią.Następnego dnia każde dziecko pod kierunkiem p. Ani stworzyło swoją małą, tańczącą na łące Panią Jesień. To były bardzo kreatywne dwa dni w świetlicy!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

20 września na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o szacunku i tolerancji. Uczniowie klas 2 i 3 wykonali wg swojego pomysłu plakat.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa jesień. 20 września na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o zmianach zauważalnych jesienią w przyrodzie – w ogrodzie ,parku i sadzie. Dzieci wykonały jesienne drzewka techniką wyklejania. Powstały piękne, barwne obrazy.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia w górnej świetlicy uczniowie mogli się wspólnie pobawić, pobudzać wyobraźnię oraz zaprezentować swoje talenty. Wykonali także pracę plastyczną- wesołe stworki.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

15 września od 5 lat obchodzony jest International Dot Day ,czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i zabawy.
W dolnej świetlicy uczniowie klas 1 i 2 wysłuchali opowieści o dziewczynce,która dzięki namalowaniu małej kropki i pochwale nauczycielki, uwierzyła we własne możliwości. Historia zainspirowała uczniów do działania. Dzieci wykazały się pomysłowością i zdolnościami manualnymi – wyklejały plasteliną obrazy powstałe z kropek.Wykonywały działania matematyczne na kulkach liczydła oraz ułożyły węża z różnokolorowych kul. Nasz Dzień Kropki był bardzo radosny!

Zajęcia prowadziły I.Sikora, A.Dolina

Dnia 13.09.2021 r. podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonały przepiękne słoneczniki z efektem 3D. Prace prezentują się wyśmienicie.


Zajęcia prowadziła Anna Dolina

 

Dzień 9 września br. upłynął Świetliczakom na rozmowach o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły. Dzieci obejrzały film o poruszaniu się pieszych oraz wysłuchały 1 rozdziału książki pt. Bezpiecznie przez cały rok. Zwieńczeniem naszej pracy było wykonanie szkolnego tornistra z kolorowego papieru, oczywiście z elementami odblaskowymi.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

Dnia 7 września zajęcia dotyczące zasad, jakie obowiązują uczestników ruchu drogowego były prowadzone z dziećmi przez wychowawcę z górnej świetlicy.
Głównym celem zorganizowanych zajęć było przygotowanie uczniów do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.
Ponadto uczniowie wykonali pracę plastyczną Znaki drogowe. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem oraz wzbudziły wśród uczniów wiele emocji.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

6 września klasy 1a i 1b brały udział w zajęciach plastycznych pt. “Wspomnienia z wakacji”. Dzieci pięknie wypowiedziały się na temat minionych wakacji a następnie wykonały farbkami plakatowymi pracę “Zachód słońca nad morzem”. Obrazki możemy podziwiać w galerii.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina i Iwona Sikora.

Świetliczakom życzymy w nowym roku szkolnym przyjemnej zabawy i nauki w naszych dwóch świetlicach!

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


W dniu dzisiejszym tj. 02.06.2021 r. nasze Świetliczaki zostały zapoznane z prawami dziecka, które są zapisane w specjalnym dokumencie zwanym “Konwencją o prawach dziecka”. Oczywiście dla utrwalenia wiadomości uczniowie wzorowo odpowiedzieli na zagadki oraz zabawy “prawda czy fałsz”. Następnie wykonali pracę plastyczno-techniczną pt. “Latawiec – niech Twoje prawa lecą prosto do nieba!” To był bardzo kreatywny dzień.


Zajęcia prowadziła Anna Dolina

1 czerwca radośnie obchodziliśmy w naszej świetlicy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na dzieci czekało wiele atrakcji: zabawy na świeżym powietrzu z piłkami i frisbee, rozgrywki sportowe,tańce i zabawy ruchowe przy muzyce. Uczniowie otrzymali życzenia od wychowawców, pamiątkowe dyplomy oraz słodkości od zaprzyjaźnionego sponsora – firmy Progres. To był bardzo szczęśliwy dzień!

 


Zajęcia prowadziły wychowawczynie świetlicy

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE maj 2021 r.

 

Mamo, mamo coś Ci dam! Jedno serce, które mam! A w tym sercu róży kwiat. Mamo, mamo żyj sto lat!
Przyjmijcie Mamy te piękne laurki, wykonane przez Wasze zdolne pociechy na zajęciach świetlicowych.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Z tej okazji dzieci już 20 maja z zaciekawieniem wysłuchały ciekawostek na temat nieba i kosmosu. Poznały pojęcia : astronom i astronauta. Największą frajdą okazało się budowanie rakiety z klocków oraz postaci ufoludków z plasteliny. To był bardzo twórczy dzień!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

W dniu 19 maja w związku ze zbliżającym się świętem Świetliczaki wykonali karty pracy pt. Moja Mama, Najlepsza na świecie super Mama. Dzieci tworzyły opisy Mam oraz wykonały portret.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

