Wybór szkoły średniej. Krok po kroku, jak się do niej dostać.

Drogi Kolego/Koleżanko. Masz już swoją wymarzoną szkołę średnią? A może jeszcze się zastanawiasz? Martwisz się, że zdobędziesz za mało punktów i nie przejdziesz rekrutacji? Dziś Ci pomożemy!

Jeżeli wybrałeś/aś sobie szkołę średnią, to sprawdź na stronie szkoły jakie musisz mieć predyspozycje, aby dostać się do danej szkoły. Jeżeli już wiesz, do jakiej szkoły chcesz iść i wiesz co trzeba umieć, to postaraj się, aby świadectwo w 8 klasie było jak najlepsze! Ze sprawdzianu ósmoklasisty możesz zdobyć max 100 pkt. Pozostałe 100 pkt. możesz zdobyć za oceny z przedmiotów. Maksymalnie z jednego przedmiotu, jak dostaniesz celujący 6 to możesz uzbierać 18 pkt. Ale bardzo opłacalne jest np. zostanie wolontariuszem szkolnym, zdobycie świadectwa z paskiem i brać udział w konkursach ogólnopolskich.

Jak wybrać odpowiednią szkołę średnią? To proste! Zastanów się do czego masz szczególne predyspozycje, co lubisz robić i czy Ci się chcę dużo uczyć ,czy jesteś bardziej leniwym uczniem. Jeżeli np. chciałbyś/abyś gotować, to wybierz szkołę branżową. Jeżeli chcesz np. być technikiem, ale nie wiesz, czy chcesz iść na studia, to wybierz technikum. A jeżeli chcesz zostać lekarzem, to dobrą opcją będzie liceum. Jak jesteś uczniem, który lubi uczyć się wielu różnych rzeczy ,to idź do liceum, ale pamiętaj po liceum musisz pisać maturę i albo iść na studia, albo do szkoły policealnej. Jak jesteś uczniem, który nie uwielbia się uczyć, albo chcesz uczyć w jednym kierunku, aby nie musieć zdawać matury i iść na studia, to wybierz technikum. Jak jesteś uczniem który nie lubi szkoły, a ma zamiar mieć szybką pracę ,to wybierz szkołę branżową.

Staraj się o dobre oceny na świadectwie i wybierz dobrą dla Ciebie szkołę. Mamy nadzieję, że nasz artykuł Ci pomoże!

Maciej Strzelec, Władysław Kowalkowski 7F