Wydarzenia biblioteczne

Rok szkolny 2018/2019

4 czerwca w bibliotece odbył się tradycyjny Maraton Czytania.
Tym razem czytaliśmy w ramach Ogólnopolskiej Akcji Głośnego czytania Dzieciom. Zaproszeni do czytania byli: panie Małgorzata Paszek; Tamara Widłok; Ilona Draczyńska-Kubera wraz z córką Dominiką Kuberą (kl. 6d) oraz ksiądz Krzysztof Stala. Czytaliśmy książkę „Proszę słonia” – wybrane rozdziały.
Trzecie klasy uczestniczyły w spotkaniu z panem Aleksandrem Kopia, który jest oficerem rowerowym i pracuje w Urzędzie Marszałkowskim. Na początek czytaliśmy rozdział „Rower” z książki o Mikołajku, a potem rozmawialiśmy o rowerze (wyposażeniu, regulacjach prawnych itp.), a gość zaprezentował nam swój służbowy rower składany.

30 maja odwiedziliśmy rozgłośnię Radia Em.
Przyjechaliśmy do Katowic grupą tegorocznych finalistów Konkursu Pięknego Czytania na zaproszenie redaktora Marka Piechniczka. Pan Marek kolejny już raz był jurorem w naszym szkolnym konkursie.

22 maja spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach
z Panem Kazimierzem Szymeczko; autorem wielu ciekawych książek dla dzieci i młodzieży.
Poprosiliśmy o autograf do książki o powstania śląskich – „Gołąbek niepokoju”

5 kwietnia odbyła się cykliczna impreza Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas od 4 do 8.
Po eliminacjach, które miały miejsce wcześniej, do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Zwycięzcą został Szymon Hezner kl. 4e; 2 miejsce Jakub Siudak kl. 8b; 3 miejsce Filip Pompa 5c. Gościem specjalnym i zarazem jurorem był Pan Marek Piechniczek – redaktor radiowy, radia M.

25 – 29 marca uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w „Tygodniu mózgu”.
W świetlicy szkolnej, u pedagoga oraz w bibliotece przez cały tydzień udostępniane były zagadki – 3 w jednym dniu. W następnym tygodniu podsumowano wyniki i ustalono: w akcji wzięło udział 53 uczniów z klas od 1 do 8. Uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów to w kolejności: Klaudia Mazurowska; Magdalena Bryła; Karolina Konopko i Dominika Kubera, Zuzanna Tawkin; Antoni Wojsa; Bartłomiej Ślósarczyk.

5 lutego – spotkanie z Waldemarem Cichoniem autorem książek o kocie Cukierku.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1, 2, 3, 4. Szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki autorstwa Pana Waldemara Cichonia.

Stulecie – czytanie
W drugiej połowie listopada czytaliśmy fragmenty książek, których fabuła nawiązywała do zdarzeń z czasów drugiej wojny światowej. Bohaterami tych książek są nastolatki. Młodszym kolegom i koleżankom czytali uczniowie z klas ósmych. Spotkaniom towarzyszyła wystawka książek o podobnej tematyce.

Stulecie – plebiscyt
Uczniowie klasy 2 a, którzy spędzają popołudnie w szkolnej świetlicy, regularnie brali udział w potkaniach w bibliotece szkolnej. Podczas tych spotkań poznawali nieco już zapomniane tytuły książek dla dzieci napisanych przez polskich pisarzy. 13 listopada, uczniowie, którzy brali udział w spotkaniach , głosowali na książkę, która najbardziej im się podobała. Pierwsze miejsce zdobyły tą samą ilością głosów „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej oraz „Proszę słonia” Jerzego Kerna

Pasowanie na czytelnika
Ze szczególną radością zaprosiliśmy uczniów klas 1 do naszej biblioteki. Dzieci oraz ich wychowawczynie brały udział w spotkaniu podczas którego poznały miejsce, panie bibliotekarki – opiekunki tego miejsca. Wspólnie wysłuchały opowieści „Kropka” i otrzymały okolicznościowa legitymację Samodzielnego Użytkownika Zasobów Biblioteki Szkolnej.

Święto Słownika i Encyklopedii
Obchodząc Światowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, zorganizowaliśmy Święto Słownika i Encyklopedii. Była to wystawa kilkunastu słowników i wydawnictw encyklopedycznych. Wystawę oglądały oraz uczestniczyły w zajęciach całe klasy zaproszone wraz z nauczycielami języka polskiego. Łącznie bibliotekę w tym czasie odwiedziło 256 uczniów.

