ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE październik 2021 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
W dniach 27 i 28 października w świetlicy dolnej dzieci poznawały polskie tradycje związane z Dniem Wszystkimi Świętymi. Uczniowie wysłuchali wiersza Władysława Broniewskiego “Zaduszki”. Rozmawialiśmy o konieczności dbania o pamięć i groby bliskich. Wspomnieliśmy o pięknych zwyczajach strojenia grobów oraz stawiania zniczy na opuszczonych mogiłach. Świetliczaki wykonały również prace plastyczno-techniczne przedstawiające znicze, świece i nastrojowy płomień.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina.

……………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 25 października 2021 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące jeży i ich ochrony. Dzieci poznały budowę jeża, dowiedziały się czym żywią się jeże oraz poznały zwyczaje tych zwierząt. Rozwiązały quiz tematyczny związany z tym kolczastym zwierzątkiem oraz wykonały przestrzenne jeże, które świetnie się prezentują w świetlicy dolnej.


Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

24 października przypadają obchody Światowego Dnia Origami.
Dzień później- 25 października górna świetlica odkrywała tajemnice tej ciekawej techniki plastycznej. Dzięki poznanej sztuce Świetliczaki miały możliwość rozwijania koordynacji wzrokowo- ruchowej, sprawności manualnej oraz swojej kreatywności. Z wielkim zainteresowaniem oglądały etapy składania papieru i efekty powstawania lisków.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

Dni 20 i 21 października upłynęły w świetlicy pod znakiem warzyw i owoców. Dzieci poznały słowa i melodię piosenki pt.”Owocowo-warzywne ABC”, rozmawialiśmy na temat roli witamin w naszym życiu oraz ulubionych warzyw i owoców. Świetliczaki wykonały także pracę plastyczno-techniczną pt. “Zdrowie na talerzu”,która pięknie ozdobiła tablicę w jadalni szkolnej.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W dniu 19 października w górnej świetlicy odbyły się zajęcia plastyczne nt. ” Jesieni wokół nas”. Wychowankowie świetlicy wykonywali prace plastyczne przedstawiające jesienne drzewa przy użyciu pasteli. Istotą zajęć było ukazanie bogactwa oraz piękna tej wyjątkowej pory roku.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 18 października, w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, nasze Świetliczaki wykonały kolorowe dyktando graficzne. Sprawnie odkodowały zaszyfrowane obrazki. Następnie łamały szyfry, układając jesienne symbole według wyznaczonego kierunku. Dzięki zabawom z kodowaniem uczniowie rozwijali kreatywne i logiczne myślenie, ćwiczyli samodzielność oraz uczyli się cierpliwości. Zabawa wywołała wiele radości wśród dzieci, okazała się również doskonałym sposobem na integrację grupy.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W tym tygodniu Świetliczaki brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela. Zapoznały się z historią powstania Komisji Edukacji Narodowej. Podczas zajęć powstały portrety ulubionych nauczycieli. Piękne efekty pracy widać na zdjęciach.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

W dniu 11 października świetlica szkolna brała udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Uczniowie mieli zakodowane nazwy zwierzątek kojarzących się z jesienią. Na kartach znajdowały się tabele oraz współrzędne określające kolor poszczególnych pól. Świetliczaki miały za zadanie uzupełnić tabelę, kolorując wskazane kratki we właściwym kolorze.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

11 października przypada International Day od the Girl Child czyli Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Święto zostało ustanowione w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W świetlicy dziewczynki otrzymały upominki i cukierki. Wspólnie obejrzeliśmy film animowany dla dzieci o życiu i zwyczajach lisków. Dzieci chętnie i pomysłowo wykonały także postacie lisków według różnorodnych szablonów. W świetlicy gości już prawdziwa jesień.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 8 października rozmawialiśmy w świetlicy na temat malarstwa. Dzieci poznały słowo mural . Wypowiedziały się na temat wizerunku Zofii Nałkowskiej ,powstałego nieopodal naszej szkoły. Następnie Świetliczaki wspólnie stworzyły jesienny ,świetlicowy mural. To był pracowity dzień,który pokazał jak dzieci pięknie pracują w grupie nad wspólnym projektem.

Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W każdy czwartek, więc i dzisiaj- 7 pazdziernika  w świetlicy odbywają się zabawy konstrukcyjne, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Wspierają logiczne myślenie i kreatywność, pozwalają zarówno na naukę czytania i postępowania zgodnie z instrukcjami, jak i projektowanie własnych budowli. Dziecko budujące wg wzoru (czyli zgodnie z instrukcją) – uczy się uważności w odtwarzaniu oraz różnych możliwości zastosowania poszczególnych elementów, a dziecko budujące bez wzoru (wg własnego pomysłu) – uruchamia wyobraźnię i uczy się planowania. Zabawa patyczkami to zabawa stwarzająca mnóstwo rozwojowych możliwości: kształtowania myślenia twórczego i produktywnego, rozwoju mowy, procesów zapamiętywania i procesu rozumowania. Ponadto zabawy konstrukcyjne to doskonały wstęp do nauki matematyki, fizyki i mechaniki.

