AUKSO – serdecznie ZAPRASZA

Drodzy Rodzice,

AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy oraz wydawnictwo Dwie Siostry mają wielką przyjemność zaprosić Wasze dzieci do Mediateki na nowy program edukacyjny pt. „M.U.ZY.K.A w AUKSO”.

Specjalnie z myślą o uczennicach i uczniach szkół podstawowych stworzyliśmy cykl pięciu koncertów-lekcji. Pragniemy zaprosić Wasze pociechy do świata muzyki współczesnej, do nauki uważnego słuchania i rozwijania wyobraźni za pomocą dźwięków.

Spotkania w formie lekcji muzyki z udziałem muzyków AUKSO odbywać się będą raz w miesiącu, w czwartki o godz.10:00 (klasy I-IV) i o godz. 12:00 (klasy V-VIII)

26.10.2023: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz
30.11.2023: Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze
14.12.2023: Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli
18.01.2024: Muzyka jest w terenie i pod wodą
22.02.2024: Muzyka to bułka z masłem albo spacer po górach

Cena biletu dla dziecka: 20 zł

Czy najstarsza filharmonia powstała pod powierzchnią oceanów? Jak na wiolonczeli grałaby ośmiornica? I czy lepsze od wiolonczeli nie jest ludzkie ciało? Jeśli nie wiecie, czy bierzecie udział w lekcji muzyki, w zajęciach z przyrody, czy oglądacie film fantasy – to musi być M.U.ZY.K.A – program edukacyjny AUKSO.

Najważniejszy jest dla nas eksperyment. Rozumiany z jednej strony jako poważne dociekanie prawdy, z drugiej zaś – jako beztroska zabawa. Bo kompozytorzy eksperymentalni XX i XXI wieku – w porównaniu do swoich znakomitych poprzedników – o wiele więcej czasu poświęcali naukowemu badaniu dźwięku i muzyki oraz dziecięcym figlom z użyciem starych i zupełnie nowych instrumentów albo… własnych narządów. Uczyć bawiąc, bawić ucząc – chciałoby się powiedzieć.

M.U.ZY.K.A – program edukacyjny AUKSO to unikatowe połączenie koncertu muzyki współczesnej (ze znakomitą orkiestrą AUKSO w roli głównej), szalonej lekcji rodem z Akademii Pana Kleksa (tyle, że zmyślonego profesora Ambrożego zastąpi całkiem prawdziwa, choć równie fantastyczna Joanna Bronisławska / Asi Mina) oraz eksperymentu z muzycznymi cząstkami elementarnymi, którego efektu sami nie potrafimy do końca przewidzieć.

Zajęcie skierowane do klas I–IV oraz V–VIII, choć robione także dla zabawy, stanowią całkiem poważną propozycję nowoczesnej edukacji muzycznej dla każdego. Naszym podręcznikiem będzie książka „M.U.ZY.K.A” autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka, której wydawcą jest partner całego przedsięwzięcia – oficyna Dwie Siostry. Dzięki temu do domu zabierzecie ze sobą nie tylko wspomnienie muzyki oraz dźwięków, jakich nigdy nie słyszeliście, lecz także przepiękne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz zestaw zabaw / ćwiczeń przygotowanych przez Joannę Bronisławską i Michała Mendyka.

W ramach M.U.ZY.K.A – programu edukacyjnego AUKSO poszukamy muzyki w lesie, na łące i na dnie morza; przerobimy świetnie znane instrumenty orkiestrowe w marsjańskie syntezatory, odkryjemy taką kosmiczną symfonię we własnych organizmach; być w końcu dojść do wniosku, że muzyka eksperymentalna może być jak spacer po górach. To przygoda dla każdego, nie tylko dla zawodowych muzyków, dorosłych kompozytorów czy doświadczonych nauczycieli muzyki.

www.aukso.pl
www.wydawnictwodwiesiostry.pl