NARODOWE CZYTANIE

 

W tegorocznym narodowym czytaniu wzięły udział m.in. klasy 8b, 8e i 5a.

Uczniowie przygotowali i przedstawili koleżankom i kolegom w klasie ulubione ballady Adama Mickiewicza. Wszyscy uczestniczący w tym wydarzeniu uzyskali specjalne pieczątki, które trafiły do naszej szkoły prosto z Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie 2022 – uwzględniło fakt, że dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

Patronatem objęli je prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką.

– “Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa” – dodał Prezydent.