Zajęcia prowadziła   Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnia 5 i 6 października podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Świetliczaki wykonały prace plastyczne pt. Witraże – liście. W pracę zaangażowało się wielu uczniów. Powstały piękne, barwne prace, które stały się ozdobą dolnej świetlicy.

Zajęcia prowadziła: Anna Dolina

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Oto  fotorelacja z zabaw świetlicowych dzieci na szkolnym placu zabaw. Dziś- 6 października  w tym słonecznym, letnim dniu integrowały się na placu zabaw dzieci ze świetlicy górnej i dolnej.

zajęcia prowadziła Beta Pajest

Dnia 4 października w górnej świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.
Świetliczaki obejrzały film edukacyjny: zwierzęta domowe oraz zwierzęta dzikie. Dzieci opowiadały o swoich zwierzętach, które posiadają w domu. Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczną- stworzyli piękne, kolorowe papugi z plasteliny i bibuły.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 4 października w świetlicy obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Jest to święto na cześć św. Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Świetliczaki obejrzały album z ilustracjami oraz wypowiedziały się o swoich ulubionych zwierzątkach. Zwieńczeniem dnia było wykonanie zwierzątek z plasteliny i kasztanów.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

……………………………………………………………………………………………………………………………

1 października w świetlicy górnej świętowaliśmy Dzień Uśmiechu. Uczniowie z kasztanów układali piękne, uśmiechnięte buźki oraz wykonały pracę plastyczną.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE  WRZESIEŃ 2021 r.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ostatniego dnia września przypada Dzień Chłopaka. Pierwszoklasiści z dolnej świetlicy otrzymali od Pań i koleżanek życzenia, okolicznościowe laurki, medaliony Super Chłopaka i lizaki. Wszystkie buzie chłopców były szeroko uśmiechnięte!


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

W dniu 28 i 29 września Świetliczaki miały okazję wykorzystać podczas zabawy kasztany. Układały poznane figury geometryczne,swoje imiona. Z wielkim zapałem uczniowie wykonali piękne figurki i zwierzęta z kasztanów oraz plasteliny.To były dwa wyjątkowe dni w świetlicy.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Dnia 27 września z okazji zbliżającego się Dnia Jabłka podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o wyglądzie, kolorach, najpopularniejszych odmianach jabłek i ich właściwościach prozdrowotnych. Oczywiście dla utrwalenia wiadomości uczniowie wzorowo rozwiązali quiz tematyczny prawda czy fałsz. Następnie w ramach zajęć plastycznych wykonali jabłka, które wspaniale ozdobiły naszą jesienną gazetkę.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

 

Dnia 22 i 23 września rozmawialiśmy na temat pory roku – jesień. Wraz z p. Matyldą uczniowie klas 2 i 3 spacerowali na świeżym powietrzu wokół szkoły i uzbierali piękne, kolorowe liście. Uczniowie tworzyli różne fryzury i efektem  są ładne, jesienne stylizacje, jak widać na zdjęciach.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

22 astronomiczna a 23 września kalendarzowa, nadeszła do nas jesień. Świetliczaki wraz z p. Iwoną stworzyły z kolorowych liści piękną postać Pani Jesieni z kolorowym wiankiem, bukietem i barwną suknią.Następnego dnia każde dziecko pod kierunkiem p. Ani stworzyło swoją małą, tańczącą na łące Panią Jesień. To były bardzo kreatywne dwa dni w świetlicy!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

20 września na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o szacunku i tolerancji. Uczniowie klas 2 i 3 wykonali wg swojego pomysłu plakat.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa jesień. 20 września na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o zmianach zauważalnych jesienią w przyrodzie – w ogrodzie ,parku i sadzie. Dzieci wykonały jesienne drzewka techniką wyklejania. Powstały piękne, barwne obrazy.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia w górnej świetlicy uczniowie mogli się wspólnie pobawić, pobudzać wyobraźnię oraz zaprezentować swoje talenty. Wykonali także pracę plastyczną- wesołe stworki.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

15 września od 5 lat obchodzony jest International Dot Day ,czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i zabawy.
W dolnej świetlicy uczniowie klas 1 i 2 wysłuchali opowieści o dziewczynce,która dzięki namalowaniu małej kropki i pochwale nauczycielki, uwierzyła we własne możliwości. Historia zainspirowała uczniów do działania. Dzieci wykazały się pomysłowością i zdolnościami manualnymi – wyklejały plasteliną obrazy powstałe z kropek.Wykonywały działania matematyczne na kulkach liczydła oraz ułożyły węża z różnokolorowych kul. Nasz Dzień Kropki był bardzo radosny!

