Uczniowie klas 3A i 3B na wycieczce w chlebowej chacie

18 maja uczniowie klasy 3 A i 3B wybrali się na wycieczkę do Chlebowej Chaty – nazywanej Wsią z Kapsuły Czasu, znajdującej się w Górkach Małych.

Na początku uczniowie mieli możliwość odwiedzenia stodoły ze sprzętem rolniczym gdzie poznali sposoby przechowywania ziarna oraz metody wysiewania i zbierania żniw. Mieli okazję pomłócić cepem, mielić na żarnach oraz wsiąść na stary traktor i bryczki.

Kolejną atrakcją była nauka o mleczarstwie. Dzieci używając wirówki oddzielały śmietanę od odtłuszczonego mleka, z której potem ubijały w maśniczce masło. Miały również możliwość spróbowania świeżej maślanki oraz poznania procesu produkcji sera.

Następnie uczniowie przystąpili do wypiekania oraz degustacji podpłomyków i chleba. Samodzielnie formowali pieczywo oraz próbowali białego sera, miodu i wcześniej wyrobionego masła. Na zakończenie odbyła się lekcja o pszczołach, ich pracy, życiu, produkcji miodu oraz  znaczeniu dla nas i całej planety.

Wycieczka była bardzo ekscytująca – uczniowie poznali dawne życie ludzi na wsi oraz ich ciężką pracę, dzięki której mogli spojrzeć na nasze życie z innej strony.