Dzień Osób Niepełnosprawnych

    Dzień Osób Niepełnosprawnych został  ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ                          w 1992 roku. Celem Święta jest przybliżenie problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne.  Dzień ten uwrażliwia nas na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

W dniach od  2 do 5 grudnia 2022r. odbyły się w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

2 grudnia 2022r. w przeddzień Święta Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne pod hasłem „ RAZEM  ŁATWIEJ” , w którym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach- członkowie zespołów : „ PINEZKA”, „ GARDZIOCZKI” , „ LEMONIADA”, absolwent naszej szkoły Oskar Sobiegraj  oraz Pani Dyrektor, nauczyciele, rodzice, uczniowie naszej szkoły.

Uczestnicy spotkania integracyjnego zapoznali się z osiągnięciami zespołów na szczeblu miejskim i ogólnopolskim  i oglądnęli przepiękne występy taneczne gości w kolorowych strojach. Z naszej szkoły uczniowie klasy 2a zaprezentowali „ Trojaka”, a chór przy akompaniamencie skrzypiec dwie piosenki . Oskar Sobiegraj na tę okoliczność przygotował dwa tańce hip-hop, które przedstawił w interesujący sposób.

Za piękne występy taneczne uczestnikom zespołów „ „ PINEZKA”, „ GARDZIOCZKI” ,     „ LEMONIADA” Pani Dyrektor Jadwiga Szlafka  wręczyła statuetki, Oskarowi Sobiegrajowi upominek i podziękowanie,a nauczycielom-choreografom podziękowania za przygotowanie występu i przyjęcie naszego zaproszenia.

Po części oficjalnej w sali gimnastycznej odbył się poczęstunek i  wspólna zabawa taneczna. Oskar Sobiegraj uczył dzieci  tańca.

Spotkanie integracyjne bardzo podobało się. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem talentów tanecznych zespołów. Uczniowie naszej szkoły wykazali się wzorowym zachowaniem, tolerancją. Z radością zapraszali naszych gości do naszej szkoły.

W dalszych dniach obchodzonego Święta wychowawcy w klasach 1-8 przeprowadzili lekcje wychowawcze . Uczniowie oglądnęli prezentacje multimedialną „Niepełnosprawni są wśród nas” Uczniowie poznali rodzaje niepełnosprawności, problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz dowiedzieli się, jak można zadbać o dobre i pozytywne relacji z innymi.

Z wielkim zainteresowaniem obejrzano film edukacyjny „ Savoir-vivre dla i wobec osób z niepełnosprawnością” Klasy 1-3  miały okazję uczestniczyć w zabawach sensorycznych, które przybliżyły naszym najmłodszym uczniom trudne słowo integracja. Dzieci doświadczały, oglądały, przeżywały różne sytuacje na jakie mogą napotykać osoby niepełnosprawne .Poznały także niektóre elementy języka migowego.

Radości, zdziwieniu i niedowierzaniu nie było końca. Niektóre klasy starsze wzięli udział konkursie wzięli udział  w konkursie plastyczno-fotograficznym „ Mój SPE-cjalny bohater” Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, opiekunom, przyjaciołom życzymy siły   i wytrwałości w pokonywaniu codziennych przeciwności!

Życzymy również, aby na drodze ku samodzielności nie opuszczało ich przekonanie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w dążeniu do realizacji pragnień, pasji i marzeń.

Niech ten dzień będzie wyjątkowy, a każdy kolejny niech przynosi ogrom radości i szczęście.

Bardzo serdecznie  dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w realizację międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Zespół do spraw integracji