ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE – kwiecień 2024r.

4.05. 2021r.

Od września nasza świetlica uczestniczy w ogólnopolskim projekcie “Świetliczaki na tropie skrzydeł natury” .
W ramach 1 modułu – “Poznajemy Polskę ” dzieci miały za zadanie wykonać słownik gwary regionalnej. Na wtorkowych zajęciach powstał Ilustrowany Słownik Gwary Śląskiej. Uczniowie przypomnieli sobie popularne śląskie słowa i zwroty ,używane przez ich rodziców i dziadków w domach.

Zajęcia prowadziła Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE MARZEC

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.    od 22 marca do 11 kwietnia z opieki świetlicowej korzystać mogą  dzieci z klas I-III, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19. Warunkiem jest wniosek rodziców do dyrektora szkoły. ( druk wniosku znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce – dokumenty do pobrania).

19 marca  w świetlicy dolnej dziewczynki miały okazję rozwijać swoje zdolności manualne poprzez wykonanie kolorowych bransoletek. Uczennice wykazały się wielką kreatywnością, zaangażowaniem, cierpliwością, skupieniem i bardzo dobrą sprawnością manualną.


Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

18 marca w świetlicy królował kolor niebieski, dzieci wykonały pracę plastyczną pt.” Jak wyobrażam sobie niebo?”
W piątek (19 marca) towarzyszył nam kolor fioletowy. Dzięki temu nasza świetlica się ożywiła, powstały piękne krokusy, które dzieci wykonały za pomocą bibuły.

 

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

17 marca w świetlicy królował kolor zielony. Z tym kolorem jest kojarzony dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę
przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
Tego dnia w świetlicy każdy uczeń wykonał pracę plastyczną- trójlistną koniczynę.

16 marca w świetlicy szkolnej rozmawiano o kolorze pomarańczowym. Dzieci narysowały piękne zachody słońca.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda, Iwona Sikora

17 marca w świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia pobawmy się kolorami – świetlicowy tydzień kolorów, Dzieci wykonały prace plastyczne farbami plakatowymi, pędzlem oraz folią aluminiową ilustrując drzewa w różnych porach roku i dnia.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

16 marca miś panda zwany inaczej niedźwiadkiem bambusowym obchodzi swoje święto. Z tej okazji dzieci poznały charakterystykę i zwyczaje pandy. Oglądały bajki i prezentację multimedialną, odgadywały zagadki i rozwiązały krzyżówkę z hasłem. Na zakończenie wykonały prace plastyczno-techniczne przedstawiające niedźwiadka z bambusowym drzewkiem. To były bardzo interesujące zajęcia.

 

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora.

TYDZIEŃ KOLORÓW W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Nie każdy wie, że wpływ kolorów na nasz humor jest ogromny. Niezależnie czy będą to barwy ciepłe czy barwy zimne – każdy kolor, którym się otaczamy ma swoją moc.
Każdego dnia w świetlicy królować będzie inny kolor. W poniedziałek (15 marca) wypada kolor różowy, więc z tej okazji ze Świetliczakami wykonano piękne różowe drzewka.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Dnia 15 marca w świetlicy szkolnej uczniowie wysłuchali   Bajkę o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu, na podstawie której  poznali trzy barwy podstawowe: żółtą, czerwoną i niebieską. Następnie  samodzielnie skomponowali barwy pochodne i ich odcienie ze zmieszania barw podstawowych z dodatkiem białego.  Za pomocą barw podstawowych zostały wykonane przez dzieci prace plastyczne pod tytułem Mój zaczarowany świat.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

W dniach 11 i 12 marca w świetlicy szkolnej przeprowadzono zajęcia w różnych grupach dzieci na temat grzeczność na co dzień. Dzieci rozwiązywały zagadki, prezentowały scenki dotyczące zaproszenia na urodziny albo rozmowy przez telefon z mamą kolegi oraz wysłuchały wesołej opowieści zawartej w wierszu Jana Brzechwy pt. “Kwoka”.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

W dolnej  świetlicy zagościł już 11 marca  wiosenno- świąteczny nastrój. Dzieci z klas 1a i 1 b  na  dzisiejszych zajęciach plastyczno-technicznych wykonały koszyczki wielkanocne. Użyły rolek po papierze toaletowym , bibuły oraz swojej nieskrępowanej inwencji i wyobraźni. Powstały piękne,wiosenne koszyki.

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora i Anna Dolina

10 marca obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Mężczyzny. Chłopcy otrzymali od koleżanek serdeczne życzenia, a od Pań wychowawczyń pamiątkowe dyplomy Odlotowego Chłopaka oraz słodycze ufundowane przez zaprzyjaźnioną firmę. Dziewczynki wykonały krawaty i muszki dla taty. To był bardzo radosny dzień!

Zajęcia prowadziły: Matylda Szojda i Iwona Sikora

Dnia 9 i 10 marca zarówno w świetlicy górnej jak i dolnej odbyły się zajęcia plastyczne. Tematyką była żabka, którą Świetliczaki tworzyły z kolorowego papieru oraz płyty CD. Powstałe prace wprowadziły nas w wiosenny nastrój.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

8 marca  to wyjątkowo miły dzień dla każdej kobiety tej małej i dużej. Z tej właśnie okazji chłopcy z klas drugich , którzy spędzają czas w świetlicy szkolnej  przygotowali dla swoich koleżanek prezent w postaci przepięknych tulipanów przestrzennych techniką origami. W stronę pań małych i dużych popłynęła moc gorących życzeń. Oczywiście dla utrwalenia tego szczególnego święta, uczniowie zostali zapoznani z genezą Dnia Kobiet, znanymi postaciami kobiet w historii i w bajkach, atrybutami kobiet, ciekawostkami o kobietach, rozwiązali też zagadki oraz zabawy prawda czy fałsz. Na zakończenie tego wspaniałego dnia dzieci dostały pyszne słodkości od firmy Progres za co serdecznie dziękujemy, natomiast wszystkim Kobietom życzymy szczęścia, radości i spełnienia marzeń.

 

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 marca z gwarem wiosny,
płynie z kartek kalendarza.

8 marca to szczególnie miły dzień dla kobiet młodszych i troszkę starszych. W świetlicy także świętowaliśmy. Chłopcy złożyli Paniom Wychowawczyniom i Koleżankom piękne życzenia, a także zaśpiewali nam sto lat. Oczywiście nie zabrakło niespodzianki: świętowanie osłodziły nam wszystkim pyszne lizaki z kotylionami -super dziewczyna.
Lizaki ufundowała firma Progres. Oczywiście lizaki były na kwarantannie na  48 godzin.
Wszystkim kobietom tym małym i dużym Świetliczaki życzą wszystkiego najlepszego!

 

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dnia 08.03.2021 w świetlicy szkolnej dzieci wykonały prace plastyczne malując kwiaty. Do pracy zostały wykorzystane farby plakatowe, pędzle oraz folia aluminiowa.

 

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

W dniach 4 i 5 marca w świetlicy szkolnej dzieci wykonały tulipany origami oraz kartki z okazji dnia kobiet z samodzielnie ułożonymi życzeniami dla pań i całej rodziny.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

Dnia 4 marca również w drugiej  świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Dentysty. Święto to powstało, by uhonorować pracę dentystów, ale także po to, by zachęcić do profilaktyki dentystycznej. Z tej okazji rozmawialiśmy na temat zawodu stomatologa, jak dbać o higienę jamy ustnej. Zwróciliśmy szczególną uwagę na prawidłowe odżywianie. Wspólnie wykonaliśmy plakat motywujący do mycia zębów. Każdy Świetliczak miał też okazję wykonać pracę plastyczną – szczoteczkę do zębów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką prowadzonych zajęć.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina, Iwona Sikora

5 marca to Międzynarodowy Dzień Dentysty. Z tej okazji dnia 3 marca przedstawiłam dzieciom ważne informacje dotyczące higieny jamy ustnej oraz budowę naszych zębów. Dzieci były zainteresowane lekcją i chętnie odpowiadały na zadane pytania. Przeczytałam także ciekawą opowieść o zębach pt “Sekrety ludzkiego ciała”. Po zakończeniu rozmowy uczniowie wykonali pracę plastyczną.

