Czym jest patriotyzm w dzisiejszych czasach?- refleksje uczniowskie przed Świętem Niepodległości

Patriotyzm w dzisiejszych czasach jest to trudna kwestia. Ktoś może się nazwać patriotą, ale czy rzeczywiście nim jest? Młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju, aby zaznać lepszego życia za granicą.
W słowniku patriotyzm jest przedstawiony jako ogólne umiłowanie ojczyzny. Oznacza to, że jesteśmy silnie przywiązani do swojego kraju lub regionu. Jednak trzeba zauważyć, że wywieszenie flagi podczas Święta Niepodległości nie jest jedynym wyznacznikiem patriotyzmu, ale jest jego wyraźnym sygnałem.
Miłości do ojczyzny należałoby uczyć od najmłodszych lat. W skład tego powinno wchodzić m.in. odpowiednia postawa podczas śpiewania hymnu narodowego, niewstydzenie się polskiego pochodzenia i szacunek do mowy polskiej.
Kardynał Stefan Wyszyński stwierdził: “Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać wytrzymywać całe lata”.
Patriotyzm można okazywać poprzez: niewypowiadanie się źle o swoim kraju, nieużywanie wulgaryzmów, bycie dumnym z tego, że jest się Polakiem, reprezentowanie kraju np. w sporcie.
W późniejszych etapach życia można wspierać różne organizacje charytatywne, przyczyniać się do rozwoju gospodarki polskiej. a także ciągle poszerzać swoją wiedzę o kulturze narodowej czy historii.
Podsumowując, patriotyzm możemy okazywać niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, na różny sposób.

Zuzanna Wolak, Maja Polańska – klasa VIII d