Spotkanie klasy 8 d z pisarzem Michałem Rusinkiem w tyskiej Mediatece

9 listopada 2021 roku klasa 8 d wraz z wychowawczynią i bibliotekarkami uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panem Michałem Rusinkiem. Młodzież usłyszała wypowiedź na temat sztuki retoryki.  Padły ciekawe i mało znane słowa np. episteme- na temat wiedzy pewnej, naukowej i na temat doxy-opinii. O tym, że kiedy mówimy przemawia przez nas rola, którą pełnimy i poprzez którą tworzymy opinię. O sztuce wypowiadania się, że ważne jest to co i jak wypowiadamy na początku i na końcu i to zostaje zapamiętane. Autor mówił, że jeżeli dany orator jest przekonujący to słuchacz sam sobie odpowiada na retoryczne pytania. Uwagę można ponownie przywrócić zdaniem: „ ja już kończę”. Padło jeszcze jedno ciekawe słowo elokucja-sztuka stylistyki, trudno definiowalne pojęcie, skłonność do strojów, styl fryzury. Także język ma swój własny i niepowtarzalny styl. Pisarze także mają swój własny styl- grec. stilos- dłuto, rowki. Styl wypowiedzi należy dopasować do możliwości rozumienia słuchaczy, nie można przekraczać granic, dobierać metafory i odpowiednie środki stylistyczne i trzeba to dobrze przemyśleć – zachęcał pisarz- odwoływać się do wydarzeń np. z życia uczniów, do sytuacji życiowej odbiorcy. I memorium – co zostaje zapamiętane? Gesty mówcy są ważne, pozy. Padły przykłady języka ciała Amerykanów i Skandynawów, które były całkiem różne. Następnie młodzież z różnych szkół podstawowych zasypała pisarza pytaniami. O ulubione lektury, autorów, które swoje książki uważa za najważniejsze i nad czym pracuje obecnie. Padły także pytania o współpracę z noblistką Wisławą Szymborską. Troje uczniów 8 d z naszej szkoły również zadało swoje pytania. Po pytaniu o lektury szkolne i zaskakującą młodzież odpowiedź cała sala biła brawo. Po spotkaniu poproszono autora o wpisanie dedykacji : „Uczniom i uczennicom SP 35 Michał Rusinek”.