TYDZIEŃ TOLERANCJI  I ŻYCZLIWOŚCI

 W dniach 18.11.- 26.11.2019r. w naszej szkole odbył się kolejny Tydzień Tolerancji  i Życzliwości.

Uczniowie klas I-VIII uczestniczyli  w lekcji tolerancji pt. „ Każdy z nas jest wyjątkowy” w wykonaniu Teatru Edukacyjnego z Krakowa.

Nauczyciele przeprowadzili ciekawe zajęcia  na temat tolerancji ,szacunku, życzliwości wobec kolegi, koleżanki, osób dorosłych. 

W klasach młodszych przeprowadzono zajęcia na temat radzenia sobie w sytuacji przemocy, gdy ktoś dokucza. Uczniowie odgrywali scenki i prowadzili  burzliwe dyskusje.  W klasach IV-VI uczniowie oglądali film pt. „ Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” i film „ Tolerancja”. Podczas lekcji starali się wytłumaczyć zjawisko szufladkowania ludzi. Na zakończenie w grupach tworzyli  „słoneczka tolerancji”.       „ Każdy ma prawo być i żyć…” to tematyka lekcji wychowawczej , która była poruszana w klasach VII-VIII. Uczniowie oglądnęli ciekawy film edukacyjny pt. „ Cyrk motyli”, który porusza tematykę dręczenia, wyśmiewania, wyszydzania.

Na korytarzu zorganizowano Aleję Tolerancji i Życzliwości, na której pojawiły się plakaty wykonane przez uczniów klas I- VIII.   Na długich przerwach w gabinecie pedagoga pojawiła się Fotobudka Życzliwości, w której można było z kolegą , koleżanką zrobić sobie wesołe zdjęcia.

W klasach I-III odbył się Konkurs na klasowego Króla i Królową Życzliwości.  Klasowym Królem/ Królową Życzliwości  mogła zostać osoba posiadająca cechy osoby życzliwej.

ŻYCZLIWY

  • To jest ktoś, kogo ludzie bardzo lubią.
  • To jest ktoś, kto żyje w zgodzie z innymi.
  • To jest ktoś, kto często jest uśmiechnięty.
  • To jest ktoś, kto uprzyjemnia życie w grupie.
  • To jest ktoś, kto potrafi rozweselać.
  • To jest ktoś, kto pomaga kolegom.
  • To jest ktoś, kto jest zdyscyplinowany.
  • To jest ktoś, na kim zawsze można polegać.
  • To jest ktoś, kto staje w obronie słabszych.
  • To jest ktoś, kto wzbudza zaufanie.

Na zakończenie Tygodnia Tolerancji i Życzliwości zorganizowano uroczysty, podsumowujący apel, na którym Pani Dyrektor ogłosiła zwycięzców konkursu na Klasowego Króla i Królową Życzliwości, wręczyła pamiątkowe dyplomy i nałożyła korony. Uczniowie klasy III b zaśpiewali piosenkę pt. „Pięknie żyć”.  Serdecznie dziękujemy nauczycielom, uczniom za zaangażowanie w realizację kolejnego Tygodnia Tolerancji i Życzliwości.