Co słychać u Ignacego?

Klasa 4a bierze udział w tegorocznej edycji programu “Być jak Ignacy”.
Ostatnie zajęcia były poświęcone przeszłości Ziemi. Poznane fakty bardzo zaciekawiły dzieci a niektóre z nich postanowiły napisać o swoich wrażeniach.
Oto te notatki:
W dniu dzisiejszym na dodatkowej lekcji języka polskiego oglądaliśmy film pt: Jak badamy przeszłość z projektu “Być jak Ignacy”. Z filmu dowiadujemy się w jaki sposób możemy zbierać informacje o przeszłości. Jednym z takich źródeł jest archeologia i paleontologia, które polegają na wykopaliskach i znajdowaniu przedmiotów oraz gatunków zwierząt i roślin, które już wymarły. Dzięki temu poznaliśmy dinozaury i np. mumie ze starożytnych krain. W filmie pokazano także w jaki sposób naukowcy potrafią określić wiek naszej planety, oraz jakich używają do tego metod.
Film ten bardzo mi się podobał, ponieważ dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o przeszłości. Bardzo chętnie obejrzę kolejne filmy z tej serii.
Weronika Kocurek

Według mnie film był bardzo interesujący. Dowiedziałem się jak wygląda praca archeologa i na czym polega .
To dzięki archeologom poznajemy historie naszych przodków. Swoją pracą przekazują nam bezcenną wiedzę na temat dawnego życia .
Chętnie obejrzałbym taki film jeszcze raz.
Mikołaj Woś
Z filmu, który obejrzałam, dowiedziałam się wielu ciekawych informacji.
Jedna z nich to ta, że nasza planeta powstała 4,7 miliarda lat temu,
pierwsze dinozaury żyły na niej 245 milionów lat temu,
a o ich istnieniu wiemy od zaledwie 200-stu lat.
To odkrycie zawdzięczamy paleontologom,
czyli badaczom prowadzącym badania zakopanych w ziemi szczątków organizmów.
Bezcennych informacji o przeszłości dostarcza nam także archeologia,
czyli nauka, która zajmuje się badaniem przeszłości na podstawie
materialnych działań ludzi.
Sara Danik
Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy o archeologach i paleontologach oraz o ich odkryciach.

Zainteresowało mnie to, że człowiek jest jednym z 1.500.000 gatunków na ziemi. O dinozaurach wiemy dzięki pracy paleontologów, czyli badaczy prowadzących badania zakopanych w ziemi skamieniałych szczątków organizmów. Przykuło moją uwagę to, najrzadziej spotykane są skamieniałości kompletne, które zachowały się dzięki zamrożeniu lub zatopieniu w bursztynie. Zaciekawiło mnie też to, w jaki sposób naukowcy określili ile lat ma nasza planeta, a to było możliwe dzięki odkryciu z XIX wieku zjawiska promieniotwórczości i zbadania stopni rozpadu radioaktywnych minerałów. Im starsza skała, tym mniej ma w sobie minerałów radioaktywnych. Na tej podstawie naukowcy określają jej wiek. Bardzo zaskoczyło mnie to, że na podstawie małej próbki DNA naukowcy mogą odtworzyć prawdziwego dinozaura.

Bardzo podobała mi się ta lekcja. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie i zaciekawiła mnie. Dlatego na pewno opowiem o niej mojemu młodszemu bratu oraz wspólnie z nim z przyjemnością zrobię dinozaura z masy solnej.
Maja Różewicz
Na wczorajszych zajęciach z Koła Naukowego STREFA NAUKI dotyczących czasu i badań przeszłości najbardziej podobał mi się temat o paleontologii. Mogłem się dowiedzieć kim są paleontolodzy oraz na czym polega ich praca. Są to naukowcy, którzy zajmują się badaniem skamieniałości oraz odnajdywaniem szczątek roślin i zwierząt żyjących wiele lat przed nami. Dowiedziałem się, że paleontolodzy twierdzą, że są w stanie odtworzyć dinozaury. Mogliby tego dokonać, ponieważ uzyskali DNA z krwi znajdującej się w komarze zatopionym w bursztynie.
Spodobało mi się również zadanie do wykonania, czyli stworzenie dinozaura z masy solnej.
Kajetan Wierzbicki