Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem!” w klasie 1b

 

Właśnie zakończył się etap jesienno- zimowy projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy, który był realizowany w klasie Ib.

Uczniowie poznawali owoce, warzywa – ich wartość odżywczą oraz jaką odgrywają rolę w codziennej diecie. Byli zachęcani do częstego spożywania owoców i warzyw – otrzymali propozycję udziału w konkursie pt.: Najlepszy rysunek „ Jem owoce i warzywa!”. Wszyscy uczniowie chętnie się zaangażowali i wykonali ciekawe , twórcze prace. Były owoce i warzywa wykonane plasteliną, kulkami z bibuły, papierem kolorowym, pastelami, malowane farbami. Uczniowie wyłonili w drodze głosowania najlepszą pracę, zwycięzca otrzymał nagrodę.

Podczas kolejnych zajęć dzieci uświadamiały sobie, że jedzenie zbyt częste słodyczy prowadzi do otyłości oraz wywołuje wiele chorób. Powoduje złe samopoczucie oraz gorsze wyniki w nauce i sporcie. Wspólnie zastanawialiśmy się, czym zastąpić słodycze  dyskutując na ten temat. Uczniowie zapisywali swoje pomysły na arkuszu szarego papieru,  w ten sposób wspólnie stworzyliśmy plakat. Zamiast słodyczy dzieci proponowały owoce i warzywa oraz wodę mineralną zastępującą słodkie napoje.

Kolejnym zadaniem był konkurs-  stworzenie przez uczniów reklamy zachęcającej do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców, warzyw, pestek i orzechów, czyli zamianę niezdrowych słodyczy na zdrowe przygotowane bez dodatku cukru. Dzieci chętnie podjęły się tego zadania. Tworzyły plakaty , wykorzystując kolorowe gazety ze zdjęciami owoców i warzyw, mazaki, kredki. Wspólnie zastanawialiśmy się nad hasłami, które później zostały zamieszczone na plakatach np. : Wybieram zdrowe odżywianie”, „Owoce i warzywa- to zdrowie!”, „Nie dla cukru!”.

Najlepsza reklama została wybrana przez uczniów w drodze głosowania. Wygrała praca przedstawiająca „Zdrowe słodycze”- TAK dla owoców i warzyw, NIE dla słodyczy.

Zajęcia były bardzo wartościowe , cenne dla uczniów klasy 1b. Zachęcały dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców, zapoznawały z ich wartościami odżywczymi, ale przede wszystkim wskazywały na potrzebę rezygnowania z częstego spożywania słodyczy.

Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w proponowanych zajęciach.

Aktualnie chętniej sięgają po owoce i warzywa.

 

 

Nauczyciele realizujący projekt: Bożena Kaizik, Małgorzata Christ