ZAJĘCIA  BIBLIOTECZNE W MEDIATECE W TYCHACH

 

 

21 października 2022r Mediateka w Tychach zorganizowała lekcję biblioteczną dla uczniów klasy III c pt.: „ Historia pisma ,historia książki” – od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki”.                                                                                                                                                                       Na początku lekcji uczniowie oglądnęli prezentację multimedialną, na której  zapoznali się                            z rozwojem pisma, powstaniem alfabetu oraz  historią książki od początków do współczesności.

Na dzieci czekało wiele niespodzianek: poznały znaczenie wybranych egipskich hieroglifów, mogły obejrzeć oryginalny papirus, zwoje średniowiecznych utworów oraz wybrane e-książki dla dzieci. Mogły sprawdzić czy pisanie piórem jest tak samo przyjemne jak pisanie długopisem. Najciekawsze dla uczniów było wydrapywanie za pomocą patyczka na czarnych kartkach papieru różnych historyjek stosując pismo obrazkowe, a imię, nazwisko swoje tworzyli za pomocą pisma klinowego, hieroglifów lub innego wcześniej poznanego.  I wcale to nie było łatwe i zajmowało wiele czasu!

Lekcja biblioteczna w Mediatece była bardzo ciekawa. Mali słuchacze wzbogacili swoje słownictwo o wyrazy związane z książką: “pismo klinowe”, “hieroglify”, “papirus”, “skryba”, “pergamin”, “inicjał”, „kodeks”, „zwój” “książka rękopiśmienna”, „audiobook”, „e-book”.

Wszystkie te zabawy pozwoliły najmłodszym czytelnikom doświadczyć jak ewoluowało pismo i książka na przestrzeni wieków.

E.C. J.M.