Uczniowie klasy II c w ” Bajce Pana Kleksa”

W dniu 29 września 2021 r., i także Dniu Głośnego Czytania- klasa 2 c odbyła wycieczkę do Śląskiej Porcelany w Katowicach, gdzie mieści się magiczne miejsce: „Bajka Pana Kleksa”. Jest to 400 metrów interaktywnej ekspozycji. Dla dzieci w wieku 5-12 lat. Jest to przestrzeń sensoryczna i i multimedialna, podzielona na: machinarium, Akcja Segregacja!, Ścianka Przepychanka. Po przywitaniu z Panią Animatorką dzieci otrzymały zagadki odnalezienia w pomieszczeniu ukrytych zwierząt: sowy, kruka, czy niebieskiej żaby i z tymi zadaniami poradziły sobie doskonale. Trening spostrzegawczości wyzwolił sporo emocji i entuzjazmu. Następnie przeszły do Pokoju ptaka Mateusza – zdobnego w kolorowe paski, wiszące z sufitu, gdzie wysłuchały fragmentu opowiadania z „Akademii Pana Kleksa”, o tym jak za pomocą magicznego guzika książę Mateusz zmieniał się w ptaka. Wysłuchały tam także niektórych piosenek. Następnie grupa przeszła do pomieszczenia, gdzie miała złożyć z piankowych elementów meble, taborety, stołki i inne przedmioty. Kolejna sala ukazała ścianę guzikową i ścianę szufladową. Niektóre szuflady po ich znalezieniu reagowały dźwiękiem i można było w nich zobaczyć ukryte przedmioty, inne szuflady pozostawały zamknięte utrudniając poszukiwania.  Po wejściu po schodach można było pokonać tor przeszkód i było raz lepiej, raz trudniej. Na koniec dzieci zjechały plastikową rurą i wpadały w „niebieski ocean” wypełniony kulkami, aby w końcu znaleźć się w łodzi Apolinarego Baja i nauczyć techniki prostego węzła, który wiązały dwójkami. Następnie grupa poznała wynalazki naukowe Pana Kleksa. Były tam fotele mechaniczne do podróży w Kosmos, gdzie odważni śmiałkowie mieli za zadanie  podciągać się samodzielnie po linie na samą górę, a zjechały całkiem bezpiecznie, nie dotykając już liny. Rywalizacja kto pierwszy z trójki na górze przysporzyła sporo emocji kibicom i widzom. Były tam także kulki świetlne, które odmierzały spryciarzom je wciskającym w jakim czasie poradziły sobie z zadaniem. Był także quiz dotyczący kosmosu, księżyca, planet, orbit, drogi mlecznej i supernovy, a uczestnicy otrzymywali od robota bilet ukończenia zadania. Kolejnym punktem był odpoczynek i krótka przekąska. Po czym grupa przejechała dużą windą na 3 piętro i uczestniczyła w warsztatach naukowych z Doktorem Paj-Chi-Wo i eksperymentach chemicznych z zastosowaniem balona, sody oczyszczonej i octu. A także gorącej i zimnej wody i zasysania balona do wewnątrz szklanej butelki. Wysłuchała także ciekawych opowieści o braciach Montgolfier, którzy zorganizowali w 1783  pierwsze próby lotu balonu z czaszą wypełnioną gorącym powietrzem (bezzałogowe i załogowe). Ostatnim i bardzo ciekawym przystankiem okazała się wspólna zabawa dzieci w budowanie Smart Kids Planet. Gdzie nasza brygada włożyła kaski i odblaskowe kamizelki i przystąpiła do „budowy i wytwarzania z materiałów wtórnych nowych produktów”, aby odpowiedzialniej budować dobrą i ekologiczną przyszłość.

 

                                             E. Cywińska, B. Pajest, J. Mazur