UCZNIOWIE KLASY 3A, 3B ORAZ 3D na szkolnej wycieczce

UCZNIOWIE KLASY 3A, 3B ORAZ 3D

UCZESTNICZYLI W WYCIECZCE DO SZTOLNI LUIZA W ZABRZU

W dniu 12 października 2021r. klasy: 3A, 3B oraz 3D wraz z nauczycielami brały udział w wycieczce do Zabrza. W jej trakcie odbyło się zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza oraz uczestnictwo w lekcji edukacyjnej  „Bajtel Szychta”. Szczególną radość i satysfakcję przyniosła zabawa, w której uczniowie klas trzecich mogli wcielić się w rolę górnika.  Otrzymali oni prawdziwy strój roboczy oraz ekwipunek w postaci kasku górniczego oraz lampy. W trakcie zajęć poznali realia pracy górniczej: podążali przejściami podziemnymi o różnym stopniu trudności. Wykonywali różne zadania jak na przykład: urabianie węgla kilofem, ładowanie węgla łopatą oraz cięcie drewna. Mieli możliwość jazdy  górniczą kolejką Karlik, obserwacji pracy  sprzętów i maszyn górniczych, w tym pracy prawdziwego kombajnu.  Uczniowie poznali ciekawe informacje dotyczące pracy górników, ich zwyczajów, a także roli zwierząt w pracy pod ziemią. Po zakończeniu zwiedzania kopalni obejrzeli  plenerową wystawę PARK 12 C- Park 4 żywiołów, która tematycznie nawiązywała do czterech żywiołów oraz źródeł energii odnawialnej. Największą atrakcją okazał się wielki labirynt, który układem ścianek był podobny do budowy chemicznej węgla. Dzieci wróciły do domów zmęczone ale zadowolone. Wycieczka okazała się ciekawą lekcją połączoną ze zdobywaniem nowych doświadczeń. Pozwoliła także doświadczyć i docenić, jak trudną pracę wykonują górnicy na co dzień.