FASCYNUJĄCY ŚWIAT PSZCZÓŁ

Skąd się bierze miód? Czym zajmują się pszczoły w ulu? Co zagraża pszczołom?
Na te i inne pytania uczniów klas I-III, odpowiadał pan pszczelarz – Aleksander Rębacz. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły i za co są odpowiedzialne. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy bajkowych opowieści o zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy i ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu. Jak się porozumiewają, rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Wiemy już, że w „pszczelej rodzinie” najważniejsza jest królowa – matka. Są też pszczoły robotnice: zbieraczki, magazynierki, strażniczki i trutnie, a każda pszczoła ciężko pracuje dla dobra całej społeczności. Dużą atrakcją było oglądanie przenośnego ula oraz lepienie świecy z wonnego plastra miodu. Każdy uczeń mógł też skosztować miodu i pyłku pszczelego. Na zakończenie spotkania dzieci dostały książeczkę pt. „Fascynujący świat pszczół” i drewniany nożyk do miodu, a jako potwierdzenie zdobytej wiedzy otrzymały certyfikat uczestnictwa w warsztatach.