POZNAJ POLSKĘ

W ramach rządowego programu Poznaj Polskę czterdzieścioro uczniów klas VI – VIII uczestniczyło w trzydniowej wycieczce w Beskid Śląski.

Pierwszego dnia ( 27 listopada) odwiedziliśmy Chlebową Chatę w Górkach Wielkich. Tam uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądało dawne życie, jakich narzędzi używano do pracy w gospodarstwie. Mieli również okazję samodzielnie przyrządzić podpłomyki, które później zjedli z domowym smalcem, miodem lub słodką konfiturą.

Następnie zawitaliśmy do Koziej Zagrody w Brennej. Tam młodzież miła okazję dowiedzieć się, jak przygotowuje się ciasto na świąteczne pierniki oraz samodzielnie je wykonać i udekorować. Dodatkową atrakcją było karmienie kóz.

 

Kolejny dzień (28 listopada) rozpoczęliśmy od wizyty w Chacie Pasterskiej  w Koniakowie. Tam uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje ser oraz jakie są jego rodzaje. Mieli tez okazję skosztować tego specjału. Poznali również pasterskie zwyczaje oraz samodzielnie wykonali magnesy na lodówkę. Następnie przeszliśmy do Chaty na Szańcach, gdzie Pan opowiedział kilka ciekawych historii o Koniakowie,  życiu jego mieszkańców oraz zwyczajach pasterskich. Całości dopełniła wizyta  w Muzeum Koronki Koniakowskiej.

 

Trzeciego dnia ( 29 listopada) zawitaliśmy do Alpaquero – zagrody, w której hoduje się alpaki i lamę. Tam, oprócz wysłuchania prelekcji na temat zwierząt i obserwacji ich zabaw na śniegu, uczniowie mogli je nakarmić oraz „wyprowadzić” na spacer.  Na koniec dla chętnych odbyła się sesja zdjęciowa z tymi niesamowitymi zwierzętami.

 

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i odwiedzonych miejsc.Wyjazd dostarczył uczniom wiele wiedzy i  niezapomnianych wrażeń. Całości dopełniła piękna zimowa aura.