Z życia drużyny harcerskiej

 

Czuwaj!

W ostatni weekend marca dziewczyny z zastępów „Lhotse” i „Stella” wzięły udział w ciekawym wydarzeniu. Uczestniczyły w Rajdzie Arsenał pod hasłem: „Widzę-mogę-działam”.

Rajd Arsenał organizowany jest już po raz 50 przez Hufiec Mokotów działający w Warszawie. Upamiętnia on akcję pod Arsenałem – jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów (pod kryptonimem „Meksyk II”), która miała miejsce w trakcie II wojny światowej, 26 marca 1943 roku w Warszawie. Jej efektem było uwolnienie podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przetrzymywanych przez nazistów.
W tym roku Rajd miał trochę inną formę niż zazwyczaj – obywał się online, a drużyny z całej Polski brały w nim udział w swoich miastach.

Podczas pierwszego dnia Rajdu harcerze słuchali opowieści Pana Wacława Zawadowskiego, który pamięta dzień akcji pod Arsenałem. Uczestnicy mogli również zadawać Panu Wacławowi pytania, na które chętnie odpowiadał.
Drugiego dnia odbyła się gra terenowa. Należało opracować skuteczny plan działania, który wymagał od uczestników pomysłowości i przenikliwości.

Dziewczyny świetnie spędziły czas, co widać na załączonych zdjęciach, a zastęp „Lhotse” zakończyły rajd na podium, zajmując trzecie miejsce!