Kolędy w języku ukraińskim

 

W miesiącu grudniu większość uczniów ze społeczności ukraińskiej naszej szkoły śpiewała kolędy podczas lekcji muzyki i w wolnym czasie od zajęć lekcyjnych oraz w ramach godzin dodatkowego języka polskiego. Były to piękne kolędy życzące z Ukrainy pt. „Szczedrik, szczedrik, szczedriwoczka”, i „Dobryj veczir Tobie, pane hospodariu”.

Kolędy życzące to archaiczne – dawno temu zapisane teksty nawiązujące motywem do pomyślności         w domu i w zagrodzie, życzą aby się szczęśliwie rodziły zwierzęta i aby plony pszenicy były obfite                i pomyślne. Melodie te stanowią częsty motyw świąteczny w muzyce filmowej, także w jednym z filmów z    „Avengersami”- produkcji Marvel Studio. Kolędę życzącą „Szczedrik” rozsławiła na całym świecie Katie Melua– z pochodzenia Gruzinka, która wykonuje ją w pięknych, wielogłosowych aranżacjach, także           z chórami. Nasi uczniowie wykazali duże zaangażowanie i zapał przy wykonywaniu pieśni, włożyli podczas nagrań swoje odświętne, ukraińskie bluzki i ozdobne wstążki. Cieszyli się wraz z wychowawcami na wspólne śpiewacze spotkania, dziękujemy Wam!.

Prawosławne Boże Narodzenie przypada 13 dni po tym obchodzonym przez katolików, w tym roku wielu wyznawców może je obchodzić w innym terminie. Zgodnie z kalendarzem juliańskim prawosławne obchody rozpoczną się 6 stycznia 2024 roku. W tym roku obchodzona jest Epifania (Objawienie Pańskie), która należy do 12 świąt głównych kościoła wschodniego. Dzień później wypada Rożdiestwo Christowo, czyli Boże Narodzenie. W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia wyznawcy prawosławia obchodzą Sobór Najświętszej Bogurodzicy.

Wykorzystaliśmy sprzęt do nagrań z „Laboratorium Przyszłości”. Całość nagrań jest dostępna w bibliotece szkolnej.

Wszystkiego dobrego i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia życzą:

Monika Wereszczyńska, Jolanta Arndt- Nowak i Beata Pajest

 

Linki do nagrań na kanale YouTube

https://youtu.be/0RRke22WwMs

https://youtu.be/0RRke22WwMs

https://youtu.be/0RRke22WwMs