Tydzień Tolerancji i Życzliwości

W dniach od 16-21 listopada 2022r. odbył się kolejny Tydzień Tolerancji i Życzliwości pod hasłem : „ BĄDŹMY TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA”.
Celem kampanii było budowanie właściwych postaw społecznych a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, współpracy, a także przeciwdziałania dyskryminacji.
Uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach na temat „ Dlaczego każdy z nas jest inny. Dlaczego wyjątkowy człowiek niesie w sobie wyjątkową radość. Hasło przewodnie: „Pokój zaczyna się od uśmiechu”.(Matka Teresa z Kalkuty)”.
Zaproponowano dzieciom zrobienie eksperymentu bycie tak zwaną iskrą uśmiechu i radości dla innych poprzez zabawę w rozsyłanie uśmiechów. Na koniec zajęć dzieci rysowały uśmiechnięte buzie, które stanowiły galerię prac plastycznych.
W klasach 2-3 odbyły się zajęcia na temat : „ „Jesteśmy różni, ale tacy sami” Uczniowie oglądnęli film edukacyjny na temat Międzynarodowego Dnia Tolerancji . Wysłuchali opowiadanie Diany Hsu pt. „ Smok Josh”. Dzieci poznając przygody smoka miały okazję doświadczyć czym jest tolerancja. Zrozumiały, że tolerancja to akceptowanie każdego człowieka, chociaż inaczej wygląda (np. ma inny kolor skóry, jest niepełnosprawny), ubiera się inaczej niż my , ma inne zabawki, przybory. Uczniowie rozwiązywali plątaninkę z hasłem : „ Podobieństwa i różnice łączą wszystkich ludzi. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy i zasługuje na przyjaźń” Na zakończenie zajęć uczniowie wycinali jesienne liście z kolorowego papieru , na których pisali miłe, życzliwe słowa, zdania o sobie i innych.
W klasach 1-3 zorganizowany był konkurs na „ KLASOWĄ KRÓLOWĄ I KLASOWEGO KRÓLA ŻYCZLIWOŚCI. Zwycięzcy z klas z rąk Pani Dyrektor Jadwigi Szlafki otrzymali dyplomy i medale życzliwości i uśmiechu.
W klasach 4-8 wychowawcy przeprowadzili lekcję wychowawczą na temat „ Bądź tolerancyjny i życzliwy na co dzień”. Podczas zajęć uczniowie wypisywali swoje cechy zewnętrzne, słuchali krótkich sytuacji życiowych i dzielili się doświadczeniami jakie mogły im towarzyszyć emocje. Podsumowaniem zajęć było iż „Każdy wygląda inaczej , ale każdy przeżywa emocje. Każdy z nas czuje smutek, radość chociaż w różnych sytuacjach” W końcowej części lekcji uczniowie przygotowywali jesienne liście z miłymi zdaniami o sobie i innych.
Na korytarzu na I piętrze na tablicach zostały przygotowane dwa” Drzewka Życzliwości” ( dla klas 1-3 i 4-8). Uczniowie zawieszali liście z serdecznościami na gałęziach drzew.
Uczniowie klasy 6 b w ramach Teatru Pięknego Czytania przedstawili uczniom historię „ Niebieskiej niedźwiedzicy”. Historia małej Azul to wzruszająca opowieść o odrzuceniu, ale też o dorastaniu do inności, w piękny i prosty sposób ukazująca, jak cenna jest właśnie odmienność. Uczniowie odnaleźli nowe, ważne myśli o szacunku, miłości, władzy, mądrości i budowaniu lepszego świata.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji i Życzliwości przygotowana została gazetka tematyczna, a przy niej na stoliku słoik z pozytywnymi myślami, przesłaniem, cytatem. Każdy uczeń codziennie mógł wylosować jedną z nich.
Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział w Tygodniu Tolerancji i Życzliwości „ BĄDŹMY TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA” i pamiętajmy, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra. Bycie miłym ,tolerancyjnym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Uśmiechajmy się do drugiego człowieka, mówmy miłe słowo, przesyłajmy ciepłe spojrzenie. Słowa: „Dziękuję za to że jesteś”, „Wszystkiego dobrego” czy „Miłego dnia” – to proste, znane wszystkim zwroty, dzięki którym możemy mieć pewność, że wywołają radość i uśmiech u innych.

Zespół do spraw integracji