Przedstawienie wielkanocne pt.„Uśmiechnięte święta”

31 marca 2023r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który przygotowały klasy : II b i III c. Uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych odbyła się w stołówce szkolnej. Stołówka na ten moment była odświętnie udekorowana. W centralnym miejscu stały przystrojone stoły wielkanocne, a na nim: koszyczki z pisankami , babami wielkanocnymi, barankami, zajączkami, kurczaczkami i baziami. W centralnym miejscu rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, baranki, kurki, kurczątka.
Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych.
Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy przebrani, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiejnocy. Przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się że:
– Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
– Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
– Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
– W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

Piękny występ dzieci był wzbogacony pięknymi piosenkami, i jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich wodą i występujący złożyli życzenia Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom wręczając własnoręcznie wykonane kartki świąteczne i tulipany.

Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz złożyła całej społeczności szkolnej i przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

E.Cywińska, B. Mazur-Domosławska, J. Mazur, B. Żurawka