W Tyskiej Galerii Sportu


8 kwietnia 2022r uczniowie klasy 2c wybrali się do Tyskiej Galerii Sportu- nowego oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach. Jest to pierwsza tego rodzaju placówka na Górnym Śląsku i jedna z nielicznych w kraju.

Na początku przewodnik opowiadał dzieciom o historii sportu w Tychach. Uczniowie oglądali filmy : „ Skąd się wzięła piłka?” i „ Początki hokeja w Tychach”. Zaprezentowano  im koszulki, krążki hokejowe, kije hokejowe, kaski, piłki znanych sportowców, które mogli dotknąć.

W dalszej części zajęć zwiedzali wystawę, na której znajdowały się eksponaty, fotografie, dokumenty, multimedia , infokioski, komiksy, wizualizacje dotyczące rozwoju sportu: piłki nożnej i hokeja na lodzie w Tychach.

Z informacji przewodnika dzieci dowiedziały się, że przedstawione w Galerii Sportu eksponaty na wystawę  – trofea, pamiątki, sprzęt sportowy – zostały przekazane przez byłych i obecnych sportowców oraz trenerów, związanych z Tychami. Wśród darczyńców są powszechnie znane postacie sportu, jak piłkarze Jerzy Dudek i Arkadiusz Milik, hokeiści Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth i Krzysztof Oliwa.

Uczniowie mogli podziwiać także nowoczesny Stadion Miejski, który powstał w 2015roku                               i jest chlubą mieszkańców naszego miasta.

Na zakończenie każdy uczeń mógł sprawdzić swoją wiedzę o sporcie w Tychach rozwiązując quiz, a chętni  otrzymali  do poczytania książeczkę „ Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”

Wycieczka była bardzo atrakcyjna. Zajęcia w Tyskiej Galerii Sportu  pozwoliły dzieciom  rozwinąć i pogłębić zainteresowanie sportem, kulturą fizyczną oraz ideami olimpijskimi, nawiązać do historii sportu w Tychach i aktualnych wydarzeń sportowych w mieście, kraju   i na świecie.

E. Cywińska, J. Mazur