 

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

W dniach 1 i 2 marca w naszej świetlicy został realizowany projekt edukacyjny modułu II” Świetliczaki stają się obrońcami przyrody – Nasze ulubione zwierzę dziko żyjące – praca plastyczna, technika: pastele olejne”. Z tej okazji dzieci zostały zapoznane ze zwierzętami dziko żyjącymi, poprzez czytanie ciekawostek z albumu “Zwierzęta świata 3 D”. Zobaczyły prezentację multimedialną nt. “Prawdziwe historie”, w których dzikie zwierzęta ocaliły ludzi. Następnie uczniowie grali w grę memory na w/w temat oraz mieli za zadanie wyszukać figurki zwierząt dziko żyjących, które dostępne są w świetlicy. Na zakończenie wykonali prace plastyczne swojego ulubionego zwierzęcia dziko żyjącego. To były bardzo kreatywne zajęcia.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina, Iwona Sikora.

 

Dnia 1 marca w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące zdrowego żywienia. Na zajęciach dzieci odgadywały zagadki i rozmawiały na temat witamin i mikroelementów zawartych w produktach spożywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Następnie wykonały prace plastyczne ilustrując swoje ulubione, wartościowe artykuły żywieniowe.

 

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE LUTY 2021 r.

W dniach 25 i 26 lutego bohaterem zajęć w naszej świetlicy szkolnej był Niedźwiadek Polarny, który swoje święto obchodzi 27 lutego. Z tej okazji zaprosiliśmy panią Beatę Pajest z biblioteki, która przeczytała fragment książki pt. “Pupy, koperki i ogonki”  Mikołaja Golachowskiego oraz przedstawiła dzieciom przygotowaną gazetkę ścienną na temat zwyczajów niedźwiedzi polarnych. Następnie Świetliczaki dla utrwalenia wiadomości zobaczyły prezentację multimedialną pt. “Niedźwiedź polarny – ciekawostki i fakty”, rozwiązały też quiz tematyczny. Po takiej dawce wiedzy, uczniowie wykonali prace plastyczne z wizerunkiem białego misia, którą można podziwiać w szkolnej gazetce.

 

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora, Beata Pajest.

 

26 lutego przypada nietypowe święto -Dzień Dinozaura. Cały dzień rozmawialiśmy o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Nie zabrakło zabaw ruchowych i zadań związanych z tematem przewodnim. Po udanej zabawie Świetliczaki wykonały piękne prace plastyczne metodą origami.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

26 lutego w dolnej świetlicy obchodzono dzień dinozaura. Z tej okazji dzieci wykonały prace plastyczne, kolorując wycięte z papieru szablony dinozaurów.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

 

Dnia 25 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia kolejne zajęcia o najstarszych jaszczurkach.  Na zajęciach odbyła się pogadanka na temat zwierząt żyjących na ziemi około 200 milionów lat temu, następnie dzieci wykonały prace plastyczne z zastosowaniem szablonu dinozaura.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

Dnia 23 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia plastyczne origami,  podczas których dzieci wykonały róże z papieru, którymi będą zdobić wielkanocne kartki z papieru.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

Dnia 22 i 23 lutego br. w świetlicy dolnej odbyły się zajęcia dotyczące dinozaurów. Dzieci dowiedziały się, co oznacza określenie dinozaur (straszna jaszczurka), kiedy żyły, na jakich terenach, co jadły, jak funkcjonowały oraz jak wyglądały dinozaury roślinożerne i drapieżne. Na podstawie opracowanej tematyki uczniowie mieli okazję zobaczyć ilustracje przedstawiające dinozaury największe (tytanozaury), najwyższe (brachiozaury) i najmniejsze (kompsognaty). Oczywiście na zakończenie Świetliczaki wykonały ciekawe prace plastyczne z dinozaurem w roli głównej, które ozdobiły naszą gazetkę.

Zajęcia prowadziły Anna Dolina, Iwona Sikora.

Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem niezapomnianych przeżyć , wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. W tym dniu ( 22.02) Świetliczaki wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek . Wykonały ulubioną postać bajkową z rolki po papierze toaletowym. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać .

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Dnia 18 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia pod opieką p. Grażyny Syrakowskiej, na których zostały zrobione przeróżne postacie zimowe z plasteliny oraz choinki sztuką origami. Wielkim zaskoczeniem dla dzieci okazały się zajęcia sensoryczne przygotowane przez p. Annę Dolinę w dniu 19.02.2021 r., która wspólnie ze Świetliczakami stworzyła sztuczny śnieg. Uczniowie z wielką satysfakcją dotykali subtelnego śniegu, a następnie przystąpili do lepienia swoich niepowtarzalnych bałwanków, zbudowali igloo oraz górkę z kartonu. Na zakończenie dzieci stworzyły przepiękny zimowy krajobraz, który przygotowały w ciągu dwóch dni. To byłe wspaniałe zajęcia!

 

Tydzień Bajek i Baśni w świetlicy – 18 lutego dzieci wykonały postacie ze swoich ulubionych bajek animowanych. Dzięki połączeniu różnorodnych materiałów powstały niepowtarzalne figurki.

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora i Anna Dolina.

Zorganizowane zajęcia z okazji Dnia Kota(17 luty) w świetlicy, miały głównie na celu rozwijanie u dzieci wrażliwości, empatii i szacunku do zwierząt, rozwijanie aktywności twórczej dzieci i integrację grupy świetlicowej.
Uczniowie zapoznali się ciekawostkami dotyczącymi życia kotów dzikich i domowych, dowiedzieli się czym należy prawidłowo karmić zwierzęta, usłyszeli także o kocich rekordach.
Dzień Kota to również świetna okazja do propagowania czytelnictwa, podczas zajęć świetlicowych czytana była opowieść pt “Niespodzianka”, w której głównymi bohaterami były koty. Na koniec zajęć powstały piękne prace kotków- metodą origami.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

Dnia 17 lutego w drugiej świetlicy szkolnej również obchodzono Światowy Dzień Kota. Z tej okazji odbyła się pogadanka na temat zwierząt domowych, także tych skrzywdzonych i porzuconych przez człowieka. Następnie dzieci zobaczyły dwa krótkie filmy “Wirtualny spacer po Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach”” oraz “Najśmieszniejsze psy i koty”. Zajęcia zakończyła praca plastyczna postaci kotów metodą origami.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

Dnia 16 oraz 17 lutego w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Kota. Zgodnie z tematyką zajęć uczniowie zapoznali się z historią kota domowego, mową ciała kota oraz ciekawostkami i przesądami dotyczącymi życia tych zwierzaków. Zobaczyli również prezentację pt. “Najpiękniejsze rasy kotów”. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną pt. “Kotek”.

A oto wspaniałe efekty pracy!

Zajęcia prowadziły Anna Dolina, Iwona Sikora.

