AUSCHWITZ – TO MIEJSCE SZCZEGÓLNE

Dnia 19.06.2023 r. uczniowie klas VIII  naszej szkoły  wraz z wychowawcami i nauczycielką historii, odbyli wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia przez słynną bramę obozu  z napisem

„Arbeit macht frei” (z niem. praca czyni wolnym). To przez nią więźniowie wyruszali na kilkunastogodzinne dni katorżniczej pracy.

Byliśmy w barakach obozowych, w których dzisiaj znajdują się wystawy tematyczne.

W każdym z nich poznawaliśmy inną część historii obozu, dowiedzieliśmy się więcej o życiu więźniów.

Po zwiedzaniu głównego obozu, pojechaliśmy do Auschwitz II-Birkenau. Tutaj mieszkała największa ilość więźniów, tutaj powstały największe zespoły krematoriów.  To tutaj zobaczyliśmy baraki i poznaliśmy warunki, w jakich mieszkali więźniowie. Niesamowite wrażenie zrobiły też na nas ruiny krematoriów.

 

Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była dla wszystkich uczestników wyjazdu unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, niecodzienną lekcją historii oraz niezwykłym przeżyciem. Była również okazją do uświadomienia sobie niszczącej siły totalitaryzmu oraz budowania w sobie sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.

 

Joanna Nowak-Deja