Spotkanie autorskie z pisarką Marią Szewczyk

W dniu 8 marca 2022 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Dnia Pisarza (3 marca), w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Panią Marią Szewczyk.  Uczniowie klas: 8 a i 8 e wysłuchali relacji autorki o 13 letniej przyjaźni z Heleną Dunicz – Niwińską. Opowieść przeplatana pokazem slajdów pokazywała wspólne chwile spędzone na wędrówkach w górach i we Lwowie- rodzinnym mieście Heleny, a także na terenie dawnego, niemieckiego obozu Auschwitz II -Birkenau, gdzie Helena była więźniarką polityczną za działalność ojca przeciw okupantowi niemieckiemu. Pani Helena znała świetnie cztery języki: niemiecki, angielski, rosyjski, polski, lecz swe przeżycie zawdzięczała temu, że zdając egzamin w obozie, dostała się do orkiestry obozowej. Grała na skrzypcach. Po wojnie pracowała w krakowskim wydawnictwie muzycznym. Jedno ze zdjęć pokazało spotkanie z dwoma koleżankami z orkiestry wiele lat po wojnie. Spisywanie książki zajęło Pani Marii dwa lata. Można było zobaczyć przekład książki w różnych językach, zaciekawienie wzbudził przekład na język japoński. Spotkanie wywołało zainteresowanie młodzieży literaturą na temat II wojny.

 

Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki.  Świadectw i pamiętników świadków historii można także poszukać w bibliotece miejskiej, trzeba jednak posiadać kartę użytkownika.  Wymienione zostały także inne ważne książki -pamiętniki Heleny Birenbaum, Miriam Akavii czy Primo Levi’ego. Po spotkaniu Maria Szewczyk gościła jeszcze w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Filii nr 5 przy ul. Dąbrowskiego 5.  Autorka spotkała się tam z uczniami klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 22.

 

Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii- autorce, obecnym uczniom, wychowawcom, oraz Pani Dyrektor.