Drogi do Wolności 1918 – 989

8 listopada 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 35 im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach odbyła się niezwykła uroczystość pt. „

”.

Dwie symboliczne daty – odzyskania niepodległości po latach zaborów i suwerenności u schyłku lat osiemdziesiątych XX wieku –  wyznaczyły szlak fascynującej podróży w czasie. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi odsłanialiśmy również, niemilknące ślady powstańczych zmagań sprzed stu lat.

Nasze „Drogi do Wolności” rozpoczęliśmy przedstawieniem pt. „ Przejęcie Śląska przez Polskę w 1922 roku”, przygotowanym przez Panią Jolantę Arndt-Nowak i uczniów klas szóstych i siódmych.

Kolejnym przystankiem był występ Jazzowej Grupy Raczkowski&Kostka Duo. Wysłuchaliśmy przepięknych autorskich utworów zespołu, jednak najbardziej zaskakująca była niezwykła interpretacja „Roty”.

Kiedy wybrzmiały ostatnie akordy szacownego utworu, gość honorowy –  Bronisław Korfanty, wnuk stryjeczny Wojciecha Korfantego- opowiedział historię skomplikowanych losów Trybuna ludu śląskiego i jego rodziny.

Ostatnimi akcentami naszej „Drogi do Wolności” były: cykl pieśni legionowych odśpiewanych przez szkolny chór, pod dyrekcją  Pani Stefanii Krzyszychy i Pani Grażyny Syrakowskiej oraz uroczyste otwarcie wystawy historycznej, przygotowanej przez ucznia Jakuba Tepera. Odsłonięcia dokonał sam Bronisław Korfanty.

Wreszcie, o godzinie 11.11 wspólnie z uczniami  i nauczycielami odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

Zobacz galerię.