“POZNAJ POLSKĘ”

Wycieczka z programu “Poznaj Polskę” odbyła się 3.10. 2023 r. Uczniowie klas 5d i 6c mieli przyjemność poznać uroki Beskidu Śląskiego poprzez wizytę w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego , gdzie poznano tradycje kulturowe regionu oraz przedmioty użytku codziennego. To niezwykle miejsce, gdzie  można zobaczyć bogate zbiory przedmiotów życia codziennego oraz skansen maszyn. Znajdują się w nim monumentalne maszyny kuźnicze. W Muzeum zapoznać się można także z życiem codziennym mieszkańców dawnego Ustronia i Śląska Cieszyńskiego. Obejrzeć tu można stroje ludowe, wspaniałe hafty i koronki, które wykonywały ustronianki od początku XIX wieku do lat 30., kolekcję ręcznie zdobionej dawnej bielizny, eksponaty związane z higieną sanitarną, sprzęty służące do prania i prasowania, interesujące i zapomniane już dawne naczynia i przedmioty kuchenne. Bardzo ciekawa jest historia przemysłu na tych terenach zaprezentowana na wystawach poświęconych hutnictwu, odlewnictwu i kuźnictwu. Szczególną atrakcją dla dzieci jest specjalna wystawa, przedstawiająca dawne zabawki, gry, książeczki, przybory szkolne i ubranka Jedną z wielu atrakcji jest również imponujące swoimi rozmiarami płótno, przedstawiające uroczystość zaślubin w Trójwsi Beskidzkiej, pochodzące z 1975 roku autorstwa Ludwika Konarzewskiego. Następnie uczniowie odwiedzili   “Koźlą zagrodę”, gdzie uczestniczyli w warsztatach z muzyki regionalnej, a także mieli możliwość wyprodukować, a później degustować ser. To była cenna i interesująca lekcja edukacji regionalnej.