Sprawozdanie ze spektaklu “Dziady”- autorzy: Maja Polańska i Zuzanna Wolak

Dnia 21.10.2021r. uczniowie klas 7 i 8 wybrali się Teatru Małego w Tychach na spektakl pod tytułem „Dziady” w realizacji Wrocławskiego Teatru im. Adama Mickiewicza.
Przedstawienie jest oparte na utworze Adama Mickiewicza „Dziady” część II i IV. Akcja toczy się w nocy dnia zadusznego w kaplicy, gdzie odbywa się pogański obrzęd dziadów. Wydarzenie polega na obcowaniu zmarłych dusz z żywymi ludźmi. Sztuka rozpoczyna się od Ballady Upiór, która opowiada o duchu młodzieńca, który co roku wychodzi ze swojego grobu, by na nowo przeżywać miłość, rozłąkę i cierpienie. W dalszej części następuje wezwanie trzech duchów. Pierwszymi duchami są Józio i Rózia, którzy proszą o dwa ziarna gorczycy, aby zaznać trochę goryczy na ziemi, by wstąpić do nieba. Drugim duchem jest Widmo Złego Pana, dzięki któremu poznajemy historię kruka i sowy, czyli duszy, które zostały skrzywdzone przez niego. Przychodzi prosić o jedzenie i picie, ponieważ jego kara polega na tym, aby ptaki wydziobywały wszystko co miał do jedzenia. Ostatnim duchem jest Pasterka Zosia, która pojawia się by prosić o pobyt choć na chwilę na ziemi, aby mogła się pobawić. Pożegnanie każdego ducha kończy się słowami: „ A kto prośby nie posłucha, w imię Ojca, Syna, Ducha. Widzicie Pański krzyż? Nie chcecie jadła, napoju, zostawcież nas w pokoju; A kysz, a kysz!”.
Po spektaklu odbyły się krótkie warsztaty aktorskie, podczas których został przedstawiony teatr cienia pochodzący z Chin. Gra aktorska wywarła duże wrażenie na publiczności. Scenografia i kostiumy bohaterów wyglądały zjawiskowo. Ich wygląd bardziej wizualizował sytuację odgrywaną na scenie.
Widowni na pewno bardzo podobała się całość, co udowodniły głośne oklaski kończące naszą wizytę w teatrze.

Maja Polańska Klasa 8d
Zuzanna Wolak klasa 8d