Dzień bezpiecznego internetu w sp-35

W lutym tego roku, jak corocznie włączyliśmy się w międzynarodową akcję – „Dzień Bezpiecznego Internetu” poprzez zajęcia edukacyjne prowadzone we wszystkich klasach IV – VIII. Zajęcia  poświęcone zostały problematyce cyberprzemocy, kontaktom przez Internet, ochronie własnego wizerunku oraz uzależnieniom np. od gier komputerowych. Zwieńczeniem w/w akcji  jest zorganizowanie wewnątrzszkolnego konkursu  pod hasłem „Stop Cyberprzemocy!”. Prace konkursowe mogą mieć formę: pracy plastycznej, grafiki komputerowej lub krótkiego spotu filmowego. Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów klas IV-VIII, można w nim brać udział indywidualnie lub zespołowo. Konkurs ma na celu zwiększenie uwagi  na negatywne zjawiska w Internecie, takie jak:  hejtowanie, prześladowanie, wyśmiewanie oraz przeciwdziałanie mowie nienawiści. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w załączonym Regulaminie.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i od wielu lat angażuje wiele państw z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów).

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

Pobierz regulamin konkursu: Regulamin