SPOTKANIE Z PANEM MACIEJEM GRAMATYKĄ WICEPREZYDENTEM MIASTA TYCHY

23 marca na spotkaniu online Koła Naukowego “Klucz do dobrej przyszłości” gościł
Pan Maciej Gramatyka – wiceprezydent miasta Tychy.

Rozmawialiśmy o Tychach jako o mieście, które wprowadza niektóre rozwiązania charakterystyczne dla miasta inteligentnego. Nasz Gość opowiadał m.in. o trwającej przebudowie skrzyżowań, które ma doprowadzić do wdrożenia Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem. Jest to rozwiązanie znane już dobrze na zachodzie i generalnie w tzw. smart city.

Pan wiceprezydent mówił też o planach władz miasta związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu zwykłym mieszkańcom miasta, pieszym, osobom pragnącym pospacerować po mieście. Planowane są więc zwężenia ulic i zwiększenie powierzchni zielonych.

Młodzież z kolei zgłaszała swoje postulaty i opowiadała o swojej perspektywie spojrzenia na miasto. Na przykład okazało się, że przybywa placów zabaw, ale są one przeznaczone dla małych dzieci a kilkunastoletnia młodzież nie ma miejsc, gdzie czułaby się dobrze i gdzie mogłaby miło spędzić czas z dala od komputerów.

Tutaj nasz Gość miał podpowiedź, aby korzystać z projektów obywatelskich.

Tematów i zagadnień dotyczących Tychów poruszaliśmy bardzo dużo i tak naprawdę trudno nam było się rozstać. Dla młodzieży było to bardzo cenne doświadczenie. Zachęceni
i docenieni przez Pana wiceprezydenta Macieja Gramatykę wyraźnie poczuli, że od nich też może zależeć przyszłość naszego miasta. Było to inspirujące i motywujące do dalszej nauki
i rozwoju.

Na zakończenie spotkania serdecznie podziękowaliśmy za przyjęcie naszego zaproszenia