21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa – święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Pierwszy dzień wiosny patronuje narodzinom ludzi niezwykłych, z trisomią. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby

z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.
21 marca na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa, uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji „ Kolorowych skarpetek”. W tym dniu ubrali kolorowe skarpetki nie do pary. Kolorowe skarpetki na całym świecie są tego dnia wyrazem radości, tolerancji z osobami z Zespołem Downa. W szkole przygotowano także gazetkę tematyczną informującą o zaburzeniu pt. „ Poznaj, zrozum, nie oceniaj !”. Na zajęciach uczniowie oglądali filmy edukacyjne: „ My zawsze jesteśmy sobą ! ”, „ Nie bój się myśleć inaczej- Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa”
Wszystkim osobom z zespołem Downa uczniowie naszej szkoły życzą, aby byli otaczani miłością i życzliwością każdego dnia.