Tydzień Bajek i Baśni w naszej świetlicy. Z tej okazji 16 lutego dziewczynki wykonały piękne lalki – królewny .Ze zwykłej, plastikowej łyżeczki i ogólnodostępnych materiałów papierniczych mogły wyczarować własną księżniczkę.

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora, Anna Dolina

16 lutego w świetlicy szkolnej odbyła się pogadanka na temat ulubionej przez dzieci postaci z bajki, jej cech charakterystycznych, które sprawiają, że postać jest lubiana. Na zajęciach omawiane były zagadnienia dotyczące ulubionego przez dzieci zawodu i tego, kim chciałyby zostać w przyszłości. Na zakończenie wykonano prace plastyczne: moja ulubiona postać bajkowa, mój wymarzony zawód w przyszłości.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

 

Dnia 15 lutego w ramach projektu “Świetliczaki na tropie…skrzydeł natury” odbyły się zajęcia z modułu III pt. “Świetliczaki ruszają na podbój Kosmosu”. Wprowadzeniem do modułu były zajęcia o Układzie Słonecznym. Poznaliśmy także postać Mikołaja Kopernika. Uczniowie obejrzeli bajkę edukacyjną Gwiazda Kopernika. Uczniowie klasy drugiej w wyobraźni przenieśli  się w  Kosmos, gdzie przypadkowo napotkali …kosmitów. Po tej wspaniałej podróży Świetliczaki wykonały prace plastyczne pt. ” Jak wyobrażam sobie istotę z kosmosu”.
To były ciekawe, inspirujące zajęcia!

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

W świetlicy szkolnej tydzień pod hasłem Walentynki. O miłości i przyjaźni upłynął w atmosferze pełnej ciepła i miłości. Dnia 12 lutego uczniowie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem okazywali swoje uczucia poprzez wykonywanie pięknych, tęczowych kartek walentynkowych. Efekty pracy widać poniżej.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

 

Dnia 12 lutego w świetlicy dolnej kontynuowałyśmy tematykę Walentynek. Okazuje się, że nawet z papieru po kartonie można wyczarować cuda. Dziś Świetliczaki stworzyły Walentynkowe ludki – każdy swojego, niepowtarzalnego, pięknie przystrojonego. Bazą było serce wycięte z kartonu a dziecięcych pomysłów na zdobienie bez liku!

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora i Anna Dolina

 

10.02.2021r.

W naszej świetlicy odbył się długo oczekiwany przez wszystkie dzieci bal karnawałowy. Termin został ustalony, dekoracje przygotowane. Dzieci wykonały różnokolorowe maski karnawałowe.
Śpiewom i tańcom nie było końca. Hitem zabawy została piosenka “Seniorita” oraz taniec z krzesełkami. Oprócz tego dużą frajdę dzieciom sprawiła zabawa w wykręcanie nagród za wykonanie zadania. Uczniowie chętnie uczestniczyli w grach stolikowych.
Niespodzianką dla dzieci okazała się przygotowana przez Panią Matyldę Szojdę foto budka.
Okres karnawału sprawia dzieciom ogromną radość, przeżywają go bardzo intensywnie i świadomie. Dlatego też dobra zabawa została uwieńczona poniższymi zdjęciami.
Zabawa dobiegła końca, bo niestety co dobre, szybko się kończy. Nie należy się jednak smucić, gdyż spotkamy się za rok na zabawie karnawałowej.

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda, Anna Dolina, Grażyna Syrakowska

Dnia 10 lutego w świetlicy szkolnej odbyła się  zabawa pt. ” Moja lista przebojów muzyki współczesnej”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich ulubionych piosenek i zagłosowanie na piosenkę, która najbardziej się im podobała.

Zajęcia prowadziła: Grażyna Syrakowska

 

W dniu dzisiejszym  tj. 9 lutego powróciliśmy do kontynuacji realizacji   projektu edukacyjnego  modułu II Świetliczaki stają się obrońcami natury. Zgodnie z  tematem uczniowie w trosce o zwierzęta zrobili i ozdobili karmniki dla ptaków na zimę. Wykonaniem  zadania i swoją postawą nasze dzieci zasłużyły  się na medal!

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

Dnia 8 i 9 lutego rozmawialiśmy  o sportach zimowych. Dzieci miały za zadanie narysować obrazek przedstawiający  wybrany przez siebie  sport zimowy (technika dowolna). Po zajęciach plastycznych wspólnie naukładaliśmy budowle z klocków.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Dnia 8 lutego odbyła się pogadanka na temat ptaków zimujących w Polsce. Zgodnie z tematyką zajęć uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. Barwne ptaszki za pomocą styropianowego kubeczka, farbek plakatowych, plasteliny oraz kreatywnych piórek. Powstałe prace świetnie się prezentowały, czego dowodem są poniższe zdjęcia.

 

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

Dnia 8 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z zimowych atrakcji: ślizgawek, lepienia bałwanka, rzucania śnieżkami oraz uprawiania zimowych sportów jak saneczkarstwo, narciarstwo czy jazda na łyżwach. Dzieci wykonały zbiorą pracę plastyczną malując palcami i dłońmi pejzaż za oknem oraz   ulubione dyscypliny sportów zimowych i zabawy w śniegu na świeżym powietrzu.

 

Zajęcia prowadziła: Grażyna Syrakowska

W dniach 3, 4 i 5 lutego w świetlicy szkolnej został realizowany projekt edukacyjny ” Świetliczaki na tropie… skrzydeł natury, moduł II – Świetliczaki stają się obrońcami przyrody”. Z tej okazji dzieci zostały zapoznane z gatunkami roślin i zwierząt objętych w Polsce ochroną, zobaczyły filmik oraz rozwiązały krzyżówkę o tematyce przyrodniczej. Dla utrwalenia wiadomości uczniowie starannie kolorowali ten sam motyw roślin lub zwierząt na dwóch identycznych obrazkach, tym samym tworząc grę Memory pt. Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce. Jest to bardzo interesująca  gra, która pomaga wzmocnić się emocjonalnie, a przy okazji ćwiczy pamięć, spostrzegawczość, poprawia refleks i jest idealna dla wszystkich grup wiekowych. Oczywiście całość pracy została odpowiednio zalaminowana i przed każdą grą na bieżąco dezynfekowana.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina.

Dnia 4 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały  rybki origami lub malowały  na dowolny temat. Dużym powodzeniem cieszyły się nadal maseczki karnawałowe, które dzieci wycinały z papieru kolorowego zdobiąc je zgodnie z własną inwencją twórczą.

Zajęcia prowadziła Grażyna Syrakowska

4.02.2021r.

Nasze miłe Świetliczaki – Emilka z klasy  2b, Wojtek z 1a, Alicja z 1c oraz Amadeusz z 1c zostały nagrodzone dyplomami za wzorowe w świetlicy zachowanie w pierwszym półroczu 2020/2021

Iwona Sikora, Anna Dolina.

W dniu 3 lutego przeprowadziłyśmy zajęcia ruchowe. Jedną z konkurencji był rzut do celu. To była świetna zabawa i sposób na rozładowanie nadmiaru energii.
Konkurencję tę wygrał uczeń klasy drugiej Antoni Cierpka. Gratulujemy!

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora i Matylda Szojda

Dnia 3 lutego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia nt: “Zima w świetlicy”. Na zajęciach przeprowadzono pogadankę na temat sportów zimowych i bezpiecznego korzystania ze sprzętu sportowego, dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce zimowej a następnie przy muzyce Antonio Vivaldiego wykonały taniec z gazetami – zabawę ruchową do muzyki klasycznej.

