KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

W kwietniu w naszej szkole, jak co roku obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat oraz budowanie otwartości i akceptacji wśród uczniów.
Z tej okazji została wykonana w szkole tematyczna gazetka z „Sercem dla autyzmu”, której celem jest przybliżenie uczniom w jaki sposób zachowywać się w stosunku do osób ze spektrum autyzmu, co jest dla nich ważne i co może pomóc im w lepszym funkcjonowaniu.
25 kwietnia 2023r. na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem odbył się „ niebieski dzień”. W tym dniu wszyscy uczniowie ubrali się na niebiesko.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przez cały miesiąc w naszej szkole, realizowane były liczne akcje propagujące wiedzę oraz uwrażliwienie naszych kolegów i koleżanki na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej. Wychowawcy klas I-III przeprowadzili ciekawe lekcje o autyźmie, uczniowie oglądali filmy edukacyjne, prezentacje, uczyli się piosenki pt.
„ Niebieski chłopiec”. Odbyły się też zabawy sensoryczne, podczas których dzieci mogły się przekonać, jak funkcjonują zaburzone zmysły.
Uczniowie klas 1-3 wycinali niebieskie serca składali serca z puzzli na których pisali miłe zdania, pozdrowienia dla osób z autyzmem . Serca te zostały zawieszone na oknach korytarza.
W klasach IV-VIII wychowawcy i specjaliści przeprowadzili warsztaty , na których uczniowie zgłębiali wiedzę na temat autyzmu poprzez metody aktywizujące i audiowizualne.
27 kwietnia uczniowie klasy 6b przedstawili historię Oskara – bohatera książki Nilssona „ Inny niż wszyscy”. Wybrane fragmenty z tej książki były przeczytane z podziałem na role, a słuchaczami uczniowie z klas : 4a i 4b. Gościem specjalnym była Pani Wicedyrektor Tamara Widłok, która również brała udział      w czytaniu. Najlepszym komentarzem do tego wydarzenia są słowa jednej uczennicy „ Ta historia na pewno przyda się niektórym osobom z naszej klasy”
W związku z „KWIETNIEM MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU” ogłoszony został międzyszkolny konkurs plastyczny dla klas 1-8 pod hasłem : „ Piękno, dobro, prawda przez niebieskie okulary”.