PIERWSZAKI  Z KLASY I B  NA WARSZTATACH  W  WORD  W  TYCHACH

21 września 2023r. uczniowie klasy I b udali się do  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tychach na zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

Uczniowie ćwiczyli  zasady poruszania się na drodze z wykorzystaniem symulatora wirtualnego przejścia dla pieszych. Mali uczestnicy ruchu drogowego zobaczyli przed sobą prawdziwe pasy, a po bokach wyświetlone pojazdy i jezdnię. Wszystko po to, aby nauczyć się przechodzenia i zachowania na ulicy.
Całość była ćwiczona w symulowanych, różnych warunkach pogodowych. Przejście i pojazdy ukazane zostały podczas mgły, deszczu i słonecznego dnia. Pokazało to jak różna jest widoczność i słyszalność podczas zmiennych warunków pogodowych. W trakcie korzystania z symulatora dzieci miały możliwość wyboru i podjęcia decyzji. Mogły zdecydować, kiedy należy rozpocząć przechodzenie przez ulicę, a kiedy zostać i poczekać.

Uczyły się także zachowania na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz bez niej. Prowadząca zajęcia przypomniała o tym, jak ważne jest posiadanie odblaskowych elementów szczególnie wieczorem.

Wszystkie działania podjęte na prelekcji miały na celu pobudzić wyobraźnie i świadomość pierwszoklasistów.

W dalszej części warsztatów uczniowie klasy I b uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie i trenowały na defibrylatorze  udzielanie pomocy  w razie nagłego zatrzymania krążenia u człowieka.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i aktywnie w nich uczestniczyli.

Na zakończenie dzieci otrzymały opaski odblaskowe, dzięki którym będą mogły bezpiecznie poruszać się po zmroku po drogach.

E.C. M. S-B