Zajęcia przeprowadziła :Grażyna Syrakowska

Dnia 2 lutego br. w świetlicy szkolnej dzieci wykonały pracę plastyczną związaną z  zimoą pt. “Eskimos” . W tym celu wykorzystały foremki papierowe do babeczek, papier kolorowy, watę bawełnianą, farbki plakatowe oraz plastelinę. Całość pracy została wzbogacona śnieżynkami. To było bardzo kreatywne  zajecie!

 

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

Dnia 1 lutego postanowiłam wspólnie z klasą drugą zrobić karmnik dla ptaków za pomocą patyczków do lodów. Dzieci włożyły dużo serca w zrobienie i ozdabianie karmnika, jednocześnie zadanie sprawiło im wiele radości. Z dumą podziwiały efekty swojej pracy.

Zajęcia prowadziła: Matylda Szojda

Na dzisiejszych zajęciach tj. 01.02.2021 r. dzieci wykonały Zimowy krajobraz w mieście- malowały pejzaże za pomocą papieru kolorowego, białej farbki plakatowej, pasty do zębów oraz waty bawełnianej na ciemnym tle. Prace pięknie ozdobiły naszą dolną świetlicę.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina, Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE STYCZEŃ 2021 r.

Dnia 29 stycznia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci  malowały farbami plakatowymi ulubione przebranie na bal karnawałowy lub temat dowolny.

Zajęcia prowadziła: Grażyna Syrakowska

Dnia 27 stycznia uczniowie wykonali karnawałową pracę plastyczną pt. Wesoły Klaun. Powstałe prace były bardzo kolorowe, a ich wykonanie sprawiło dzieciom ogromną radość.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

Karnawał to okres zabawy i radości, a przede wszystkim balów i przyjęć, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Dlatego dnia 26 i 27 stycznia wspólnie z uczniami klasy drugiej tworzyłam maski karnawałowe. Taka praca plastyczna to wspólna zabawa i doskonały pomysł na spędzenie popołudnia w kreatywny sposób. Gdy maski będą już gotowe, można urządzić mini zabawę z ulubionymi przebojami dzieci. Poza tym wspólne tworzenie masek to pretekst do rozmowy na temat karnawału, rodzajów masek, teatru, hucznej zabawy karnawałowej w innych krajach, itp.

 

Zajęcia prowadziła Matylda Szojda

W dniach 25, 26 i 27 stycznia zostały przeprowadzone zajęcia V modułu Świetliczaki są eko. W tych dniach przeprowadzono w różnych grupach dzieci pogadanki na temat recyklingu i segregowania śmieci. Powtórzono i utrwalono wiadomości o tym jak segregujemy śmieci i dlaczego. Dzieci oglądały także filmy na temat ponownego wykorzystania opakowań plastikowych: 40 sposobów na wystrój wnętrz z opakowań plastikowych, 5 minutowe sztuczki 35 przydatne projekty z zużyciem plastiku. Odbyła się rownież zabawa  karnawałowa przy muzyce współczesnej z użyciem powstałych instrumentów perkusyjnych zrobionych z pustych opakowań plastikowych i ryżu. Dzieci podczas tańca wykonywały akcenty metryczne za pomocą zrobionych przez siebie instrumentów.

Zajęcia prowadziła :Grażyna Syrakowska

26.01.2021 r. wspólnie z uczniami rozmawialiśmy na temat właściwego dobierania ubioru do panujących warunków atmosferycznych. Następnie dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do wykonania cieplutkich rękawiczek, za pomocą marszczonej, kolorowej bibuły oraz kreatywnego sznureczka.

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

22 stycznia z okazji Dnia Dziadka  uczniowie klasy drugiej wykonali piękne, kolorowe ramki z patyczków.

Zajęcia prowadziła Matylda Szojda

Jak karnawał to bale! Nieodłącznym ich atrybutem są kotyliony. Nasze Świetliczaki wykazały się niebywałą inwencją w ozdabianiu kotylionów.

 

Zajęcia prowadziły: Iwona Sikora, Anna Dolina

Dnia 21.01.2021 r. uczniowie przygotowali prezenty w postaci laurek dla swoich ukochanych dziadków wraz z życzeniami. Zajęcia przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina, Grażyna Syrakowska

21.01.2021 r. uczniowie naszej świetlicy szkolnej zostali zapoznani z genezą święta Dnia Babci i Dziadka w Polsce oraz z tradycjami i zwyczajami obchodzenia tego wyjątkowego dnia. Dzieci opowiadały o swoich babciach i dziadkach, o tym  jak spędzają wspólnie czas, co lubią razem robić. Uczniowie wykonali  piękne laurki przestrzenne z efektem 3 D dla swoich ukochanych i niezastąpionych babć.

 

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina, Iwona Sikora

 

Z okazji Dnia Babci Świetliczaki wykonały bardzo piękne prace plastyczne – bukiety kolorowych kwiatów w fantazyjnym papierowym opakowaniu. Dzieła były bardzo pracochłonne , ale prezentują się jak żywe kwiaty.

 

Zajęcia prowadziły Iwona Sikora i Matylda Szojda

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli zimy jest bez wątpienia bałwan. I nawet on ma swoje święto – 18 stycznia przypada bowiem Dzień Bałwana. Jest to jedno z wielu wspomnień z dzieciństwa, które łączy ze sobą praktycznie wszystkich. Budowanie bałwana było i ciągle jest, niezwykłą zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych, którzy z budowania bałwana są w stanie zrobić nawet sztukę.
Tego dnia w górnej świetlicy wykonaliśmy pracę plastyczną, wykorzystaliśmy płatki kosmetyczne. Poniżej piękne prace uczniów klasy 1 i 2

 

 

Zajęcia prowadziła Matylda Szojda

Dnia 18 stycznia 2021 r. obchodziliśmy w dolnej świetlicy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Dzieciom przypomniałyśmy, że tego sympatycznego, pluszowego, żółtego misia, ubranego w czerwoną, krótką bluzeczkę, który mieszkał w Stumilowym Lesie wraz ze swoimi przyjaciółmi, stworzył Alan Aleksander Milne, dla swojego syna Krzysia. Po zapoznaniu się z historią, wspólnie rozwiązywaliśmy quiz tematyczny oraz wykonaliśmy pracę plastyczną pt. “Ulubiony przysmak Kubusia Puchatka to… miodek”. Oto efekty naszej pracy:

Zajęcia prowadziły: Anna Dolina i Iwona Sikora

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE GRUDZIEŃ 2020 r.

Dnia 18 grudnia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia techniczne i plastyczne, podczas których dzieci projektowały kartki świąteczne dla sąsiada, przyjaciół i  rodziny.

Zajęcia prowadziły Panie: Grażyna Syrakowska i Anna Dolina

Dnia 17.12.2020 r. w  dolnej świetlicy odbyły się kolejne twórcze zajęcia  plastyczne. Tym razem dzieci z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością wykonały naszą, piękną , mroźną zimę. Uczniowie w tym celu  wykorzystali m.in. papierowe patyczki higieniczne, watę bawełnianą, płatki kosmetyczne, białą farbkę plakatową oraz kolorową plastelinę. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i efektów końcowych prac.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina

Dnia 16 grudnia br. w świetlicy szkolnej dzieci wykonały Aniołki z wykorzystaniem płytek CD – słuchając świątecznych piosenek. Postać Aniołka wprowadziła nas w magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Zajęcia prowadziły Panie : Anna Dolina, Matylda Szojda

 

Dnia 16 grudnia w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne, dowolną techniką na temat : Moja abstrakcja albo wszechświat . Dzieci przygotowały prace na wybraną przez siebie tematykę ulubionych gier, pejzażu lub innego wymyślonego przez siebie tematu, zgodnie z tym jak podpowiadała im wspaniała wyobraźnia!

