Poznaj Polskę

Uczniowie klas 8a i 7a w dniu 31.10.2023 r. wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Krakowa. Do dawnej stolicy Polski pojechali dzięki dofinansowaniu w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Umożliwienie młodzieży poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki z pewnością przyczyniło się do uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego, a nauka nabrała praktycznego wymiaru.  Mieli okazję zwiedzać miasto poprzez uczestnictwo w atrakcyjnej grze terenowej, która sprawdzała również ich wiedzę z różnych dziedzin a także orientację w terenie. Gra rozpoczynała się na Rynku Głównym i prowadziła do różnych znaczących miejsc w Krakowie. Zakończona była wręczeniem słodkich nagród dla wszystkich drużyn. Kolejnym punktem wycieczki była dawna siedziba polskich królów – Wawel. Tam uczniowie zobaczyli słynną Katedrę i weszli  do zamku by zobaczyć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Zwiedzili wnętrza komnat, w których znajdują się słynne gobeliny Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe włoskie obrazy z kolekcji Lanckorońskich. Po zwiedzaniu Wzgórza Wawelskiego wrócili na Rynek, na zwiedzanie Muzeum Czartoryskich. W ponad 20 salach przedstawiona jest bardzo obszerna kolekcja Izabeli Czartoryskiej. Najbardziej znanym dziełem jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Ponadto w muzeum zobaczyli pamiątki po władcach Polski (m.in. buciki małego króla Zygmunta Augusta) czy obrazy np. Jana Matejki czy Rembrandta. Wycieczka była okazją do zgłębiania tajemnic historii i kultury Polski.