Nasze Świetliczaki szykują już prezenty na nadchodzący Dzień Matki. Dziś 18 maja tworzyliśmy opisy naszych Mam. Uzupełniając tekst z lukami, dzieci utrwaliły również pojęcie przymiotnika. Swoje prace pięknie kaligraficznie zapisały oraz ozdobiły. To będą  wspaniałe prezenty dla kochanych Mam.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

“Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają, wszyscy Maję znają i kochają. Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam”.
17.05.2021 r. na zajęciach świetlicowych dzieci dowiedziały się, że w maju obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Świetliczaki obejrzały animowaną bajkę “Pszczółka Maja” oraz wykonały pszczółki na tle nieba lub łąki. Wyniosły z zajęć ważne przesłanie – Polubmy i chrońmy te pożyteczne owady!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona SikoraDnia 17 maja w świetlicy szkolnej, odbyły się zajęcia plastyczne wiosna – wiosenny pejzaż deszczowy. Na zajęciach dzieci wykonały prace plastyczne oraz oglądały film Wiosna – pierwsze oznaki w przyrodzie – nowy film edukacyjny dla dzieci po polsku – “Abc Zabawa”.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

Na skrzydełkach barwny pyłek,
Jaki piękny jest motylek,
Fruwający kwiatuszek,
Pląsa po łące jak duszek.
Chcesz go złapać,
Spróbuj gibko,
Nim drgniesz ręką,
Zniknie szybko.

Ach, motylku,
Jak ty fruwasz,
Skrzydełkami cudnie mrugasz,
Taniec w słońcu twój swawolny,
Pokazuje jakiś wolny.

W dniu 11 i 12 maja Świetliczaki wykonały kolejną, piękną pracę plastyczną pt “Tęczowe motyle”.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

Dnia 11.05.2021 r. w czasie świetlicowych zajęć plastycznych dzieci techniką wyklejania wykonały pracę pt. Jak wyobrażam sobie wizerunek Pani Wiosny? Powstały barwne, radosne portrety. Pani Wiosna ubrana została w kolorowe kwiaty oraz motyle i prezentuje się wspaniale!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

 

Dnia 10 maja odbyły się zajęcia,  na których uczniowie utrwalili poznane treści ekologiczne ustnie poprzez rozmowę I dyskusję oraz pisemnie rozwiązując krzyżówkę ekologiczną.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska


Są muszki, biedronki, szerszenie i żuczki…
Człek wszystkich owadów opisać nie zdoła…
Lecz zwróćmy uwagę-wśród tych najznaczniejszych,
Szczególnie wyróżnia się pszczoła.
Ktoś spyta-dlaczego?
Odpowiedź jest prosta!
Kto kwiaty zapyla, gdy nadchodzi wiosna?
Kto wonny miód tworzy?
Jabłonkom pomaga bujny plon wydać?
Naszych pszczół gromada!
A kto słodki miodek jada,
Zdrowiu swemu dopomaga!
Lepiej zatem udać się po miód do pasieki,
Niż po sztuczne witaminy do apteki!
Pszczółki, biedronki czy barwne motyle to symbole nadchodzącej wiosny.

Dnia 7 maja Świetliczaki wykonały kolejną pracę plastyczną z rolki po papierze toaletowym. Tym razem uczniowie stworzyli sympatyczną gromadkę pszczółek.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

W dniu dzisiejszym tj. 6.05.2021 r. nasze Świetliczaki z wielkim zaciekawieniem zobaczyły program edukacyjny pt. Od gąsienicy do motyla oraz wykonały piękną, wiosenną pracę plastyczną pt. “Latające motylki”.


Zajęcia prowadziły Anna Dolina i Iwona Sikora

Gdy robi się ciepło i słońce wstaje,
Biedronki na łące pojawiają się majem.
Biedronka to owad jest bardzo mały, lata
wysoko i zwiedza świat cały.
Tańczy w powietrzu, wiruje koła,
Zaraz na jakiś kwiat usiąść zdoła.
Czerwone skrzydła ma w czarne kropki,
lubi jeść mszyce, tak chroni kwiatki.
Siada biedronka na kwiat stokrotki
czy zdołasz policzyć jej czarne kropki?

 

Dnia 5 maja w górnej świetlicy rozmawialiśmy na temat majowej łąki. Dzieci rozpoznawały rośliny i zwierzęta na podstawie ilustracji- zagadki obrazkowe. Uczniowie klas 2 i 3 wykonali pracę plastyczną biedroneczki na łące. Praca pochłonęła Nam sporo czasu, ale piękne efekty widać na zdjęciach.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji przeprowadzono zajęcia tematyczne dotyczące z zawodem strażaka. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym zajmują się strażacy,  jakie ryzyko podejmują każdego dnia wykonując swoją pracę oraz jaki numer alarmowy należy wybrać, gdy zagraża  niebezpieczeństwo. Ponadto wzorowo odpowiedzieli na zagadki i zabawy “prawda czy fałsz”. Całość zajęć została podsumowana pracą plastyczną na w/w temat. Dzieci miały do wyboru wykonać wóz strażacki z pojemników po jajkach i mleku bądź postać strażaka. Zdecydowanie wozy strażackie cieszyły się większą popularnością, czego dowodem są wykonane zdjęcia.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina