#ŁączyNasPamięć

W dniach 19-29 kwietnia uczniowie starszych klas naszej szkoły wzięli udział  w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Udział wzięły zainteresowane klasy z wychowawcami: kl. 4 a, z panią Ewą Matusik, kl.4 b, z p. Agnieszką Kuglarz -Bieczyńską, kl.4 c, z p. Agatą Brachowską. Nikodem Otremba z kl. 6 a, Jarek Niezgoda z kl. 6 b i Paulina Smyczek z kl. 7 d wykonali i przypięli żonkile, oraz wysłuchali opowiadania Mariusza Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele” podczas zajęć z panią Elżbietą Wiewiórską. Była także klasa 4 d z panią Ewą Mikołajczyk. Klasa 6 b i klasa 8d (2 godziny lekcji na temat Akcji Żonkile) z panią Jolantą Arndt-Nowak i Zuzanną Średzińską.  Klasa 7 d i 7 f z Panią Agnieszką Sojką, p. Stefanią Krzyszychą i p. Anną Brzozowską. Ponadto klasa 7 e, z p. Barbarą Fuchs. Tematem przewodnim akcji była miłość. Uczniowie na znak, że #ŁączyNasPamięć,  przypinali własnoręcznie wykonane papierowe żonkile.  Podczas spotkań czytelniczych uczniowie zapoznali się z fragmentem filmu -wywiadu z Markiem Edelmanem –ostatnim powstańcem w getcie warszawskim. Dowiedzieli się kim byli Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata np. Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa czy Henryk Sławik.  Obejrzeli wystawę książek z prywatnej kolekcji bibliotekarki Beaty Pajest. Zapoznali się z alfabetem hebrajskim i jidysz, oraz mieli możliwość obejrzeć Torę – Księgę Wyjścia w językach hebrajskim i polskim.  Następnie wysłuchali specjalnie napisanego na Akcję Żonkile- opowiadania Marcina Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele” i rozmawiali na ten temat.

Marek Edelman, pytał w książce “I była miłość w getcie”: “Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tegorocznej edycji akcji Żonkile zastanawiano się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiadano o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Podkreślano również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyły spotkaniom słowa Edelmana: “Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywała się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie. Podkreślano by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, należy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN przygotowało szereg wartościowych  materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży. Materiały pomogły włączyć się w obchody Powstania w Getcie Warszawskim- 19 kwietnia. Wszystkie treści są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i można z nich korzystać w każdym czasie. Informacje w Internecie:  Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN z Warszawy.

 

Beata Pajest i wychowawcy