ŚWIĘTO  KOLOROWEJ  SKARPETY W NASZEJ SZKOLE

 

21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku przez ONZ,  którego celem jest podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.                                                              Symbolem solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa są kolorowe skarpetki nie do pary i kolory: czerwony oraz granatowy.

Wychowawcy klas w tym dniu  przeprowadzili  ciekawe lekcje wychowawcze na podstawie przygotowanych scenariuszy, które  zawierały ciekawe filmy, prezentacje, a w klasach 1-3 zaproponowana była praca plastyczna. Uczniowie dowiedzieli się, że Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.

Uczniowie naszej szkoły wykonali  kartki z życzeniami, które zostały przekazane do Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach  . Jest to szkoła , do której uczęszczają uczniowie z Zespołem Downa.

21 marca uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji Kolorowych Skarpetek i wspierania osób chorujących na trisomię.  Ubrali dwie różne skarpetki i ubrania w kolorze granatowym i czerwonym.

Dzięki temu daliśmy osobom i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty.                   Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu stereotypów.                                                                                                                                                                            Dzień ten był bardzo ważny, różnorodny i wyjątkowy. Niepowtarzalny tak jak każdy z nas, inny                                            i kolorowy!
Społeczność SP-35 życzy wszystkim osobom, obchodzącym w tym dniu swoje święto wiele radości                               i wspaniałych przyjaciół wokół siebie.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć.

Zespół do spraw integracji