“Mały Książę” w klasie 7e


Lektura, z którą młodzież nie chciała się rozstać

“Mały Książę” A. de Saint-Exupery’ego to wyjątkowa pozycja w kanonie lektur.

Z tą opinią w pełni zgodziła się młodzież klasy 7e, która zachwyciła się treścią i przesłaniem “Małego Księcia”. Uczniowie chętnie wędrowali wraz z małym bohaterem po rozmaitych planetach i rozważali nauki zawarte w treści lektury.

Okazało się, że doświadczenia, które przyswoił Mały Książę w czasie swojej wędrówki, mają charakter uniwersalny. Dziś też możemy spotkać Bankierów zapatrzonych tylko w cyfry, kwoty i pieniądze. Możemy też spotkać niejednego Próżnego, który uważa, że jest najpiękniejszy, najmądrzejszy, najlepiej ubrany…

Każda planeta przynosiła nowe odkrycia. Mieszkańcy planet nie zawsze podobali się Małemu Księciu.

Aż wreszcie lis przekazał chłopcu ważny sekret: “Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem.”

Wyposażony w tę ważną wiedzę mały bohater zapragnął powrócić na swoją planetę. Do swojej róży. “To czas, który poświęciłeś róży sprawia, iż jest ona dla ciebie tak ważna. […] Za to, co oswoiłeś, odpowiedzialny jesteś na zawsze.” – powiedział lis.

Takich przesłań jest w książce znacznie więcej. Warto je wszystkie rozważyć i zapamiętać.

Młodzież klasy 7e swój podziw dla “Małego księcia” wyraziła w rysunkach, które umieszczone niedaleko szkolnej biblioteki zachęcają do sięgnięcia po tę niezwykłą pozycję.