25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Na początku grudnia w bibliotece z tej okazji gościły dzieci z klas: 1 b, 3c i 3 d. Poznali historię misiów ze znanych książek, miały odgadywać ich imiona i wymieniać przyjaciół tych od Kubusia Puchatka jak i innych. Świetnie bawili się przy dźwiękach misiowych piosenek, naśladowały misie. Mogliśmy poznać także imiona przyniesionych przytulanek. Uczniowie wysłuchali także pięknie ilustrowanej historii o przyjaźni niedźwiedzia i jeża Agnieszki Kamińskiej pt.”Niedźwiadek chce pomagać”. Niedźwiadek i jeżyk wybierają się nad jezioro. Planowali tę wycieczkę od dawna i bardzo się na nią cieszą. Droga jest długa i jeżyk coraz bardziej się męczy, dlatego niedźwiadek oferuje mu pomoc. I wtedy dla niego samego wędrówka też staje się trudniejsza. To ciepła opowieść o tym, że pomaganie, choć czasami niełatwe, może uszczęśliwić dwoje przyjaciół. Były jeszcze zagadki literackie związane oczywiście z misiami. Dzieci bawiły się świetnie, a panie w bibliotece razem z nimi.