Słodziaki
W ramach Ogólnopolskiego Głośnego Czytania Szkolnych Przygód Słodziaków naszą bibliotekę odwiedziła liczna grupa uczniów z klas 1 – 3. Zaaranżowaliśmy leśną polanę i uczennice klasy 8e wyposażone w rekwizyty przeczytały kilka opowiadań z podziałem na role.


Rok szkolny 2017/2018

„Cała Polska czyta dzieciom”
8 czerwca w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, uczniowie klas starszych czytali dzieciom ze szkolnej świetlicy fragmenty książki „O rycerzu, który wcale nie uratował królewny i smoku, który przeszedł na wegetarianizm”.
Czytanie było z podziałem na role i towarzyszyło mu prezentacja powiększonych ilustracji z książki.

8 czerwca, wzorem lat ubiegłych zorganizowany został happening – granica czytania.
Uczniowie podchodzili do wyznaczonego miejsca na korytarzu i sami decydowali, gdzie chcą spędzić czas. Czy po stronie, gdzie znajdowały się książki, czy po stronie, gdzie nie ma nic…
6 czerwca uczniowie klasy 4e uczestniczyli w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem – autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkanie zostaliśmy zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
18 maja pasowanie na czytelników uczniów klasy 1 c. dzieci brały udział w zabawie „Escape room”. Aby odnaleźć szyfr i klucz do biblioteki, dzieci musiały wykazać się umiejętnością czytania, znajomością cyfr, posługiwania się słownikiem, spisem treści itp. Uczniowie klas 1a i b również będą brali udział w takim pasowaniu na czytelnika.

10 maja spotkanie z pisarką Melanią Kapelusz, autorką książek dla dzieci.
Spotkanie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wzięli w nim udział uczniowie z klasy 3 d. 28 lutego w bibliotece szkolnej w ramach innowacji regionalnej realizowanej przez nauczycieli naszej szkoły, miało miejsce spotkanie uczniów klas 5a, 5c, 4f, 3e z panią dr Marią Lipok-Bierwiaczonek.
Pani Maria z racji zawodu i swojej pasji jest ekspertem w sprawach Tychów, a szczególnie sprawach historii, etnologii i kultury.

28 lutego w środę w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie w ramach „Tygodnia bezpiecznego Internetu”.

Z samego rana zaproszono uczniów klas pierwszych: 1a i 1c. Uczniowie tych klas słuchali opowiadań.
Opowiadania czytał Wojciech Ochojski uczeń klasy 6d.Autorami opowiadań byli koledzy z klasy Wojtka.
27 lutego w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas 1-3.Czytane teksty zostały wybrane z książki Tomasza Trojanowskiego „Kocie historie”.
Temat był nieprzypadkowy, ponieważ w połowie lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Zgłosiło się 53 uczniów.Na początek spotkania nasza pani od angielskiego Joanna Szojda-Kumor przeczytała dzieciom początek książki „Kocie opowieści”.Jury w składzie Małgorzata Paszek (wychowawca świetlicy), Anna Matejko (polonistka) i Wojciech Surma (pedagog szkolny). Jury oceniało dzieci na poziomach wiekowych.

Zdrowy styl życia

24.01.2018 – uczniowie klasy 3g pod kierunkiem pani Barbary Domasławskiej-Mazur przygotowali przedstawienie o zdrowym stylu życia a grupa uczniów z klas starszych pod kierunkiem pań Magdaleny Nowickiej oraz Jadwigi Szlafki zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe „Księżniczka na ziarnku grochu”.
Obydwie prezentacje miały miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej – w Mediatece, w ramach przeglądu teatrzyków szkolnych.

19 grudnia

Spotkanie z pisarką panią Justyną Słonką, autorką książki „Najtrudniejszy tydzień w moim życiu”. Impreza miała miejsce 19 grudnia i brali w nim udział uczniowie klas 4 i 5.

Urodziny Pluszowego Misia

W ostatnim tygodniu listopada świętowaliśmy urodziny Pluszowego Misia. Gościliśmy w bibliotece uczniów klas młodszych i wspólnie czytaliśmy fragmenty książek z misiami w roli głównej: min. „Misiostwo świata”; „Ach, jak cudowna jest Panama”; „Dziadek i niedźwiadek”.
Na fotografiach- spotkanie z uczniami klasy 1a.