Zajęcia prowadziła  Pani Grażyna Syrakowska

 

Dnia 15 grudnia w świetlicy szkolnej, odbyły się zajęcia, na których dzieci zbudowały łańcuchy

z papieru kolorowego na choinkę pod opieką  Pań: Grażyny Syrakowskiej i Matyldy Szojdy

Wożą Mikołaja po całym świecie

W tę noc jedyną wypatrujcie dzieci

Poznać je po tym, że mają rogi

i cztery kopytka a nie dwie nogi

Wiecie już może o kim ten wierszyk?

Kto odpowiedzieć raczy mi pierwszy?

Tak, dobrze dzieci to renifery

Co nienaganne mają maniery.

Dnia 14 grudnia w świetlicy wspólnie z dziećmi stworzyłyśmy radosne renifery. To była świetna zabawa!

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Anna Dolina

Nasze Świetliczaki są bardzo uzdolnione plastycznie i zawsze chętne do twórczego działania. Dziś wykonaliśmy obrazki pt. Zima za oknem. Wykorzystaliśmy opakowania po płytach CD. Powstały piękne zimowo-świąteczne prace.
Zajęcia prowadziły Panie: Anna Dolina, Iwona Sikora

11 grudnia w świetlicy zapanował świąteczny nastrój. Z różnorodnych materiałów powstała wioska Świętego Mikołaja. Dzieci wybudowały pokryte śniegiem domki, powstały papierowe choinki i bałwanki. A oto efekt naszej wspólnej pracy.

Zajęcia prowadziły Panie: Iwona Sikora i Matylda Szojda

 

Dnia 11 grudnia i  w naszej drugiej  świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, na których dzieci ubierały choinkę z odrysowanych, a następnie wyciętych dłoni z papieru kolorowego. Własną inwencją twórczą budowały choinkę. Jesteśmy bardzo dumne z pracy zbiorowej uczniów.

Zajęcia przeprowadziły: Anna Dolina, Grażyna Syrakowska

                               

 

Dnia 09.12.2020 odbyły się zajęcia origami. na których dzieci zrobiły papierowe choinki.

Zajęcia prowadzone były przez Panie: Grażynę Syrakowską i Annę Dolinę

Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,
Gruby brzuszek i płaszczyk czerwony.

W dniu 7 grudnia opowiedziałyśmy dzieciom legendę o świętym Mikołaju. Wspólnie z uczniami klasy pierwszej i drugiej wykonałyśmy pracę plastyczną Wesoły Mikołaj. Dzieciom bardzo spodobało się malowanie rączek farbami. Efekty widać poniżej.

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Iwona Sikora

Na dzisiejszych zajęciach, które odbyły się 7.12.2020 r. dzieci pogłębiły swoją wiedzę o św. Mikołaju, rozwiązały mnóstwo zagadek tematycznych, zapoznały się z wierszem pt. List do Mikołaja – który porusza tematykę prorodzinną w święta Bożego Narodzenia. Ponadto tworzyły sylwetę św. Mikołaja za pomocą łączonych cyferek, uzupełniały watą, czerwoną bibułą oraz farbkami plakatowymi jego wizerunek. Na zakończenie dnia, metodą origami zrobiły Mikołaja z kolorowego papieru. To był bardzo twórczy dzień!

Zajęcia prowadziły Panie : Grażyna Syrakowska, Anna Dolina

 

Dnia 04.12. 2020 zorganizowane zostały zajęcia z okazji Dnia Górnika, dzieci wykonały prace wnętrza kopalni, chodnika i górników przy pracy za pomocą kredek świecowych i czarnej farbki plakatowej.

Zajęcia prowadziła Pani Grażyna Syrakowska

W dniu 4.12.2020 r. również w drugiej naszej w świetlicy szkolnej uczciliśmy święto zwane Barbórką. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z zawodem górnika, który należy do grupy najcięższych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kto jest patronką górników, jak wygląda godło górnicze, strój górnika, czapka górnika oraz co oznaczają poszczególne kolory piór na czapce górniczej zwanej czako. Na zakończenie dzieci wykonały z wielkim zapałem i zaangażowaniem pracę plastyczną – postać górnika metodą origami. Wszystkim górnikom życzymy wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże.

Zajęcia prowadziła Pani Anna Dolina

Utrwalamy zachowania proekologiczne!

Dzisiaj,  03.12.2020 odbyły się zajęcia, podczas  których dzieci robiły gwiazdki choinkowe z rolek po ręcznikach papierowych i papierze toaletowym, utrwalając wiadomości i postawy dotyczące recyklingu, selekcjonowania odpadów oraz ich powtórnego wykorzystania – łatwo zrobić coś z niczego!

Zajęcia prowadziła Pani: Grażyna Syrakowska

 

W dniu 3.12. br. w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wykonali parasolki z efektem 3D oraz brali udział w eksperymencie pt. DESZCZOWA CHMURKA. To był dobry dzień!

Zajęcia prowadziła Pani Anna Dolina

Z okazji zbliżających się wielkimi krokami Mikołajek dzieci z naszej świetlicy układały i zapisywały piękne listy do Mikołaja. Mamy nadzieję, że wszystkie tegoroczne marzenia się spełnią!
Zajęcia prowadziły Panie Iwona Sikora i Matylda Szojda

 

 

 

W dniu 02.12.2020 r. został ukończony projekt Się gra, się ma. Playroom, w którym udział wzięły następujące dzieci, użyczając swojej pomysłowości i starannej pracy:
– Julia Bonarska kl. 1 B – jako główna inicjatorka pomysłu.
Ponadto:
– Aleksander Nosal kl. 1 C
– Jan Czardybon kl. 2 D
– Krystian Kożuchowski kl. 2 D
– Nadia Jankowska kl. 3 A
– Pola Duda kl. 3 D
– Mikołaj Woś kl. 3A

Oczywiście, nad wykonywanym zadaniem czuwały : Anna Dolina, Grażyna Syrakowska, Matylda Szojda, Iwona Sikora

 zdjęć projektu nie możemy udostępnić (jeszcze) 🙂 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE listopad 2020 r.

Dnia 30 listopada odbyły się Andrzejki, połączone z ekspresją malowania balonów. Zajęciom towarzyszyły liczne zabawy integracyjne np. Odgadnij głos, który mówi, Rozśmiesz swojego przeciwka, Kalambury, Ludzie do ludzi.

 

 

 Dzieci zapoznały się także z polskimi tradycjami oraz zwyczajami związanymi z obchodzeniem Andrzejek. Z tej okazji wychowankowie wzięli czynny udział w najpopularniejszych zabawach i wróżbach takich jak: lanie wosku, wyścig z butów, andrzejkowe kubeczki, wróżenie z dłoni, balony z wróżbą, wrzuć marzenie, kim będę w przyszłości? Dzień ten miał niezaprzeczalnie magiczny klimat.

    Zajęcia prowadziły Panie: Anna Dolina i Grażyna Syrakowska

Kiedy wieczór andrzejkowy
rzuci na nas swoje czary,
wróżbie wierzyć jest gotowy,
każdy nawet niedowiarek.
W ostatnim dniu listopada,
powróżyć sobie wypada,
powróżyć czymkolwiek, warto;
wyciągniętą z talii kartą,
butami, stopionym woskiem,
by przyszłość poznać choć troszkę.
Wyśmienita jest zabawa,
Andrzejkowa we wróżenie,
trzeba jednak ją traktować
z lekkim oka przymrużeniem.

Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla obrzędów ludowych.
Zatem postanowiłyśmy dnia 30 listopada zorganizować dla dzieci zabawę Andrzejkową.

Zajęcia prowadziły Panie : Matylda Szojda, Iwona Sikora oraz Beata Pajest

 

Dnia 24 oraz 26 listopada świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci poznały historię pluszowego misia, opowiadały o swoich pluszowych maskotkach oraz o bajkach, w których głównymi bohaterami są misie. Uczniowie śpiewali piosenki pt. MAŁY MIŚ JEST GŁODNY. Odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonały opaski na głowę z motywem misia, otrzymały dyplom z okazji tego święta. Rozkodowały, zakodowany obrazek misia, ułożyły z rozsypanych elementów misia w rozmiarze XXL, a następnie ozdobiły go kolorową bibułą. To były dni pełne niezapomnianych “misiowych ” atrakcji!

Zajęcia przeprowadziły Panie : Anna Dolina i Grażyna Syrakowska

 

 

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.

Dziś – 25 listopada w Naszej świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Odwiedziły Nas Panie z biblioteki szkolnej, które zaprezentowały dzieciom opowieść Ach, jak cudowna jest Panama.
Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. Mój Miś. Dzieci fotografowały się w misiowej fotobudce. To był bardzo radosny dzień!

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Iwona Sikora

Dnia 20 listopada w świetlicy szkolnej rozmawiałyśmy  z uczniami na temat zdrowego żywienia. Przedstawiłyśmy  piramidę zdrowego żywienia, omówiłyśmy każdą grupę kolejno. Dzieci  ułożyły całodniowy jadłospis, z uwzględnieniem nabiału, owoców i warzyw. Uczniowie  klas pierwszych utrwalili nazwy warzyw i owoców. Po wykonaniu rysunków wspólnie z dziećmi zorganizowałyśmy przedstawienie kukiełkowe Na straganie. To była świetna zabawa!

Zajęcia prowadziły Panie : Matylda Szojda i Iwona Sikora

Dnia 18 i 19 listopada br. w świetlicy szkolnej realizowane były zajęcia dydaktyczne o tematyce prozdrowotnej – ZDROWE ŻYWIENIE. Przy tej okazji odbyła się pogadanka, a także zagadki i krzyżówki dotyczące zdrowego i higienicznego trybu życia. Omawiane zostały w sposób szczegółowy zagadnienia dotyczące zdrowych i niezdrowych produktów żywieniowych. Podsumowaniem tej tematyki było wykonanie przez dzieci plakatu DBAJ O ZDROWIE.

Zajęcia prowadziły Panie :  Anna Dolina i Grażyna Syrakowska

Nasi podopieczni są bardzo uzdolnieni m.in. plastycznie, wykonali na dzisiejszych zajęciach przecudowne liski z rolki po papierze toaletowym. Zapraszam do obejrzenia dziecięcych arcydzieł 🙂

zajęcia prowadziła Pani  Anna Dolina

Dnia 16.11.br. odbyły się zajęcia plastyczne dotyczące ulubionej postaci  bajkowej. Dzieci poznały  lub pogłębiły wiadomości o sympatycznym bohaterze –  Kubusiu Puchatku . Omawiane były zagadnienia dotyczące ilustracyjnej roli muzyki w filmie i bajce. Następnie dzieci wybraną przez siebie techniką plastyczną rysowały swoją ulubioną postać bajkową.

zajęcia prowadziła : Pani Grażyna Syrakowska

Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon – to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.
Jan Brzechwa

Dnia 13 listopada w świetlicy szkolnej uczniowie klas pierwszych i drugich  wykonali lisa techniką origami. Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin. Składając modele, ćwiczyli koordynację ręka-oko, myślenie konstrukcyjne i sprawność manualną.

Zajęcia przeprowadziła Matylda Szojda i Iwona Sikora.

 

Na dzisiejszych zajęciach- 12.11. br. dzieci dowiedziały się o przeróżnych ciekawostkach na temat jeży. Zostały uświadomione o roli w środowisku jaką pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Następnie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat jeży i wzorowo rozwiązali quizy tematyczne. Na zakończenie dzieci  wykonały  pracę plastyczną pt. KOLOROWE, ZIEMNIACZANE JEŻYKI świetnie się przy tym bawiąc.

zajęcia prowadziła Pani  Anna Dolina

 

W dniu 10 października w świetlicy (górnej ) szkolnej rozmawiano na temat dnia 11 listopada- Święta Niepodległości. Zapoznano dzieci z pojęciem Ojczyzna, kraj oraz utrwalono symbole narodowe. Po pogadance odbył się quiz oraz uczniowie z wielką starannością i uwagą  kodowali symbole patriotyczne.

zajęcia prowadziła   Pani Matylda Szojda

Zajęcia świetlicowe we wtorek 10.11.2020 r. związane były z nadchodzącym Świętem Niepodległości. Dzieci wysłuchały prezentacji na temat symboli narodowych, rozwiązywały zagadki o Polsce, utrwalały słowa hymnu państwowego. Ponadto uczniowie wykonali biało-czerwone flagi na patyczku, rozkodowali zaszyfrowane godło oraz starannie wypełnili kontury kraju i flagi państwowej. W świetlicy zapanował świąteczny nastrój.

Zajęcia przeprowadziła Anna Dolina i Iwona Sikora.

 

Dnia 06.11.2020 r. odbyły się zajęcia plastyczne pt. Jesienny pejzaż. Dzieci na zajęciach przedstawiły własne pomysły artystyczne w wybranej przez siebie technice plastycznej z próbą zachowania podstawowych zasad przedstawiania przestrzeni. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom występowania w rzeczywistym świecie trójwymiarowości i możliwości przedstawienia jej na płaskiej kartce oraz umożliwiały poznanie twórczych sposobów przedstawiania i interpretowania otaczającej nas rzeczywistości z zastosowaniem niestandardowych barw. W zajęciach uczestniczyli uczniowie  klas pierwszych oraz drugich.
Nasze dzieci w świetlicy nigdy się nie nudzą, wystarczy spojrzeć tylko na zdjęcia 🙂

Zajęcia prowadziły Grażyna Syrakowska i Anna Dolina

W tym tygodniu dzieci opowiadały o ulubionych postaciach z bajek. Tworzyliśmy bajkowych bohaterów różnymi technikami m.in. łączyliśmy kropki, dopełnialiśmy kontury, kolorowaliśmy według własnych pomysłów. Zajęcia te dostarczyły uczniom wiele radości, a przy okazji rozwijały spostrzegawczość, percepcję wzrokową oraz doskonaliły koncentrację.

Zajęcia prowadziły Anna Dolina i Iwona Sikora

 

 

5 listopada  w dolnej świetlicy odbyło się podsumowanie wiadomości o bezpieczeństwie, które utrwalaliśmy od września korzystając  z książki Bezpiecznie przez cały rok. Zadaniem dzieci było rozwiązanie krzyżówki z hasłem BĄDŹ BEZPIECZNY. Pierwsza poprawnie rozwiązała krzyżówkę Oliwia. Gratulujemy.

Zajęcia prowadziła Iwona Sikora i Anna Dolina

 

Dziś środa, więc jak co tydzień dzieci bawiły się w Grę 5 sekund . To ich ulubiona rozrywka quizowa. Rozwija szybkie myślenie i kreatywność. 700 zagadek dotyczy tematów bliskich dzieciom. Cyklicznie raz w tygodniu dzieci w obu  świetlicach wraz z paniami Iwoną Sikorą i Matylda Szojdą podejmują wyzwanie – błyskawicznie i  poprawnie odpowiedzieć  na pytania . Zabawa jest doskonała!


