„ MAMY   KOTA  NA  PUNKCIE  MLEKA”

 Od marca 2021 klasa 1c  realizowała program “Mam kota na punkcie mleka”.   Inicjatorem programu jest Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.  Celem programu było zwiększenie wiedzy dzieci na temat odżywczych walorów mleka oraz jego przetworów. Misja akcji w naturalny sposób łączy się z potrzebą kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i promowania aktywnego stylu życia wśród dzieci.

Podczas zajęć uczniowie poznali Kota Mleczysława  i Mleczną Kitę. Uczestniczyli w konkursie plastycznym, rozwiązywali quizy, zadania i z przyjemnością wzbogacali wiedzą zawartą w „ Kocim zeszycie o mleku”

 Ciekawą zabawą dla dzieci były „ Mleczne karty pracy”, w których nie zabrakło kolorowanek, łamigłówek oraz innych ciekawych ćwiczeń. Uczniowie klasy 1c postanowili zrobić mleku urodziny i przygotowali posiłki z mleka i jego przetworów. Zrobili w domu  koktajl mleczno–owocowy,  jogurt naturalny z płatkami oraz lody z owocami.

Dzieci uświadomiły sobie, że mleko to cenne źródło wapnia, białka oraz witaminy D , a także to, że zapewnia ono prawidłowy rozwój kości i zębów. Warto zatem zadbać, aby mleko i jego przetwory znalazły się w codziennym jadłospisie całej rodziny i były wykorzystywane do przyrządzania smacznych posiłków oraz przekąsek.

Dzieciom program „ Mamy kota na punkcie mleka” bardzo podobał się. W domu starają się codziennie pić cztery szklanki mleka

E. Cywińska, E. Szul