WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY  I B  I  II B  DO  PLANETARIUM  W CHORZOWIE

15 listopada 2023r uczniowie klas I b i II b wyruszyli w fascynującą podróż, aby poznać piękno kosmosu i zainspirować się do zgłębiania wiedzy o wszechświecie.

Celem wycieczki było Planetarium Śląskie w Chorzowie, które jest obecnie jednym                                       z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. Można tu w atrakcyjny sposób zgłębiać tajemnice związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią.

Uczniowie uczestniczyli w seansie pt. ”Królestwo Planet”, który uzmysłowił uczniom to, jak wielki i wspaniały jest wszechświat. Mogli uzyskać odpowiedzi na pytania: Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Jak wyglądają planety? Która z nich ma pierścienie?

Podczas warsztatów meteorologicznych  Witaj w świecie pogody” uczniowie poznali podstawowe składniki pogody oraz przyrządy którymi się je mierzy. Sami również dokonywali swoich pierwszych pomiarów i wspólnie stworzyli mapę pogody.

Na koniec odbyły się warsztaty astronomiczne Niezwykła nocna układanka”, na których  uczniowie poznali genezę gwiazdozbiorów nawiązującą do mitów i legend; nauczyli się rozpoznawać kilka charakterystycznych układów gwiazd i samodzielnie wyznaczać położenie Gwiazdy Polarnej.

Uczniowie byli zachwyceni zajęciami w Planetarium i przekonali się, że nawet najtrudniejsze tematy             i zagadnienia łatwiej zgłębić  i przyswoić jeżeli lekcje odbywają się   w niecodzienny sposób i w tak atrakcyjnym miejscu jakim jest Park Nauki w Chorzowie.