 

Dnia 3 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące Ogólnopolskiego Projektu Świetliczaki na tropie…- moduł III-
Świetliczaki na podbój kosmosu.
Na zajęciach dzieci zapoznały się z tematem: Planety układu słonecznego. Były to zajęcia dydaktyczne, ruchowe oraz plastyczne. Uczniowie za pomocą farb, papieru kolorowego oraz bibuły wykonali wspólną pracę pt. Wyprawa w kosmos.

Zajęcia prowadziła mgr Matylda Szojda

Dnia 30 października oraz 02 listopada odbyły się w świetlicy szkolnej zajęcia dotyczące zagadnień postępowania w razie wybuchu pożaru w lesie, w domu i szkole. Dzieci oglądały filmy edukacyjne
Pożar w lesie lub na łące, 887, Pożar w domu lub w szkole, 887, następnie miała miejsce pogadanka na temat zachowania i ewakuacji w w razie zagrożenia pożarem.

zajęcia prowadziła  mgr Grażyna Syrakowska

 

Listopad jako miesiąc zadumy nad przemijaniem, rozpoczęliśmy w naszej świetlicy od tradycji Wszystkich Świętych. Z tej okazji został przeczytany wiersz W. Broniewskiego pt. “Zaduszki”, aby uświadomić dzieciom, że jest to czas wspominania bliskich, czas zadumy, refleksji i przemyśleń, ale także czas, aby zapalić  znicz na opuszczonym  grobie… Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną ‘Nie taki duszek straszny…” – słuchając relaksacyjnej muzyki.

 

 

Zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE PAŹDZIERNIK 2020 R.

30 października w świetlicy szkolnej odbył się dzień dyni, podczas którego dzieci poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Uczniowie  z Paniami rozmawiali na temat wartości odżywczych dyni oraz wymieniali pomysły na dyniowe przysmaki. Po rozmowie dzieci wykonały harmonijkową dynię z papieru.

Zajęcia prowadziła  mgr Matylda Szojda

W dniu 29.10.2020 r. zostały przeprowadzone zajęcia w świetlicy szkolnej na temat agresji. Dzieci oglądały filmik pt.”Stop agresji! Stop przemocy!”, poznały zasady dobrego zachowania oraz sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W ramach realizowanych zajęć uczniowie wykonali również zbiorowy plakat na wskazany temat, by pokazać, że rzeczywiste działanie w środowisku rówieśniczym ma ogromne znaczenie, jest ważne i bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu agresji.

Zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

 

Dnia 29 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia w formie pogadanki na temat: Jak postrzegam sam/sama siebie a jak postrzegają mnie inni. Dzieci miały za zadanie opowiedzieć o swoich zainteresowaniach poprzez schemat dokończenia zdań w wylosowanej przez siebie kopercie z zaczarowanego pudełka: mój ulubiony kolor, moja ulubiona książka, zabawka, piosenka, danie, deser itp. Następnie każdy z uczestników miał za zadanie zaleźć i napisać na kartce pozytywną cechę drugiej osoby. Dzieci próbowały również odpowiedzieć na pytanie kim będę w przyszłości, jaki w przyszłości wybiorę zawód i dlaczego?

Zajęcia prowadziła mgr Grażyna Syrakowska

 

Dnia 26 października rozmawiano z dziećmi o emocjach, które nam towarzyszą na co dzień. Odtworzyliśmy sceny dramowe- doskonaliliśmy umiejętność rozpoznawania i opanowania emocji. Na koniec zabawy, każdy miał za zadanie narysować, jak się czuje w danym momencie.

Sąsiadeczko wiewióreczko,
co masz oczka czarne
nie bójże się, pokaż w lesie
gdzie masz swoją spiżarnię.

Dzieci wykonały wyklejankę – wiewiórkę, która była powodem do  rozmowy na temat:

“Co robią zwierzęta jesienią?” Dzieci miały wspaniałą zabawę tworząc swoje dzieła.

 

Zajęcia prowadziła mgr Matylda Szojda

 

W dniu 27.10.2020 r. odbyły się zajęcia plastyczne w świetlicy z wykorzystaniem jesiennych skarbów – głównie żołędzi i kasztanów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły przeróżne kompozycje jesienne. Zajęcia te należały do zajęć, które uczniowie bardzo lubią, które pomagają uczyć współpracy i  kreatywności. Uczniowie uznali je za ciekawe, a nauczyciele cieszyli się, że zajęcia   doskonalą  motorykę małą i logiczne myślenie.

zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

 

W dniach od 19 do 27 października w  świetlicy szkolnej odbywały  się zajęcia dotyczące Ogólnopolskiego Projektu “Świetliczaki na tropie ” –   moduł  IV “Świetliczaki są Eko”.

W zeszłym tygodniu dzieci oglądały krótką bajkę proedukacyjną i proekologiczną

na temat recyklingu i segregowania śmieci. Następnie omawialiśmy zdobyte wiadomości  kolejnych zajęć świetlicowych w różnych grupach klasach 1, 2 i 3. Treści były również przydatne w kontekście kodowania informacji- kolory kubłów do segregacji śmieci, logo symbol kuli ziemskiej. Później  dzieci rysowały , wykonały plakat o tematyce ekologicznej.

zajęcia prowadziła mgr Grażyna Syrakowska

Dnia 20 października dla klas trzecich  oraz 21 października dla klas pierwszych c i b odbyły się zajęcia dotyczące recyklingu i sposobu segregowania śmieci. Na zajęciach dzieci oglądały bajkę edukacyjną -proekologiczną przedstawiającą zagadnienia recyklingu,  poznały sposoby segregacji odpadów. Nabyte wiadomości zostały następnie utrwalone poprzez pogadankę i film edukacyjny “39 pomysłów na wystrój wnętrz – recykling zabawek, puszek i innych przedmiotów”. Zajęcia były wstępem do przygotowania plakatu na temat ekologicznej segregacji śmieci i ich recyklingu.

Zajęcia prowadziła  mgr Grażyna Syrakowska

 

W  20 października w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o  barwach ,jakie mają liście jesienią. Dzieci nazywały kolory.
Co się stanie, kiedy spróbujemy odwzorować fakturę i jak to zrobić? Nauczyciel zaprezentował uczniom technikę frotażu. Frotaż powstaje poprzez pocieranie płasko położoną pastelą lub kredką świecową powierzchni papieru, pod którym znajduje się przedmiot z wypukłościami. Dzieci oglądały   próbki prac plastycznych powstałych w ten sposób.
Przyszedł czas na inicjatywę uczniów – wykonanie pracy plastycznej nt. jesiennych liści. Uczniowie  pocierali kredkami/pastelami kartki papieru, pod którymi umieszczone były  liście ułożone żyłkowaniem do góry. Dzieci wybierały sobie liście, podkładały je pod kartki i próbowały odwzorować liść i jego krawędzie wykorzystując jesienne barwy pasteli lub kredek świecowych.  Uczniowie  tworzyli  dowolną kompozycję z liści, zabudowując wzorami całą kartkę. To była przyjemna i dająca satysfakcję praca!

Prowadząca zajęcia: mgr Matylda Szojda

 

 

Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach - GALERIE

Na dzisiejszych zajęciach – 20 października rozmawialiśmy o kolorach jesieni, rozwiązywaliśmy przeróżne zagadki i krzyżówki związane z tematyką jesienną. Na zakończenie dzieci wykonały piękną biżuterię dla Pani Jesieni korzystając z czerwonych owoców jarzębiny, zabawa była wspaniała. 

Zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

 

 

Dnia 19 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej oraz dróg ewakuacji. Dzieci utrwaliły pojęcie piktogramu jako znaku międzynarodowego wraz z zakodowaną w nim treścią pozawerbalną. Uczniowie zwiedzali również część budynku przyległą do pomieszczeń świetlicy dolnej obserwując znajdujące się  w budynku piktogramy dotyczące dróg ewakuacji i dróg ppoż. Zajęcia miały formę pogadanki,  uczniowie także zobaczyli kreskówkę “Znaki ewakuacyjne  “, a następnie w celu utrwalenia  wiadomości sami rysowali   znane im piktogramy dróg ewakuacji.

Zajęcia prowadziła  mgr Grażyna Syrakowska

 

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie mieli do wyboru 2 warianty kodowania. Pierwszy oparty był o typowe dyktando graficzne z rudą wiewiórką, a zadaniem dzieci było odkodowanie zaszyfrowanego obrazka. Z kolei drugi polegał na zgromadzeniu wszystkich jesiennych symboli, które zostały umieszczone na kartach do kodowania, a zadaniem dzieci było łamanie szyfrów, tzn. ułożenie obrazków według wyznaczonego kierunku. Uczniowie przy tych zabawach doskonalili percepcję wzrokową, wyobraźnię, spostrzegawczość, logiczne myślenie, koncentrację, a przy okazji budzili w sobie kreatywność, pomysłowość oraz uczyli się cierpliwości.

Prowadząca zajęcia: mgr Anna Dolina

 

                 

 

Podczas dzisiejszych zajęć plastycznych dzieci wspólnie tworzyły niepowtarzalne kolorowe sówki za pomocą tekturowych talerzyków, kredek, farbek plakatowych, płatków kosmetycznych oraz gotowych elementów. Powstałe prace były bardzo kolorowe i jedyne w swoim rodzaju. Dostarczyły wszystkim wiele radości, czego dowodem są wykonane zdjęcia.

Prowadząca zajęcia: mgr Anna Dolina

 

 

 

 

 

 

 

            

ZAJĘCIA Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA KODOWANIA – 13.10.2020r.

 Zajęcia dotyczące piktogramów w szerokim zastosowaniu. Omawiane były piktogramy ewakuacji, znaków drogowych, kręgów w zbożu do niewerbalnego przekazywania treści za pomocą obrazków, gestów, barw i dźwięków. Zadaniem dzieci było zakodować informację dotyczące poziomu hałasu poprzez sygnalizację poziomu hałasu. Do kodowania informacji został użyty również przekaz ukrytych w utworach treści pozamuzycznych w elementach muzyki dzieł Modesta Musorgskiego Taniec kurcząt w skorupkach i Noc Świętojańska na Łysej Górze. Celem zajęć było rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia. Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej. Postrzeganie elementów środowiska technicznego jako dobro materialne stworzone przez człowieka. Rozwój wyobraźni i ekspresji twórczej. Uczeń interpretuje zjawiska związane z kulturą muzyczną, słucha muzyki, rozpoznaje, rozróżnia i omawia jej cechy, przedstawia własny stosunek do słuchanego i wykonywanego repertuaru, jest świadomym odbiorcą sztuki.  Zainteresowanie uczniów różnymi formami kontaktu z muzyką; niewerbalnego przekazywania treści.

Prowadząca zajęcia: mgr Grażyna Syrakowska

Zabawy w kodowanie w przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat dedukcji, oswajają z nowymi pojęciami i uczą wykonywania zadania zgodnie z instrukcją. Uczniowie klas drugich poznawali dziś kod matematyczny ,który polega na zamianie liter na cyfry oraz kod smsowy – wykorzystywany w telefonach komórkowych starszej generacji. Wspólnie próbowaliśmy odczytać zaszyfrowane wyrazy  i zdania.

Prowadząca zajęcia: mgr Iwona Sikora

ZAJĘCIA Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA   KODOWANIA – 12.10.2020r.

Kodowanie -rysowanie (zakodowane nazwy zwierzątek kojarzących się z jesienią). Na kartach znajdują się tabele oraz współrzędne określające kolor poszczególnych pól. Dziecko ma za zadanie uzupełnić tabele, kolorując wskazane kratki we właściwym kolorze.

To była super zabawa!

Prowadząca zajęcia: mgr Matylda Szojda

Zajęcia plastyczne Kolczasty jeżyk – zdobienie konturu jeżyka za pomocą drewnianych widelczyków   i farbek plakatowych.

 

 

  Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach - GALERIE

 Kasztanowe ludziki to chyba najstarsza i najbardziej popularna jesienna zabawa dla dzieci, którą na pewno każdy dorosły pamięta    z własnego dzieciństwa. Można bawić się  na wiele sposobów, tworzyć nie tylko ludziki, ale  i zwierzątka oraz stworki, nie tylko     z kasztanów, ale  i z łupin, nie tylko przy pomocy drewnianych patyczków.
To nie tylko świetna twórcza zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na poprawę sprawności motorycznej rączek.

 

 

 

      

 

“Świetliczaki na tropie”- jak wyobrażam sobie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?

 

Rozmów o bezpieczeństwie nigdy nie za wiele. Wraz z bohaterami książki “Bezpiecznie przez cały rok “- Wiewiórą, Kasią i Radkiem przypominamy zasady właściwego oraz bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach.

 

Gdy wiatr goni kolorowe liście, nikt nie wie, że to Jesienne Baletnice tańczą niezwykły taniec babiego lata.
Zabawa polegała na przyklejeniu kolorowych liści baletnic tak, by powstały piękne jesienne suknie. Po uśmiechach wszystkich widać, że ta zabawa sprawiła dzieciom frajdę.

 

 

Jesień to magiczny i pełen kolorów czas, natura zmienia się dynamicznie i inspiruje do tworzenia barwnych prac plastycznych. Tym razem uczniowie wykonali jesienne drzewo, technika dowolna. Przy wykonywaniu prac towarzyszyła spokojna muzyka, m.in.  Jesień Vivaldiego .

♣   ♣  ♣  ♣   ♣    ♣   ♣   ♣   ♣   ♣    ♣    ♣    ♣     ♣     ♣     ♣    ♣    ♣     ♣   ♣   ♣   ♣    ♣    ♣    ♣   ♣    ♣   ♣    ♣  


ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE WRZESIEŃ  2020 r.

30 września obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Chłopaka!

Były życzenia od pań i koleżanek oraz kolorowe ,okolicznościowe kotyliony ( wszystko przepisowo zdezynfekowane!)

To był radosny dzień!

 

 

 

Jednym z głównych celów działalności świetlicy jest tworzenie odpowiednich warunków do nauki własnej oraz niesienie pomocy uczniom w nauce, zwłaszcza w czasie odrabiania zadań domowych. Poniżej zdjęcia z odrabiania zadań domowych przez uczniów klas drugich.

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj uczeń  klasy siódmej czytał  młodszym kolegom i koleżankom w świetlicy  książkę  “Walizka Pana Hanumana” . Później w celu sprawdzenia umiejętności zrozumienia tekstu uczniowie uczestniczyli w  zabawach związanych z zapamiętywaniem, były liczne zagadki i  quizy.

Dziś wizyta w salonie fryzjerskim! Kto nie chciałby nowej, pięknej, jesiennej stylizacji? Zaproszenie uczniów do kreatywnej zabawy…. Przed Wami nasza jesienna praca plastyczna!
Wykonanie: wycięcie głowy z papieru kolorowego , użycie liścia jako stempla do wykonania fryzury, farby w kolorach jesiennych.