Wycieczka uczniów klas 5D i 6B w ramach programu “Poznaj Polskę”

Wycieczka miała charakter edukacyjny i była bardzo intensywna , sporo chodzenia i słuchania😊 Zaczęliśmy od wizyty w kopalni złota w Złotym Stoku, gdzie zobaczyliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, poznaliśmy historię największej niegdyś kopalni złota w Europie oraz jechaliśmy autentyczną kolejką podziemną. Wielkie wrażenie zrobił na nas przewodnik, który w bardzo interesujący oraz dowcipny sposób opowiadał o historii kopalni. W kopalni na co dzień utrzymuje się temperatura około 10 stopni, bywa ciemno i wilgotno, i tak było. Ze Złotego Stoku udaliśmy się do Srebrnej Góry, w której przedstawiono nam historię tamtejszej twierdzy.

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.
W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym.
Do miejsca noclegowego dotarliśmy głodni , zmęczeni, ale pełni wrażeń. Po posiłku, odpoczynek i zbieranie sił na ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Drugi dzień to zwiedzanie niesamowitego miejsca jakim są Błędne Skały. To jedna z najpopularniejszych atrakcji gór Stołowych. Tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Na tym genialnym szlaku nie zabrakło też punktów widokowych z pięknymi panoramami.
Później wyprawa do skansenu w Pstrążnej, Skansen w Pstrążnej, a właściwie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – bo taka jest pełna nazwa tego obiektu działa od 1984 roku. Pstrążna to obecnie dzielnica Kudowy. Skansen składa się z kilku drewnianych budynków sprowadzonych tutaj z całej Kotliny Kłodzkiej. Można tu zwiedzić starą kuźnię – podziwiać pracę kowala, zajazd a także wnętrza chat wiejskich. Poza budynkami można zobaczyć stare meble i wyposażenie gospodarskie pochodzące z okresu od XVIII do początków wieku XX. Większość sprzętów jest opisanych – tak aby zwiedzający mogli zorientować się do czego służyły. Co jakiś czas na terenie skansenu wypieka się chleb, który odwiedzający mogą próbować. Na terenie obiektu znajduje się również drewniany wiatrak, z którego można podziwiać okolicę.
Następnie odwiedziliśmy Kudowę Zdroj, położoną w malowniczej dolinie, pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk Kurort znany od wieków z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym sercu uzdrowiska – w Parku Zdrojowym.

Wycieczka była pełna atrakcji i wrażeń! To były wspaniałe dwa dni:)