„Sensoryczny zawrót głowy” – podsumowanie realizacji innowacji

Dbając o potrzeby sensoryczne naszych najmłodszych uczniów, w bieżącym roku szkolnym w klasach I-III była realizowana innowacja pedagogiczna „Sensoryczny zawrót głowy”, czyli zajęcia prowadzone metodą Sensoplastyka®.

Sensoplastyka® to polisensoryczna przestrzeń możliwości, która wpływa na stymulację wszystkich zmysłów. Założenia metody to: 1) przestrzeń – odpowiednio przygotowane otoczenie do działania. Wolna, dobrze zabezpieczona przestrzeń; 2) działanie – wspieranie m.in. samodzielności, kreatywności i współpracy; 3) bezpieczeństwo – materiały sensoryczne są tworzone tylko i wyłącznie z bezpiecznych artykułów spożywczych; 4) pytania coachingowe – pytania zamiast poleceń, odnalezienie źródła potrzeb oraz nowych pomysłów na ich realizację.

Uczniowie podczas zajęć tworzyli różnorodne masy plastyczne, ścieżki sensoryczne, obrazy, a nawet śnieg, wykorzystując swoje dłonie oraz stopy. Materiały, z którymi obcowali uczniowie na zajęciach były sypkie, mokre, pachnące, lepkie, twarde, miękkie, chropowate… Dzięki temu uczestnicy zajęć mieli możliwość przeżycia niezwykłych, polisensorycznych doświadczeń oraz uwolnienia swojego twórczego potencjału. Obserwowali proces przemiany substancji oraz nabyli wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Udział w zajęciach metodą Sensoplastyka® dał uczniom wiele radości i satysfakcji oraz pozwolił na eksperymentowanie, które było dla nich swoistą nauką poprzez zabawę.

Zajęcia, z wielką przyjemnością, poprowadzili: autorki innowacji i trenerki metody – p. Magdalena Loska-Kurtok i p. Agnieszka Gałuszka oraz równie „zakręcony sensorycznie” pedagog – p. Wojciech Surma. W organizacji i przeprowadzeniu zajęć pomagały uczennice ze starszych klas, dzięki czemu warsztaty miały również charakter integracyjny.

Z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i zawieszenia zajęć w szkołach, udało się zrealizować zajęcia tylko w czterech klasach: III a, III b, III c i II a. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się przeprowadzić warsztaty w pozostałych klasach, w których były one zaplanowane. A tymczasem zapraszamy do naszej bardzo kolorowej galerii zdjęć.