Zajęcia prowadziły I.Sikora, A.Dolina

Dnia 13.09.2021 r. podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonały przepiękne słoneczniki z efektem 3D. Prace prezentują się wyśmienicie.


Zajęcia prowadziła Anna Dolina

 

Dzień 9 września br. upłynął Świetliczakom na rozmowach o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły. Dzieci obejrzały film o poruszaniu się pieszych oraz wysłuchały 1 rozdziału książki pt. Bezpiecznie przez cały rok. Zwieńczeniem naszej pracy było wykonanie szkolnego tornistra z kolorowego papieru, oczywiście z elementami odblaskowymi.


Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

Dnia 7 września zajęcia dotyczące zasad, jakie obowiązują uczestników ruchu drogowego były prowadzone z dziećmi przez wychowawcę z górnej świetlicy.
Głównym celem zorganizowanych zajęć było przygotowanie uczniów do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.
Ponadto uczniowie wykonali pracę plastyczną Znaki drogowe. Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem oraz wzbudziły wśród uczniów wiele emocji.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

6 września klasy 1a i 1b brały udział w zajęciach plastycznych pt. “Wspomnienia z wakacji”. Dzieci pięknie wypowiedziały się na temat minionych wakacji a następnie wykonały farbkami plakatowymi pracę “Zachód słońca nad morzem”. Obrazki możemy podziwiać w galerii.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina i Iwona Sikora.

Świetliczakom życzymy w nowym roku szkolnym przyjemnej zabawy i nauki w naszych dwóch świetlicach!

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


W dniu dzisiejszym tj. 02.06.2021 r. nasze Świetliczaki zostały zapoznane z prawami dziecka, które są zapisane w specjalnym dokumencie zwanym “Konwencją o prawach dziecka”. Oczywiście dla utrwalenia wiadomości uczniowie wzorowo odpowiedzieli na zagadki oraz zabawy “prawda czy fałsz”. Następnie wykonali pracę plastyczno-techniczną pt. “Latawiec – niech Twoje prawa lecą prosto do nieba!” To był bardzo kreatywny dzień.


Zajęcia prowadziła Anna Dolina

1 czerwca radośnie obchodziliśmy w naszej świetlicy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na dzieci czekało wiele atrakcji: zabawy na świeżym powietrzu z piłkami i frisbee, rozgrywki sportowe,tańce i zabawy ruchowe przy muzyce. Uczniowie otrzymali życzenia od wychowawców, pamiątkowe dyplomy oraz słodkości od zaprzyjaźnionego sponsora – firmy Progres. To był bardzo szczęśliwy dzień!

 


Zajęcia prowadziły wychowawczynie świetlicy

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE maj 2021 r.

 

Mamo, mamo coś Ci dam! Jedno serce, które mam! A w tym sercu róży kwiat. Mamo, mamo żyj sto lat!
Przyjmijcie Mamy te piękne laurki, wykonane przez Wasze zdolne pociechy na zajęciach świetlicowych.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu. Z tej okazji dzieci już 20 maja z zaciekawieniem wysłuchały ciekawostek na temat nieba i kosmosu. Poznały pojęcia : astronom i astronauta. Największą frajdą okazało się budowanie rakiety z klocków oraz postaci ufoludków z plasteliny. To był bardzo twórczy dzień!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

W dniu 19 maja w związku ze zbliżającym się świętem Świetliczaki wykonali karty pracy pt. Moja Mama, Najlepsza na świecie super Mama. Dzieci tworzyły opisy Mam oraz wykonały portret.

Zajęcia prowadziła:
Matylda Szojda

Nasze Świetliczaki szykują już prezenty na nadchodzący Dzień Matki. Dziś 18 maja tworzyliśmy opisy naszych Mam. Uzupełniając tekst z lukami, dzieci utrwaliły również pojęcie przymiotnika. Swoje prace pięknie kaligraficznie zapisały oraz ozdobiły. To będą  wspaniałe prezenty dla kochanych Mam.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

“Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają, wszyscy Maję znają i kochają. Maja fruwa tu i tam, świat swój pokazując nam”.
17.05.2021 r. na zajęciach świetlicowych dzieci dowiedziały się, że w maju obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Świetliczaki obejrzały animowaną bajkę “Pszczółka Maja” oraz wykonały pszczółki na tle nieba lub łąki. Wyniosły z zajęć ważne przesłanie – Polubmy i chrońmy te pożyteczne owady!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona SikoraDnia 17 maja w świetlicy szkolnej, odbyły się zajęcia plastyczne wiosna – wiosenny pejzaż deszczowy. Na zajęciach dzieci wykonały prace plastyczne oraz oglądały film Wiosna – pierwsze oznaki w przyrodzie – nowy film edukacyjny dla dzieci po polsku – “Abc Zabawa”.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

Na skrzydełkach barwny pyłek,
Jaki piękny jest motylek,
Fruwający kwiatuszek,
Pląsa po łące jak duszek.
Chcesz go złapać,
Spróbuj gibko,
Nim drgniesz ręką,
Zniknie szybko.

Ach, motylku,
Jak ty fruwasz,
Skrzydełkami cudnie mrugasz,
Taniec w słońcu twój swawolny,
Pokazuje jakiś wolny.

W dniu 11 i 12 maja Świetliczaki wykonały kolejną, piękną pracę plastyczną pt “Tęczowe motyle”.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

Dnia 11.05.2021 r. w czasie świetlicowych zajęć plastycznych dzieci techniką wyklejania wykonały pracę pt. Jak wyobrażam sobie wizerunek Pani Wiosny? Powstały barwne, radosne portrety. Pani Wiosna ubrana została w kolorowe kwiaty oraz motyle i prezentuje się wspaniale!

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

 

Dnia 10 maja odbyły się zajęcia,  na których uczniowie utrwalili poznane treści ekologiczne ustnie poprzez rozmowę I dyskusję oraz pisemnie rozwiązując krzyżówkę ekologiczną.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska


Są muszki, biedronki, szerszenie i żuczki…
Człek wszystkich owadów opisać nie zdoła…
Lecz zwróćmy uwagę-wśród tych najznaczniejszych,
Szczególnie wyróżnia się pszczoła.
Ktoś spyta-dlaczego?
Odpowiedź jest prosta!
Kto kwiaty zapyla, gdy nadchodzi wiosna?
Kto wonny miód tworzy?
Jabłonkom pomaga bujny plon wydać?
Naszych pszczół gromada!
A kto słodki miodek jada,
Zdrowiu swemu dopomaga!
Lepiej zatem udać się po miód do pasieki,
Niż po sztuczne witaminy do apteki!
Pszczółki, biedronki czy barwne motyle to symbole nadchodzącej wiosny.

Dnia 7 maja Świetliczaki wykonały kolejną pracę plastyczną z rolki po papierze toaletowym. Tym razem uczniowie stworzyli sympatyczną gromadkę pszczółek.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

W dniu dzisiejszym tj. 6.05.2021 r. nasze Świetliczaki z wielkim zaciekawieniem zobaczyły program edukacyjny pt. Od gąsienicy do motyla oraz wykonały piękną, wiosenną pracę plastyczną pt. “Latające motylki”.


Zajęcia prowadziły Anna Dolina i Iwona Sikora

Gdy robi się ciepło i słońce wstaje,
Biedronki na łące pojawiają się majem.
Biedronka to owad jest bardzo mały, lata
wysoko i zwiedza świat cały.
Tańczy w powietrzu, wiruje koła,
Zaraz na jakiś kwiat usiąść zdoła.
Czerwone skrzydła ma w czarne kropki,
lubi jeść mszyce, tak chroni kwiatki.
Siada biedronka na kwiat stokrotki
czy zdołasz policzyć jej czarne kropki?

 

Dnia 5 maja w górnej świetlicy rozmawialiśmy na temat majowej łąki. Dzieci rozpoznawały rośliny i zwierzęta na podstawie ilustracji- zagadki obrazkowe. Uczniowie klas 2 i 3 wykonali pracę plastyczną biedroneczki na łące. Praca pochłonęła Nam sporo czasu, ale piękne efekty widać na zdjęciach.


Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji przeprowadzono zajęcia tematyczne dotyczące z zawodem strażaka. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym zajmują się strażacy,  jakie ryzyko podejmują każdego dnia wykonując swoją pracę oraz jaki numer alarmowy należy wybrać, gdy zagraża  niebezpieczeństwo. Ponadto wzorowo odpowiedzieli na zagadki i zabawy “prawda czy fałsz”. Całość zajęć została podsumowana pracą plastyczną na w/w temat. Dzieci miały do wyboru wykonać wóz strażacki z pojemników po jajkach i mleku bądź postać strażaka. Zdecydowanie wozy strażackie cieszyły się większą popularnością, czego dowodem są wykonane zdjęcia.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina